Eskişehir’in Neyi Meşhur? Yemek ve Gezi Yerleri

Eskişehir’in neyi meşhur? merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız Eskişehir’e özel yazımız ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Eskişehir’e ziyaret gerçekleştireceğiniz esnalarda size yardımcı olacak içeriğimiz ile Eskişehir hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olacaksınız.

Eskişehir’in Neyi Meşhur? Eskişehir Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Eskişehir gezilecek yerleri, yöresel yemekleri, hediyelik eşyaları, üniversiteleri ile oldukça meşhur alanları bulunan bir ildir. Eskişehir denilince akla ilk lületaşı gelir. Meşhur üniversiteler şehri olarak da adlandırılan il çibörek festivalleri ile de ün salmıştır. Zengin mutfak kültürüne sahip Eskişehir, Çerkez, Balkan ve Kafkas göçmenlerinin mutfaklarına da hakimdir. Un ile yapılan yöresel yemekleri ile meşhurdur.

Eskişehir’in Meşhur Yöresel Yemekleri

eskisehirin nesi meşhurdur

Eskişehir’in neyi meşhur kısa bir özet geçtikten sonra Eskişehir’in önemli lezzetlerine detaylı bir şekilde değinelim. İşte lezzet Eskişehir’in yöresel yemekleri ve tarif detayları;

 • Çibörek: Eskişehir’in nesi meşhurdur? dendiğinde akla ilk gelen lezzet çibörektir. Çiğ börek ile benzeyip karıştırılsa da Eskişehir’de çibörek ismi ile biliniyor. Ülkede çoğu yerde bu börekten yapılsa da yöresel ve en güzel şekilde Eskişehir’de yapılıyor. Tarif şekli kıyma soğan ve yufkadan oluşan çiböreği Eskişehir’de tatmak için kahvaltı salonları, kafeleri ve restoranları tercih edebilirsiniz.
 • Kıygaşa: Hamur işi ile yapılan lezzet pişiye benzer yönüyle dikkat çekiyor. Genellikle kahvaltılarda tercih ediliyor. Eskişehir mutfağına Kırımlılar tarafından kazandırılmış bu lezzet, çörekotu veya lor peynirli iç ile hazırlanıyor. Eskişehir ziyaretlerinizde bu lezzeti Anadolu mutfağı lezzetleri sunan Tepebaşı Ayten Usta Restoranda keyifle tadabilirsiniz.
 • Kavurmalı Börek: Eskişehir’in unla yapılan yemekleriyle ünlü olduğunu söylemiştik. İşte kavurmalı börek de o meşhur yemeklerden. Kavurmalı börek kahvaltı ve çay saatlerinde yenir. Bu börek pirinç ve kıymanın hamur ile buluşup yağda kızartılması ile hazırlanır.
 • Haşhaşlı Gözleme: Eskişehir’i gezme esnasında turistler tarafından da oldukça yoğun bir ilgi gören haşhaşlı gözleme, ince yufkaların saçta pişirilmesi tekniği ile hazırlanıyor. Patates, patlıcan, peynir gibi seçenekleri de bulunuyor. Her öğün rahatlıkla tüketilebilecek olan bu lezzet mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.
 • Göbete: Bir börek çeşidi olan göbete kıymalı ve peynirli harçlar ile hazırlanıyor. Hamur işi sevenlerin ideal tercihlerinden biri olan göbete simit ve poğaça yer gibi Eskişehir sokaklarında aperatif olarak bile tüketilebiliyor. Öğrenci kesiminde sıklıkla yemeği tercih ettiği bu lezzeti Eskişehir’e yolunuz düştüğü zamanlarda sizde tadabilirsiniz.
 • Balaban Köfte: Kırım’dan göçmüş olan Tatarlar, Eskişehir mutfağına balaban köfte lezzetini kazandırmışlardır. Köftenin et ile yapılan tüm lezzetlerden farkı önceden hazırlanmış dana etlerinin dinlendirilerek pişirilmesidir. Bu yöntem ile daha farklı ve lezzetli bir tada sahip olan köfte pide, sos ve közlenmiş biberi ile muhteşem bir sunum yakalamaktadır. Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan Abdüsselam Balaban Kebap aile restoranında bu lezzeti en iyi şekilde tadabilirsiniz.
 • Abısta: Çerkez peyniri kullanılarak hazırlanan bu lezzet, Eskişehir’de yemeklerin yanında katık görevi görüyor. Sağlıklı ve hafif bir yemek olan abısta genellikle evlerde yapılarak tüketiliyor.
 • Acı Gıcı: Eskişehir halkı arasında ısırgan otuna benzerliği ile bilinen bir ot türü olan acı gıcı haşlayıp pişirilerek veya sarması yapılarak tüketiliyor. Özellikle köy bölgelerinde yapılan bu lezzet şifalı olarak da nitelendiriliyor.
 • Kuzu Sorpa: Sulu yemekler arasında oldukça meşhur bir lezzet olan kuzu sorpa adından da anlaşılacağı üzere kuzu eti ile yapılıyor. Kuzu kuşbaşı, yoğurtlu soğan lezzetleri ile bütünleşen yemek tüm restoranlarda doyurucu bir menü olarak karşımıza çıkıyor.
 • Nohutlu Mantı: Mantının Eskişehir mutfaklarında yerini almış şekli nohutlu mantıdır. Bu mantı türünde klasik mantı hamuru açılarak kıyma yerine nohut koyulur. Oldukça doyurucu bir lezzet olan nohutlu mantıyı Tepebaşı Mantı Diyarı’nda tadabilirsiniz.
 • Bıt Bıt Çorbası: Eskişehir’in meşhur çorbası bıt bıt, tek tüketilmesinde dahi oldukça karın doyurucudur. Kıyma, yumurta, bulgur, nohut ürünlerini içeren bıt bıt çorbası farklı lezzeti ve doyuran lezzeti ile tarifini uygulayarak kolayca yapabileceğiniz çorbalardandır.
 • Met Helvası: Eskişehir’in nesi meşhur dendiğinde akla gelen tatlılardan olan met helvası şeker, yağ, un ve limon ile hazırlanıyor. Oldukça mükemmel bir tat imkânı sunan bu helva Odunpazarı’ndaki helvacıların eşsiz yapımı ile öne çıkıyor.

Eskişehir’in Meşhur Gezi Alanları

eski sehir hediyelik göster yöresel tarif gezilecek yerler

 • Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bulunan Porsuk Çayı kentin merkezinde olmasından ötürü oldukça hareketli ve yoğun ilgi gören yerlerdendir. Sakarya Nehri’nin bir kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken alanlardandır. Etrafındaki kafe, eğlence alanları tarzında yerler ile oldukça keyifli vakitler geçirilebilir, gondol ve bot turları ile gezebilirsiniz. Sevdikleriniz için çarşı içerisinden hediyelik eşya seçeneklerinden faydalanıp satın almayı da unutmayın.

 • Odunpazarı Evleri

Porsuk Çayı’nı ziyaret için gelenler Odunpazarı evlerini de görmeden gitmemeliler. Rengarenk sokakları ile Osmanlı Dönemi izlerini üzerinde barındıran Odunpazarı evleri sıcacık atmosferi ile ruhunuzu dinlendirerek içinize ferahlık verir. Çeşitli fotoğraflar çekinerek de anılarınızı ölümsüz hale getirebileceğiniz güzellikte ortamları bulunur.

 • Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı evleri ziyaretinde hemen yan kısmında yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesini ziyaret etmeden olmaz. Eşkişehir’in önemli yapıtlarından olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi ismini kubbesinin kurşunla kaplı olmasından alıyor. Cami, şadırvan, harem, imaret, iki türbe, iki kervansaraydan oluşan tarihi alan sizleri geçmişe götürüyor.

 • Şelale Park

Gezilecek yerler listesine devam ettiğimizde sırayı şelale parka veriyoruz.

Şelale park 38 bin metrekare büyük alanı ile manzara eşliğinde keyifli vakitler geçirmeniz için ideal alanlardandır. İçerisinde yel değirmeni, yapay şelale, Don Kişot ile Sanço Panço heykelleri gibi alanlar bulunur. Aynı zamanda aktivite yaparak vakit geçirilebilecek mini amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, yürüme yolları, seyir terası, kafeler de mevcuttur.

 • Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Sazova parkı güzelliklerini yazmakla anlatamayacağımız kadar eşsiz ve mükemmel bir alandır. Parkta bulunan masal şatosu Disneyland şatosu benzerliği ile dikkat çekmektedir. Birçok ünlü kule mimarisinden etkilenerek yapılan şato çok fazla ilgi toplamaktadır. Özellikle çocuklar için programların düzenlendiği şato etrafında parklar ve gölette bulunmaktadır. Korsan gemisi, uzay evi, amfi tiyatro, bilim merkezi, oyun grupları gibi değişik aktivite seçenekleri de bulunan alanı mutlaka ziyaret ederek görmeli, birbirinden güzel fotoğraflar çekilerek anılarınızı ölümsüzleştirmelisiniz.

 • Kentpark

Gerçek deniz kumu ile yapılan plaj, at eğitimi alanları, botanik kafeleri ile Kentpark, Eskişehir’in gezilecek en iyi yerlerinden biridir. Rengarenk çiçekler ve manzaralar ile park içerisinde banklarda vakit geçirirken huzurlu ortamlara şahit olabilir, dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

 • Atlıhan Çarşısı

Çarşı Eskişehir’in gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yerdir. Eskişehir’in el sanatları en güzel bu çarşıda yansıtılır. Eskişehir’in neyi meşhur dendiğinde akla ilk gelen lületaşının eserlerinin birçok örneği burada yer alır. Cam aksesuarları, pipo, tesbih, kolye tarzında tüm hediyelik eşya ürünlerini buradan satın alınabilir.

Eskişehir’in neyi meşhurdur? Eskişehir meşhur gezi alanları, meşhur yemekleri, yöresel yemekleri tarzında tüm bilgileri sizler için aktarmaya çalıştık. Umarım tüm bu bilgiler Eskişehir’i ziyaretleriniz esnasında sizler için yardımcı kaynak olur.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın