Savaş Filmleri Ödül Alan En İyi 10 Savaş Filmi

Savaş filmleri savaşın etkilerini gösteren ilgi çekici filmlerdir. Tarihi olay örgüleri fazla olduğundan genellikle tarihle ilgisi olanlar tarafından izlenirler. Sizde savaş filmlerini seviyor konularından etkileniyorsanız sizler için derlediğimiz savaş filmleri listelerine göz atabilirsiniz.

IMDB Puanı Yüksek En İyi Savaş Filmleri

İzlenecek filmler listenize ekleyebileceğiniz savaş filmlerini seçmek için konusu hakkında özet bilgiler verdiğimiz imdb puanı yüksek savaş filmleri seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 • Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak

savaş filmi

2.Dünya Savaşı esnasında bir kadının 4 çocuğu da askere gider ve kadın savaştan ötürü 3’ünü kaybeder. Kadının tek istediği son kalan oğlunun sağ sağlim dönmesidir. Kadının feryatları kabul olur ve başkan bir emir verir. Ne olursa olsun kadının tek sağ kalan oğlu olan James Ryan savaştan sağ çıkacaktır. Bunun için ne gerekliyse o yapılacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün toplam 8 asker farklı bir göreve atanır. Bu görev Ryan’ı kurtarma görevidir. 8 askerden oluşan birimin yöneticisi John Miller’dırr. Ve John Miller tek bir adam için zorlu bir mücadele içerisinde 8 kişinin hayatının nasıl tehlikeye atılacağını sorgular.

 • Zafer Yolları

savaş filmlerinden

En iyi savaş filmlerinden olan Zafer Yolları 8.4 imdb puanına sahiptir. Savaşın insan üzerinde olan etkilerini anlatan film özeti şu şekildedir;

Fransız generali Broulard, 1.Dünya Şavaşı’nda mücadele dolu anlarda General Mireau’ya bir emir verir. Bu emir Almanların yönetiminde olan Ant tepesinin hangi şartlar altında olursa olsun ele geçirilmesidir. General Mireau zor şartlar altında yapılacak, askerlerinin hayatını tehlikeye atacak bu görevi, şahsi çıkarları için kabul eder. Görev boyunca hiçbir şey Mireau’nun istediği gibi gitmez ve sonucun başarısızlıkla biteceği netleşir. Görev süresi boyunca Mireau’nun kendi çıkarları ve rütbe uğruna yaptığı kirli oyunlar ile askerlerinin hayatını hep tehlikeye atar.

 • 1917

Britanya askeri Kıdemsiz Onbaşı Blake ve Kıdemsiz Onbaşı Schofield, 1.Dünya Savaşı savaşı esnasında yerine getirmesi neredeyse imkânsız olan bir göreve atanırlar. Zamana karşı yarışarak düşman bölgesini geçip var olan askerlerin ölümünü engellemek üzere en doğru mesajı vermektir. Onbaşı Blake’nin kardeşi de kurtarılması gereken o askerlerin arasındadır. Blake için ciddi bir görev başlamıştır.

2 askerin 1.Dünya Savaşı esnasında askerlerin hayatını etkileyecek hikayesini anlatan film, 2019 yılında beyaz perde ile buluşmuştur.

 • Breaveheart / Cesur Yürek

iyi savaş gösterim tarihi süresi

Gerçek İskoçyalı özgürlük savaşçısının hayatından esinlenmiş bu film biyografik ve dram tür kategorisine de dahil olur. İsyan duygusunu arttıracak filmlerden olan Cesur Yürek filminin özetinden bahsedelim.

13.yüzyılda İngilizlerin İskoçlar üzerinde bir egemenlik yetkisi bulunur. İngiliz soyluları, yeni evlenen İskoç kadınları ile beraber evlendiği ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. William Wallece ailesini İskoçya uğruna kaybetmiş bir adamdır. Bundan sonraki hayatında çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmek isteyen William, İskoçyaya döndüğünde akıl almaz olaylarla karşılaşır. Karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürülür. William’ın amacı artık hem intikam hem ülkesinin özgürlüğüdür.

 • Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

kötü yönetmen tür beyaz perde oyuncular arasında

Soysuzlar çetesi filmi oyuncular kadrosu, Brad Pitt, Quentin Tarantino, Christoph Waltz şeklindedir. Filmin Konusu;

Fransa, Alman kuşatması altında olduğu için zor günler yaşamaktadır. Yaşanan savaşta zarar gören Shosanna ailesinin gözünün önünde canice öldürülmesine şahit olmuştur. Karmaşık olayların içerisinden kendini zor kurtaran kadın, Paris’e giderek yeni bir kimlik ile farklı bir hayata başlar. Bir yandan da farklı bir Avrupa ülkesinde askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine amcasına ulaşmaya çalışır.

 • Fury

berbat yer imdb yayın amazon

Filmin gösterim tarihi 24 Ekim 2014’dür. Film, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman’dan oluşan birlik ile birlikte Komutan Wardaddy, yükleyici Grady Travis, topçu Boyd Swan,  300 düşman askeri ile mücadelesini anlatmaktadır.

5 kişilik küçük bir birlikten oluşan ekibin, Çavuş Wardaddy’nin liderliğindeki görevi askerlerini Nazi birliğinin kuşatması altında olan bölgeden çıkartmaktır.

En İyi Türk Savaş Filmleri

 • Nefes: Vatan Sağ Olsun

Savaş filmi olarak ülkemizde çekilen nadir filmlerden olan Nefes-Vatan Sağ Olsun, 2008 yılında en çok gişe yapmış olan yerli filmlerdendir. Film Irak sınırına yakın olan bir ilçedeki komanda tugayında bulunan 2365 metre yüksekliğinde Karabel Tepesinde geçer.

Karabel Tepesi’nde bulunan röle istasyonunu korumak ile görevlendirilmiş yüzbaşı komutasındaki 40 asker, soğuk sulardan geçtiler, tepelerden indiler. Sevdiklerinin yüzlerine hasret kaldılar. Karakolu ve telsizi korumak için birçok mücadele ile burun buruna geldiler.

Birçok farklı mücadeleyi anlatan filmde Rıza Sönmez, Mete Horozoğlu gibi başrol oyuncular dışında diğer oyuncular Türkiye’nin farklı konservatuar öğrencilerinden de seçilmiştir.

 • Dağ

Dağ isimli savaş filmi de ülkemizde çekilen nadir savaş filmlerindendir. Filmde İstanbullu Oğuz vatani görevi için kısa dönem bölüğünü tercih eder. Keçiörenli Bedir ise kimseyle anlaşamayan uzun dönem askerlerindendir. Bu iki kişinin hikayesi ile başlayan film için özet geçecek olursak şunları söyleyebiliriz.

Bedir huysuz bir karakterist yapıya sahip olduğundan Oğuz ile sürekli atışmaktadır. Ama bilmiyordur ki bir gün Oğuz ile omuz omuza bir çatışmaya girecek. Bölüklerinden bir ekip iletişim anteni tamiri için göreve gönderilir. Oğuz ve Bedir’inde içerisinde olduğu bu ekip teröristlerin pususuna düşer. Yalnızca ikisi sağ kalır ve aralarındaki çekişmeyi bırakarak gerçek düşmanlara karşı birlik olurlar. Ne olursa olsun vatanı korumak en önemli vazifeleridir. Birlikte birçok olaya şahit olan iki arkadaş zorlu mücadelelerden geçer.

 • Ayla

Film Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve dram dolu bir yaşantıyı ele alır.

Süleyman Astsubay, 1950 yılında savaşta meydan içerisinde küçük bir kız çocuğu bulur. 5 yaşındaki yetim ve ne yapması gerektiğini bilmeyen bu kızı yanına alır. Ona Ayla ismini verir. Ayla artık birliğin bir parçası ve gülen yüzü haline gelir. Süleyman Astsubay ile kısa zaman içerisinde baba kız gibi olurlar. Bir süre sonunda birliğin Türkiye’ye gitme kararı çıkar. Türkiye’ye dönmesi gereken Süleyman Astsubay Ayla’yı orada bırakmak istemez. Götürebilmek için her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Yetimhaneye verilmesi gerekilen Ayla ve Süleyman Astsubay vedalaşırken tekrar bir araya gelebilmek için birbirlerine söz verirler.

https://youtu.be/cAan0fVwPEk

 • Çiçero

İkinci Dünya savaşı esnasında İlyas Bazna, Ankara’daki Büyükelçilik bünyesinde uşak olarak çalışmaktadır. İçeride bulunan bilgilere rahatlıkla ulaşabilen İlyas Bazna, bir süre sonra Almanlar için casusluk yapmaya başlar. İlyas Bazna’ya “Çiçero” kodu verilir. Bazı yönlerden savaşın seyrini değiştiren Çiçero, yapılan uygulama ile engellilerin gaz odalarına gitmelerine ve iğne ile uyutulmalarına engel çıkamaz.

 • Çanakkale 1915

Osmanlı İttifak Devletleri 1.Dünya Savaşı sonrasında eli silah tutan tüm erkekler için seferberlik emri çıkarır. Osmanlı tüm gücü ile birlik olur. Veli ve Mehmet Ali’de bu gençler arasındadır. Kısa süre sonra Maydos’a tayin edilirler. Conk Bayırı’nda İngiliz Kuvvetlerine karşı canla başla mücadele ederler. Mustafa Kemal’in komutasındaki 19.Tümen’e katılırlar. Bir taraftan da Cevat Paşa Çanakkale Boğazı’nın savunmasından ve mayın hatlarının hesaplanmasından sorumlu olduğu için destek bekler. 18 Mart 1915 günü Fransızlar ve İngilizler kalabalık bir askeri kuvvet ile boğaza girerler ama Çanakkale Boğazı’nı geçmek o kadar da kolay değildir. Denizden ve karadan defalarca saldıran ordular karşılarında Mustafa Kemal’i, Veli’yi, Mehmet Ali’yi, Seyit Onbaşı’yı ve daha fazlasını görürler.

 • Fetih 1453

 Film, 1453 tarihli İstanbul’un fethini anlatıyor. Fatih Sultan Mehmet Han ve askerlerinin mücadelelerini konu edinen filmde genç bir padişah olan Sultan Mehmet Han en yakın çevresinin dahi karşı çıktığı büyük bir kuşatma başlatıyor. Ulubatlı Hasan’ın hayat hikayesi etrafında kurgulanan film tarihi drama kategorisine de giriyor. Uzun soluklu bir olay örgüsü ile gelişen film gerçekleri yansıtıyor.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın