Manipüle Ne Demek? Manipülasyon ve Manipüle Kavramları

Manipüle ne demek, manipüle kelimesinin nereden geldiği gibi kavramlar oldukça sık araştırılan kavramlar arasına girmiştir. Manipülasyonun ne olduğu, manipüle etmenin ne anlama geldiği kavramları ile de bütünleşen manipüle kelimesi ve içerdiği tüm kavramları sizler için bir araya getirdik.

manipulasyon ne demek

Manipüle kelimesi Türk Dil Kurumu sözlük anlamına göre “yönlendirme ve etkileme” anlamını taşımaktadır.

Manipüle kavramı,

  • Bir kişiyi farklı olaylar ile birlikte başka düşüncelere yönlendirip onu ikna etme durumu üzerinde kullanılır.
  • Kelime için psikolojik manipülasyon kelimesi üzerinden türediği de söylenilir.
  • İnsanları etkilediği söylenir.
  • Kişilerin kendi bildikleri dışında istemedikleri duruma yöneltilmesidir.

Yönlendirme olarak değerlendirebileceğimiz bu kavram, eğitim hayatı olsun gündelik hayat olsun her yerde karşımıza çıkabilir.

Manipüle Ne Demek? Manipüle Kavramı Nereden Geliyor?

manipulatif ne demek

Manipüle, Latince manipulus kelimesinden türetilmiştir. Manipulus “ele sığan şey” anlamına gelmektedir. Dilimize Fransızcadan geçen kelime “elle düzenlemek, ayarlamak” şeklinde geçmiştir. Şu an ise kelime gerçek anlamının dışına çıktığından “hileli yönlendirme, etkileme” anlamlarını ifade eder.

Manipülasyon Ne Demek?

Manipülasyon ne demek, manipülasyon nedir soruları da manipüle kavramının yanında araştırılan sorulardandır. Manipülasyon kavramı manipüle ile eş değerdir. Bir görüşü dayatma, kişiyi yönlendirme gibi anlamları bulunur. Birinin kendi istek ve arzularına göre karşısındaki kişiyi yönlendirmesidir.

İletişiminiz anında manipülasyon yapan kişi bunu bazen isteyerek bazen de istemeyerek yapabilir. Bu sebepten kendi adınıza manipüle altında kalıp kalmadığınızı iyi anlayarak olaylara yön vermeniz her zaman için daha doğru olacaktır.

Manipüle Etmek Nedir?

değiştir manipülasyon yapan kişi duygusal kişinin psikiyatri destek

Birisini manipüle etmek onu çıkarları için kullanıp, yönlendirmektir. Hareketlerini dilediği gibi kontrol altına alıp her an da onu etkilemektir. Zihin oyunları ile çeşitli yollar deneyerek duygusal veya çeşitli her türlü duygu açısından düşüncelerin kontrol edilmesi demektir.

Sizi her noktada manipüle eden yakın bir arkadaşınız, aileniz veya sevdiklerinizden başka birileri de olabilir. Bunun farkına vardığınız anlarda psikolog veya psikiyatri yardımında manipülasyon tedavisi ile kişinin içerisinde bulunduğu o bencilce durumdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Manipülatif Ne Demek? Manipülatif Kişiler Nasıl Anlaşılır?

Manipülatif ne demek sorusu da yine manipüle kavramı adı altında en merak edilen sorulardandır. Peki manipülatif ne demektir? Manipülatif diye kime denir?

Manipüle etme yeteneğine sahip kişiler manipülatif kişilerdir. Bu kişiler gözlem yeteneklerini güçlü bir şekilde kullanan kişilerdir. Ortamlarda analiz yaparak korkuları ve zayıf noktaları anlamaya çalışırlar. Daha sonra bu korku ve zayıf noktaları insanlar üzerinde kullanırlar.

Çevresinde bulunan kişilerin hareketlerini inceleyerek ilk adımı atmak için bekleyen manipülatif kişiler, yalan söyleme konusunda da uzmanlaşmış kişilerdir. Sözleri ile karşısındaki kişiyi, gözü ile gördüğü şey hakkında bile kuşkuya düşürürler. Haklı çıkma çabası için sesleri yükseltilmeye her daim hazırdır. İkna etmek için her zaman baskılayıcı davranışta bulunurlar. Agresif ve şiddete eğilimli bu kişiler yaptıkları usandırıcı hareketler ile kendilerini belli ederler. Kendi doğruları dışında tüm her şey yanlıştır. Sürekli olumsuz eleştirilerde bulunurlar, karşılarındaki insana kendisini sorgulatırlar. Kendilerine uymayan hiçbir insan ile anlaşamazlar.

Manipüle ne demek? sorusu ve manipüle eden insanlar hakkında verdiğimiz bilgiler ile kendinizi manipüle edici insanlardan uzak tutmaya çalışarak huzurunuzu koruyabilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın