Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress vergi konusu aliexpress'ten alışveriş yapanlar için çok önem arzetmekte. Aliexpress vergisi ile ilgili yazımızda anlaşılmayan ve aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Aliexpress son derece uygun fiyatları ve geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken Alixpress üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı hususlar var! Her şeyden önce, bu site ile yapılan alışverişlerden uzun süredir gümrük vergisi alınmaktadır. Bu noktada, Aliexpress vergi hesaplama işlemi birçok kişi tarafından yapılmak istenmektedir.

Aliexpressten alışveriş kadar önem taşıyan bir diğer husus ise gelen ürünler için alınan vergi oranı olmaktadır. Yurtdışı merkezli bir alışveriş sitesinden alışveriş yaptığınız için vergi konusunda da bilgi sahibi olmanız şarttır. Yazımızın asıl kısmına ise şimdi başlıyoruz!

aliexpress vergi hesaplama

Aliexpress Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılır?


2019 yılından bu yana Aliexpress ile satın alınan her üründen gümrük vergisi alınmaktadır. Bu yüzden, Aliexpress vergi hesaplama işlemi yapmadan önce bu siteden herhangi bir ürün almayı düşünmeyen kullanıcılar bulunmaktadır.

Vergi hesaplama işlemi yapılmaksızın bir ürün satın alındığı takdirde eklenen gümrük vergisi ile beraber çok daha pahalı bir şekilde kullanıcıya ulaştığını söyleyebiliriz.

Aliexpress vergi hesaplama işleminden evvel bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu site üzerinden alınan ürünler Çin’den gelmektedir. Bu yüzden, ürün bedeline %20 gümrük vergisi eklenir. Bahsettiğimiz orana da yine yüzde 20 tutarında özel tüketim vergisi eklenmektedir. Ardından, yukarıda da bahsettiğimiz üzere 8 TL gümrük sunum ücreti ve güncel tarih itibariyle 0,7 TL damga vergisi daha eklenerek ortaya kesin sonuç çıkarılmaktadır.

Bu noktada, Aliexpress gümrük vergisi hesaplama işlemini örneklerle açıklamak mümkündür.

  • Örnek olarak satın alınan ürünün 100 TL gibi bir fiyata sahip olduğunu düşünelim. Bu noktada, Çin’den gelen ürünler için uygulanan gümrük vergisi %20 olarak belirlenmiştir. Bir başka deyişle, 20 TL vergi alınması söz konusudur.
  • Bunun yanı sıra, özel tüketim vergisi ise ürün bedeli ve gümrük vergisinin yüzde 20’si olarak bilinmektedir. Bir başka deyişle, bu aşamada vergi tutarı 24 TL’ye ulaşmaktadır.
  • Gümrük sunum ücreti ise 8 TL olarak bu örnekte yerini almaktadır. Birçok kişinin yalnızca adını duyduğu ancak tutarını bilmediği damga vergisi ise 0,7 TL olarak bilinmektedir.
  • Sonuç olarak, bahsettiğimiz tüm bu vergileri topladığımız takdirde ortaya 52,7 TL gibi bir maliyet çıkmaktadır. Bir başka deyişle, 100 TL tutarındaki bir ürün için toplamda 152,7 TL ödersiniz

Videoyu izleyebilir ve tablodan yararlanabilirsiniz

Aliexpress vergi hesaplama işlemleri sırasında gümrük vergisini veya özel tüketim vergisini en düşük oranlarda hesaplasanız dahi gümrük sunum ücreti ve damga vergisi sebebiyle minimum 8,7 TL vergi ödenecektir. Bunun dışında bilmeniz gereken bir husus daha var! 1500 Euro ve üzeri tutarlarda yapılan alışverişlerde yapmış olduğumuz vergi hesabına bir de yüzde 18 oranında katma değer vergisi eklenir. Bir başka deyişle, yapmış olduğunuz alışverişin tutarı arttıkça daha çok vergi ödersiniz. Bu durum, birçok e-ticaret kullanıcısının canını sıksa da vergi oranları hem ülkemizde hem de dünyanın her yerinde artmaya devam etmektedir.

Aliexpress’ten Alınan Eşyanın Kilogramına Göre Vergi Oranı

Aliexpress ile yapılan alışverişler neticesinde hangi ürün için ne kadar vergi ödeyeceğiniz de farklı bir husus olarak dikkat çekiyor. 30 kilogram ve altında bulunan ürünler için bahsettiğimiz vergi oranlarının geçerli olduğunu söylemeliyiz.

Daha net açıklamak gerekirse, satın aldığınız ürün 30 kilogramın üzerindeyse gümrük vergisi oranı yüzde 48 olarak hesaplanmaktadır.

Ancak, birçok kişi, 30 kg ve altı ürünler sipariş ettiği için yukarıda bahsettiğimiz vergi oranlarının dikkate alınacağını söyleyebiliriz.

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama

Yukarıda detaylarından bahsettiğimiz durumları doğru şekilde anlamanız için bir örnek daha verebiliriz. Yakın zamanda hesaplama aracı websitemizden devreye alınacak.

Aliexpress ile satın almış olduğunuz ürünün değerinin 15 bin TL olduğunu düşünelim! Çin ürünleri için alınan gümrük vergisi daha önce de söylediğimiz gibi yüzde 20 oranına sahiptir.

Bu yüzden, 15 bin TL tutarındaki bir ürün için 3 bin TL gümrük vergisi ödemekle yükümlüsünüz. Özel tüketim vergisi de ürün bedeli ve gümrük vergisinin yüzde 20’si olarak hesaplanmaktadır.

Bir başka deyişle, bu aşamada, ödeyeceğiniz vergi tutarı 3600 TL’ye çıkacaktır. Ürünün değeri 15 bin TL olduğu için bu aşamada devreye katma değer vergisi girmektedir.

Ürün bedeli, gümrük vergisi ve ÖTV’nin yüzde 18’i olacak şekilde katma değer vergisi alınmaktadır. Bu aşamada ödeyeceğiniz vergi tutarı 3888 TL’ye çıkacaktır. Diğer örnekte de bahsettiğimiz üzere gümrük sunum ücreti 8 TL olur.

Son olarak, damga vergisini de 0,7 TL olarak hesapladıktan sonra 15 bin TL tutarındaki bir ürün için toplam 10 bin 496 TL vergi ödeyeceğinizi söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, ürün size 25 bin 496 TL’ye mal olacaktır.

Aliexpress vergi hesaplama ile ilgili olarak söylemiş olduğumuz vergi oranlarının güncel tarih itibariyle geçerli olduğunu ifade etmeliyiz. Vergi oranları düzenli olarak değişmektedir. Alınan birtakım kararlar neticesinde vergi oranlarında genellikle artış olmaktadır. Bu noktada, Çin’den gelen ürünler için yüzde 20 tutarında gümrük vergisi alınır. Ancak, Avrupa Birliği ülkelerinden birinden ürün geldiği takdirde bahsettiğimiz oran yüzde 18’e düşmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, hangi ürünlerin ÖTV’den muaf tutulduğu hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Her ürün için yukarıda bahsettiğimiz vergileri ödemek zorunda kalmazsınız. Haklarınızı bilmeniz noktasında ÖTV’den muaf ürünleri tanımanız şarttır.

Aliexpress vergi hesaplama işlemi sırasında bahsetmiş olduğumuz özel tüketim vergisi oranı daha önce de söylediğimiz gibi yalnızca standart ürünler için geçerlidir. Bu ürünler için yüzde 20 ÖTV oranından bahsedebiliriz. Fakat, bu durumun bazı istisnaları da bulunur. Bir başka deyişle, yurt dışından alınan bazı ürünler vergiden muaf tutulmaktadır. Ancak, yine bazı ürünlerin ÖTV oranları da artış göstermektedir.

Örneğin, kitap başta olmak üzere basılı yayın ve ham kürkler; ÖTV’den muaf durumdadır. Bilhassa bir kitap sever olarak ülkemizde bulamadığınız eserleri yurt dışından sorunsuz olarak getirebilirsiniz. Ayrıca, ÖTV’ye takılmıyor olmanız ciddi bir avantaj olacaktır. Bunun yanı sıra, ÖTV oranı, standart ürünlerden daha düşük olanlar da vardır.

Aliexpress Ürünlerin Cinsine Göre Vergi Oranı

  • Elektrik akümülatörlerinin ÖTV oranı yalnızca yüzde 3’tür.
  • Video kayıt ve gösterme cihazlarının yanı sıra DVD, ses kayıt ve dinleme cihazı gibi ürünlerin ÖTV oranı yüzde 7 olarak bilinmektedir.
  • Birçok kişinin yurt dışından sipariş etmek istediği kulaklık, drone, mikrofon ve daha birçok elektronik cihazın ÖTV oranının standart ürünlerle aynı olduğunu ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, bu ürünlere de yüzde 20 ÖTV uygulanmaktadır.
  • Son olarak, canlı hayvanlardan elde edilen kürkler ve taklit kürkler için ise yüzde 25 oranında ÖTV alınmaktadır.

Aliexpress vergi hesaplama işlemleri sırasında kullanıcıların dikkat etmesi gereken farklı bir husus daha vardır. Bu siteden satın almış olduğunuz her ürünün gümrükten geçemeyeceğini ifade etmeliyiz. Çünkü, gümrükten geçecek veya geçemeyecek ürünler kanunlarla belirlenmiştir.

Aliexpress Gümrüğe Takılan Ürünler

Belirlenmiş ürünlerin dışında kalanların geçmesine izin verilmemektedir. Aliexpress gümrüğe takılan ürünler arasında ilk olarak SIM kartlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok ilaç çeşidinin, farklı boyutlardaki kumar makinelerinin, her türlü canlı hayvanın, tarihi eser statüsünde yer alan eserlerin, patlayıcı özelliği bulunan maddelerin, onaylı olmayan kimyasal maddelerin de gümrük engeline takıldığını ifade etmeliyiz.

Yukarıda bahsettiğimiz ürünler başta olmak üzere Aliexpress’ten almış olduğunuz ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını öğrenmeniz gerekir. Bu noktada, PTT Yurt Dışı Kargo Takip hizmetine başvurabilirsiniz. Bazı durumlarda, satın almış olduğunuz ürünler Uluslararası Kargo İletim Merkezi’nde normalden daha fazla kalmaktadır. Bu gibi hallerde, ürünün gümrüğe takıldığını söyleyebiliriz. Ancak, böyle bir durum söz konusu olduğu takdirde sizi kesinlikle bilgilendireceklerdir. Ayrıca, sizden gerekli evrakları isteyeceklerdir. Bu noktada, istenilen evrakları göndermediğiniz ve herhangi bir başvuru yapmadığınız takdirde en çok 20 gün içerisinde satın almış olduğunuz ürün alındığı yere gönderilir.

Geçmiş Yıllarda Aliexpress Vergi Oranı

Aliexpress üzerinden alışveriş yapmayı düşünenlerin aklında neden bu kadar çok vergi alındığına dair sorular yer alabilir. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nde yurt dışından alınan veya yurt dışına satılan tüm ürünler; daha önceden kanunlarla düzenlenen vergi oranlarına tabi olmaktadır. Geçmiş yıllarda yalnızca yüksek maliyete sahip ürünler için bahsettiğimiz vergiler alınmaktaydı. Ancak, 2016 yılından sonra hem yüksek hem de düşük tutarlı ürünler için vergi alınmaktadır. Geçmiş dönemlerde vergisiz alışveriş tutarı bulunmaktaydı. 75, 30 ve en son 22 Euro seviyesine kadar düşürülen vergisiz yurt dışı alışveriş tutarı; 2019 yılıyla beraber kaldırılmıştır. 1111 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kullanıcıların yurt dışından almış olduğu tüm ürünlerden gümrük vergisi, ÖTV ve diğer vergiler alınmaya başlanmıştır.

Aliexpress başta olmak üzere yurt dışından alınan ürünler için vergi istenmesinin birtakım sebepleri bulunmaktadır. Her şeyden önce, yurt içerisinde hizmet veren işletmelerin haksız rekabete uğramaması adına yurt dışından alınan ürünlerden böyle bir vergi alınmaktadır. Ayrıca, vergi ödenmemesinden dolayı devletin bu işten herhangi bir kazancının olmayacağını da söyleyebiliriz. Buna ek olarak, yurt dışından alınan ürünlerde herhangi bir yasal denetleme olmamasından dolayı güvenlik noktasında da sıkıntılar yaşanmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı, devletin Aliexpress ve diğer yurt dışı merkezli internet sitelerinden satın alınan ürünler için bahsettiğimiz vergi oranlarını devreye soktuğunu söyleyebiliriz.

Siz de yurt dışından alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bahsettiğimiz vergi oranlarını araştırmalısınız. Çünkü, daha önce de söylediğimiz gibi vergi oranları sürekli olarak değişmektedir. Bilhassa indirim olan dönemleri takip ettiğiniz takdirde yapmış olduğunuz alışverişten avantajlı çıkabilirsiniz.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Aliexpress gümrük vergisinin nasıl hesaplandığına dair yeterli bilgileri verdikten sonra kullanıcıların aklında yer alan bir diğer husus olan gümrük vergisinin nasıl ödeneceğine dair açıklama yapmalıyız! Bu noktada, Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren vermiş olduğu yetkiyle beraber ödemeler kamu bankaları aracılığıyla yapılacaktır. Bir başka deyişle, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halkbank, Emlak Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla bahsettiğimiz ödemeler yapılabilir.

Vergi ödemesinin kargo firmaları tarafından sağlandığını da söylemeliyiz. PTT kargo şirketinin ürünü kapıda teslim etmesi sırasında ödemeler yapılacaktır. Bu noktada, bilgi karışıklığı olmaması adına ödeme işleminin hem bankalara hem de kargo şirketine yapıldığını söylemeliyiz. Bir başka deyişle, insanların önünde iki alternatif bulunmaktadır. Kamu bankalarının dışında gümrük idarelerinde yer alan gümrük saymanlık veznelerindeki ortak Pos uygulamasına ait kamu bankaları debit kartı ile de ödeme yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak, GÜMKART; ortak pos cihazlarında debit kart olarak kullanılmaktadır.

Gümrük beyannamesine bağlı olan vergiler; beyanname numarası dikkate alınarak beyannamenin ait olduğu Gümrük Saymanlık Müdürlüğü’ne, daha önce de söylediğimiz gibi yetki verilmiş olan kamu bankalarına ödenmektedir. Posta ve hızlı kargo taşımacılığı ile gelen gönderilere ait olan vergiler ise Gümrük Genel Tebliği’nin 11.maddesi dikkate alınarak gönderiyi kullanıcıya ulaştıran operatöre ödenmektedir.

Gümrük vergisi alınmayan ürünler; daha önce de söylediğimiz gibi kanunla belirlenmiştir. 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 167.maddesinde bu ürünlerin neler olduğu yazmaktadır. Ayrıca, yurt dışında vergi muafiyeti bulunan ürün sipariş edenlerin yapması gerekenler de yine bahsettiğimiz kanunun farklı bir maddesinde belirlenmiştir. Tüm bunlara ek olarak, Türkiye’nin diğer ülke veya ülke gruplarıyla yapmış olduğu anlaşmalar kapsamında bazı ürünler vergiden muaf tutulmaktadır. Bu ürünlerle ilgili olan belgeler; gümrük idarelerine ibraz edildiği takdirde gümrük vergisinden muafiyet sağlanmaktadır. Aliexpress vergi sürecinde de tüm bu hususların geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Aliexpress üzerinden alışveriş yapmak son derece kolay! Yukarıda da söylediğimiz üzere vergi ödemesi konusunda da herhangi bir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ürününüzün elinize ulaşmasıyla beraber vergi ödemesini de yapma şansınız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yetkili kamu bankalarına da ödeme yapılabilir. Yıllardan bu yana varlığını devam ettiren ve gerek ülkemizde gerekse de tüm dünyada binlerce insanın tercihi olan Aliexpress ile ilgili olarak aklınızda herhangi bir soru işareti olmamalı!

Birçok kişi, Aliexpress ile alışveriş yapmanın güvenilir olup olmadığı konusunda endişeler taşımaktadır. Ancak, dünya çapındaki bu sitenin son derece güvenilir olduğunu söylemeliyiz. Sitede alıcı koruması adı altında bir program bulunmaktadır. Bu koruma sayesinde ürün müşterinin eline geçmediği takdirde paranın tamamı geri ödenmektedir. Yalnızca bu detayın bile Aliexpress’in ne kadar güvenilir bir site olduğunu ispat ettiğini söyleyebiliriz. Fakat, yine de birçok müşteri, Aliexpress sitesindeki fiyatların ucuz olmasının endişe duyulacak bir husus olduğunu düşünmektedir. Bu noktada, bu endişenin yersiz olduğundan bahsetmeliyiz. Piyasada Çin merkezli ürünlerin ucuz ve kalitesiz olduğuna dair bir inanış vardır. Ancak, Aliexpress bünyesinde yalnızca Çin ürünleri değil aynı zamanda Kuzey Amerika ve Avrupa’da yer alan birbirinden kaliteli ürünler satılmaktadır. Hatta, bu özelliklere sahip ürünleri Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerindeki mağazalardan daha ucuza satın almak için Aliexpress’i tercih etmelisiniz.

Alıcı koruması adı altında müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet sunan Aliexpress; daha önce de söylediğimiz gibi ürünün ulaşmaması halinde para iadesi garantisi de sunmaktadır. Ancak, yine de Aliexpress ile alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Özellikle ilk kez alışveriş yapıyorsanız daha dikkatli olmalısınız.

Alışverişlerde Satıcı Puanı Önemlidir

Satıcının geri bildirim derecesi; Aliexpress alışveriş deneyiminizi belirleyen hususlardan yalnızca birisidir. 4.5’ten daha büyük geri bildirim puanına sahip satıcıların tercih edilmesi sayesinde doğru bir seçim yapmış olacaksınız. Bunun yanı sıra, satıcının en az 100 adet sipariş göndermesi dikkat etmeniz gereken başka bir husustur. Ürün ve mağaza hakkında en az 50 farklı yorumun bulunması şarttır. Çünkü, kullanıcılardan yeterli oranda geri bildirim almayan ve hakkında kullanıcı yorumu yapılmayan ürün ve satıcıların çok fazla beğenilmediğini söylemek mümkündür. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde çok ciddi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Aliexpress; daha önce de söylediğimiz üzere %100 alıcı koruma garantisine sahiptir. Bu yüzden, diğer alışveriş sitelerine kıyasla çok daha güvenilir bir politika yürütmektedir. Satıcının ürünü geri almaması veya ürünün istenilen zamanda ulaşmaması halinde Aliexpress tam bir geri ödeme yapmaktadır. Ürün; bahsedildiği gibi olmadığı takdirde duruma göre tam ve kısmi geri ödeme yapılmaktadır. Ürünü iade ettiğiniz takdirde tam iade aldığınız gibi ürün sizde kalırsa kısmi geri ödeme almış olacaksınız.

Aliexpress; anlaşmazlık çözümü için de farklı seçenekler sunmaktadır. Bu konuda, istediğiniz takdirde satıcı ile görüşebilirsiniz. Ancak, satıcı görüşmeyi reddiyorsa anlaşmazlık bileti açabilirsiniz.

Sonuç olarak, Aliexpress; vergi başta olmak üzere diğer hususlarda da size herhangi bir sorun yaşatmayacaktır.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak her zamankinden daha popüler oldu! Bu noktada, birçok kişinin tercihi de merkezi Çin’de bulunan ve The Alibaba Group tarafından tüm dünyaya hediye edilen Aliexpress perakende web sitesi olmaktadır.

Aliexpress ise hem dünyaya açılan bir internet sitesi hem de Çin’deki küçük işletmelerin uluslararası işletmelere ürün ve hizmet satmasını sağlayan bir platformdur. Ancak, Aliexpress; yalnızca uluslararası satış için kurulmuş bir sitedir. Bir başka deyişle, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olarak herhangi bir satış yapılmamaktadır.

Ürünleri doğrudan bireysel müşterilere satan Aliexpress; çalışma prensibiyle Amazon ve eBay gibi sitelere benzemektedir. Ancak, yine de üçüncü parti satıcıları için kurulmuş bir platform olmasından dolayı Amazon’dan farklı olduğunu söyleyebiliriz. Aliexpress sayesinde ihtiyacınız olan tüm ürün ve hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, bu sitede bulunan tüm ürünlerin son derece ucuz ve kaliteli olduğunu da söylemeliyiz. Siz de öğrendiğiniz bu bilgilerden sonra Aliexpress üzerinden alışveriş yapmayı kafaya koyduysanız bu yazı tam size göre! Hem alışveriş hem de vergi gibi detaylar hakkında aradığınız tüm bilgilere ulaşacaksınız! Hadi başlayalım!

Aliexpress üzerinden alışveriş yapmak son derece basit! İlk olarak, Aliexpress.com’a katılmanız gerekiyor. Bu sitede oluşturduğunuz bir kullanıcı hesabı sayesinde kısa sürede alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için Aliexpress ana sayfasının hemen üst kısmında bulunan Katıl butonuna tıklamalısınız. Hesabınız için e-posta ve şifre girmelisiniz. Hemen ardından hesap oluştur butonuna tıklamalısınız.

Üyelik işlemlerinizi tamamlamanızla beraber beğenmiş olduğunuz ürünleri hızlı bir şekilde sepetinize eklemelisiniz. Birçok alışveriş sitesinde olduğu gibi burada da sepete ekle seçeneği sayesinde kısa sürede alışveriş yapma şansına erişebilirsiniz. Buna ek olarak, Aliexpress; ilk üyelik işlemini gerçekleştirenlere üç dolarlık bir indirim kuponu hediye etmektedir. Aliexpress; diğer alışveriş sitelerinden farklı olarak kullanıcılarına beğendiği ürünü doğrudan satın alma şansı da sunmaktadır. Ürünleriniz ile ilgili alışveriş işlemini sonlandırmadan evvel alışveriş sepetini görüntüle butonuna tıklamalısınız. Tüm ürünleri gözden geçirdikten sonra hepsini satın al butonuna tıklayarak alışveriş işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Alışverişi sonlandırma noktasında onaylama işlemlerine geçmeniz gerekir. Teslimat bilgileri, ödeme yöntemi ve sipariş özeti şeklinde olmak üzere sürecin sonuna gelebilirsiniz. Teslimat bilgilerinizi en doğru ve eksiksiz olacak şekilde girmelisiniz. Aksi takdirde, sorunlu bir alışveriş deneyimi yaşamış olursunuz. Bir sonraki aşamada ise ödeme yöntemini seçmeniz gerekir. Aliexpress kullanıcılarına tam 14 farklı ödeme yöntemi sunmaktadır. Bu yöntemlerden size en uygun olanı seçmelisiniz. Kart numarası, kart sahibi ve son kullanma tarihini doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Son olarak, sipariş özetini kontrol etmelisiniz. Tüm kontrollerin ardından siparişinizi onaylayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi Aliexpress üzerinden alışveriş yapmak son derece kolay!

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın