Bal Porsuğu Özellikleri Nelerdir? Hakkında En İlginç Bilgiler

Bal porsuklarının fiziksel özellikleri nelerdir diye baktığımızda; karşımıza cüssece çok iri bir yapılı bir hayvan çıkmıyor. Doğal yaşam alanı ve ana vatanı Afrika olan bal porsuğu; ortalama 50 ila 80 cm arasında uzunluğa ve 10 ila 16 kg arasında ağırlığa sahiptir. Dişi bal porsuğu erkeğe göre daha kısadır ve daha düşük kiloya sahiptir.

Derilerinin kalın yapısı, onlara kolay lokma olmamaları konusunda bir ayrıcalıklı bir özellik tanımlıyor. Örneğin; bir aslanın, kapıp, ağzına almayı başardığı bal porsuğu; aslana %100 yem olur mu dersiniz? Başka bir hayvan için bunun yanıtı genelde evet olacaktır. Ama söz konusu; çevik ve kararlı bal porsuğu olunca bunu bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Bal Porsuğu Özellikleri Arasında En İlginci

Bal porsuğu özellikleri “Hayvanlar aleminin küçük eniştesi” ünvanını alışı, bal porsuğunun bu akıl almaz korkusuzluğundan gelir. Korkusuzluk başlı başına ilginç bir kavram olmasa da, onun ölçülerindeki bir canlının bir aslana kafa tutuyor ve hatta ağzından kurtulabiliyor olması bu özelliği ilginç kılıyor.

bal porsuğu özelliği doğanın korkusuz hayvanı

Bal Porsuğu Neden Korkusuz?

Bal porsuğu hakkında bilinen en enteresan özelliklerden biri korkusuz olmalıdır. Guinness Rekorlar Kitabı; 2002 yılındaki kitabında bu küçük felaketi “dünyanın en korkusuz hayvanı” olarak kayıtlarına geçirmiş bile.

Bal porsuğu dünyanın en korkusuz hayvanı olma titri, onun resimlerine baktığınızda gülümsetici geliyor olabilir. Ancak sahip olduğu cesur özellikler bal porsuğunu alemin krallarından biri kılıyor.

Tilki ve kurdun önünden koca bir kobra yılanını çekip alabilen bu tuhaf hayvan; tek başına dünyaya adeta, fiziki üstünlüğün kazanmak için tek yol olmadığını haykırıyor. Sevimli yırtıcının videosuna göz atıp şaşırmaya hazır mısınız;

Bal Porsuklarının Ne kadar Tehlikeli Olduğunu Biliyor musunuz?

Bal porsuğu hayvanlar aleminin en tehlikeli türleri arasındadır. Bu korkusuz canlı kendinden defalarca kat büyük ve tehlikeli hayvanlara karşı kafa tutup, kükreyip, saldırma eğilimindedir. Temelde etçil bir beslenme alışkanlığına sahip olmasının yırtıcılığı üzerindeki etkisi kaçınılmazdır.

Sahip olunan bilgi ve görüntüler kadarıyla bu özel hayvanların en tehlikeli yırtıcılardan biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bazen bir maymunu bile yiyebilecek güce ve kapasiteye sahip olması onun vahşilik konusundaki ciddiyetini anlatıyordur diye düşünüyoruz.

bal porsukları nasıl hayvanlardır özellikleri nelerdir hakkında bilgiler

Bal Porsuğu Ne Yer?

Bal porsuğunun en sevimli özelliklerinden biri bal aşkıdır. Bu korkusuz hayvanı bal heyecanlandırıyor. Evet yanlış duymadınız. Adındaki bal eklentisi kendisinin bal gibi olmasından gelmiyor elbette. Kalın derisi sayesinde arı sokmasına karşı dayanıklı olan bal porsuğu; bir arı kovanını dakikalar içinde yerle bir etme kabiliyetine sahip.

Dünyada akrep zehrine dayanıklı olan ve zehre maruz kaldığında üzerindeki maksimum etkisi kısa süreli bir bayılma olan nadir hayvanlardan olduğunu düşünürsek, sevimli bal porsuğumuz için arı zehrinin şifa niteliğinde bile olabileceğini söyleyebiliriz.

Etçil beslenme yapısına sahip olsa da aslında tatlıya karşı inanılmaz bir düşkünlüğü söz konusudur. Bal onun için birinci sırada olsa da; tatlı meyveler konusunda da çok iştahlıdır.

Korkusuz Canlı Bal Porsuğu Hangi Yönleriyle İnsanlara Örnek Olabilir?

Bir bal porsuğunun özellikleri insana neden ilham olsun ki diye düşünmeyin. Bir hayvan türü insana örnek olabilir mi? Kesinlikle evet. Bal porsukları örnek alınası hayvanlardır çünkü;

  • Kararlıdırlar.
  • Son nefeslerine dek mücadeleyi bırakmazlar.
  • Asla geri adım atmazlar.
  • Karşılarındaki canlının boyutu, ortamın koşulları onları hedeflerinden geri döndüremez.
  • Her tür koşula uyum sağlama kabiliyetlerinden dolayı şikayetçi tavırla kurban rolüne bürünmeme gibi değerli bir özellikleri vardır.

Bu özellikler bal porsuğunun küçücük bedeniyle dünya literatürüne adını yazdırmasına neden olmuş. Her ne kadar türleri farklı bile, insan da bu zeki varlıklardan kendine pay çıkarıp örnek alabilir. Zorlu koşullar sizi bunalttığında ve hedefinizden vazgeçme eğilimine girdiğinizde bal porsuğunu hatırlayıp gülümseyin.

Bu yazıyı; en küçük aksilikte savaşmaktan vazgeçen, özündeki gücün değerini unutan, gerçekte ne kadar büyük bir mücadele ruhuna sahip olduğunu görmezden gelen kıymetlilerinize gönderin. Peki ya siz; bir bal porsuğu kadar kararlı ve cesur musunuz?

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın