Aşık Olma Belirtileri Nelerdir? Erkeklerin ve Kadınların Davranışları

Aşk; dünya var olduğundan bu yana insanların hissettiği en karmaşık duygulardan biri olabilir. Fakat bu garip duygu karmaşık yapısına rağmen, insanların vazgeçemediği ve ne kadar şikayet etse de hep odağına aldığı, yokluğunda dertlendiği bir olgu olmuştur.

Hiç beklemediğimiz bir anda adeta Nisan yağmuru gibi kalbimize inen saf ve duru damlalar hayatımızı kökten değiştirme gücüne sahipler.

Karşımızdaki kişiye duygularımızı cümleler olmadan aktarmanın lisanı olan belirtiler çok değerli. Çünkü pek çok kişi sosyal ilişkiler ve iletişim konusunda, özellikle aşk itirafı söz konusu olunca daha çekingen olabiliyor. Aşk belirtileri aslında karşı tarafa açılmanın başlangıcı sayılıyor.

Aşık olma belirtileri arasındaki en spesifik durum; kişilerin genel huy ve davranışlarında değişim yaşanmasıdır. Yani aslında davranışsal değişim belirtileri aşık kişiyi en fazla ele veren faktör olarak öne çıkıyor. Örneğin çok ciddiyet sahibi birini, aşık olduğunda adeta çocuk gibi davranır halde bulabilirsiniz.

Sıklıkla bir arada bulunduğunuz biri günün birinde yeni biri olarak karşınıza çıktıysa, aşık olmanın belirtileri ilk sinyalini vermiş ve bu kişi aşık olmuş olabilir.

aşık olmanın belirtileri

Aşık Olma Belirtileri Kadın ve Erkeğe Göre Değişir mi?

Temelde kadın ve erkek aynı türe ait canlılar olsalar da günün sonunda yaradılışları bakımından farklı hormon çeşitlerine ve düzeylerine sahipler. Görülmeseler bile hormonlarımız davranış biçimlerimizin belirleyicisi olarak bizi yönetiyorlar.

Bu gerçeklikten yola çıkarsak aşık olma belirtileri bakımından kadın ve erkek için farklı listeler çıkarmak yanlış olmayacaktır.

Erkeklerin aşık olma belirtileri

Maddeler ile erkekler için aşkın belirtileri

 • Bakımlarına hiç olmadığı kadar özen gösterirler.
 • Kadına karşı aşırı korumacı bir tavır takınırlar. Yemek yeme düzenini, sağlığını, duygu değişimlerindeki üzüntülerini ve hatta çözülen ayakkabı bağcığının onu düşürmesi ihtimalini bile düşünür ve endişelenirler.
 • Kadını karşı cinsten aşırı şekilde kıskanmaya başlarlar.
 • Ne anlatırsanız dinlemek ister ve empati kurmaya çalışırlar.
 • Ses tonlarını daha da kibarlaştırır, gündelik hayatta çevreye yansıttıkları sert tepkileri kısıtlar, daha hassas ve düşünceli bir tablo çizerler.
 • Sizi uzun süreler görmeden duramaz, sürekli bir bahane ile bir araya gelmek isterler.
 • Aşık olduğu kadın “kutsal” statüsüne girdiği için küçük bahanelerle ona dokunmaya ve işaretleme yapmaya çalışırlar. Özellikle sosyal alanlarda yürürken, karşıdan gelen hemcinsine “O bana ait” mesajı vermek üzere kadının sırtına zaman zaman ellerini koyarlar. Bazı erkeklerde hemcinsleri ile karşılaştıklarında kadının önüne geçerek yürür, kadını gizleme yoluyla korumacı bir tavırla mesaj vermeye çalışır.

Kadınların Aşık Olma Belirtileri

Maddeler ile kadınlar için aşkın belirtileri

 • Sıklıkla saçlarını ve kıyafetlerini düzeltme eğilimleri olur.
 • Her anlattığınıza gülümsemeye ya da esprinize kahkaha atmaya çalışır.
 • Hareketleri tuhaflaşabilir, örneğin yürürken daha çok sendeleyebilir.
 • Bir şeylerden bahsederken saçmalama eğilimi gösterebilir.
 • Hareketleri çok rahat değildir, normalde olduğu gibi davranmaz.
 • Bazı kadınların aşık olduğu erkeği gördüğünde yüzü kızarabilir.
 • Aşık olunan erkeğe karşı öfkeli ya da sert tavırlar sergileyebilirler. Bu durum karşı tarafın da kendisiyle paralel duygularda olduğunu anlayana dek devam edebilir.
insanların hissettiği aşk belirtileri

İnsanlar Aşık Oldukları Zaman Huyları Değişir mi?

Örneğin erkekler aşık oldukları zaman daha huysuz bir ruh haline bürünebilirler. Pek çok erkeğin bakış açısına göre; kadının hassas ve korunmasız yapıya sahip olması, erkekten farklı olarak barındırdığı fiziki zarafeti ve başka erkeklerce de arzulanma ihtimali, aşık erkeği olduğundan daha huysuz hale getirebilir.

Kadınlar ise olduklarından daha teslimiyetçi bir ruh haline bürünebilirler. Erkeğin her istediğini yapmak ve kendi hayatını, isteklerini hiçe sayarcasına hareket etmesi söz konusu olabilir.

Aşkın ilk evrelerinde aşırı heyecanlı, neşeli ve hiperaktif olan kişi sonralarda daha duygusal olduğu bir sakinlik evresine geçiş yapacaktır. Aksi halde sürekli yüksek seyreden hormonlar kişiyi bir süre sonra yorgunluktan bitap hale getirecektir.

Yani aslında hormon düzeylerinin ilerleme hızı ve şekline, yani vücudun mekanik tepkilerine sakinlikle teslim olmak en mantıklısı olarak görünüyor. Aşk zamanla kendini sevgi denilen, daha fazla sadakat ve bağlılık içeren daha sakin bir forma bıraktığında her şey yerli yerine oturuyor olacaktır.

Birine Aşık Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Olur?

Birine aşık olduğumuzda; vücudumuzda dopamin, noradrenalin ve feniletilamin denilen hormonlar yoğun bir şekilde salgılanmaya başlıyorlar. Dopamin bize keyif, zevk, motivasyon vermekten sorumlu olan hormondur. Noradrenalin; vücuttaki dikkat ve uyanıklık halini artırır. Feniletilamin ise; merkezi sinir sistemimizi etkileyen, ilk görüşte aşkı tetikleyen, yüksek mutluluk salgılayan bir kimyasaldır.

Bu hormonların salgılanmaya başlamasıyla vücuttaki diğer hormonlarımızın dengesi de şaşar, vücudumuz adeta bir karnaval yerine dönüşür. Her duygu üst düzeyde yaşanır. Öfke, mutluluk, uyku hali, uykusuzluk hali, yürüyüş, olaylara verilen tepki ve daha saymakla bitmez pek çok “biz” olan davranış, yerini bambaşka bir kişiliğe bırakır.

insanların sergilediği aşk belirtileri

Kadın ve Erkeğin Aşık Olma Hızları Hakkında Birkaç Çarpıcı Gerçek

Yapılan bir araştırmada; erkeklerin kadınlardan daha sık aşık olduğu sonucu ortaya çıkarılmış. Bu araştırmanın istatistiklerine göre kadınların %47’si hayatında bir kez aşık olduğunu söylerken, bu oran erkeklerde %39 olarak çıkmış. Örneklemdeki erkeklerin yaklaşık %52’si hayatlarında 2 ila 5 kez aşık olduklarını ifade etmişler. Kadınlarda ise bu oran çok daha düşük olarak belirlenmiş.

Kadın ve Erkeğin Aşık Oldukları Kişiden Vazgeçme Eşiği Nedir?

Aşk karşılıklı yaşanan ve temelini fedakarlık olgusunun oluşturduğu bir duygu olduğu için, fedakarlıklar tek taraflı yaşanmaya başladığında vazgeçme eşiğine yaklaşılmış oluyor.

Taraflardan birinin diğerinin hayatı üzerine şerh koyması da kişileri birbirinden soğutan etkenlerden önemlileri arasında bulunuyor. Arkadaş çevresine, kendine ayırdığı rafine zaman dilimlerine, giyimine, gittiği yerlere karışılan kişiler bir süre sonra bu durumdan bunabiliyorlar.

Bir diğer sorunda; birinin sürekli yalnızca evde zaman geçirmek istemesi, bir diğerinin de istisnasız sürekli dışarıda sosyalleşme arzusu, orta yolu bulmaktan imtina etmeleri neticesinde âşık kişilerin birbirinden uzaklaşması.

Her iki tarafında sevdikleri ya da sevmedikleri konular üzerinden karşılıklı tavizler vermesi ortak noktada buluşmayı sağlarken aşkın ömrünü de uzatabiliyor.

Son olarak kıskançlık dozunun taraflarca ayarlanamaması kadın ve erkeğe kabusu yaşatabiliyor. Bu gibi durumlarda ayrılık kaçınılmaz hale geliyor. Ancak enteresan bir şekilde; hiç kıskançlık göstermeyen kişilerde de aşk varlığından şüphe edilebilir.

birine aşık olmak ve ilişkiler konusunda insanların sergilediği duygusal aşık olmanın belirtileri

Aşık Kişi Aşk ile Bencilliği Birbirine Karıştırdığında Neler Olur?

Aşkı bir oyun gibi yaşayan kişiler zamanla karşı tarafı yıpratıp aşkın son bulmasına neden oluyorlar. Kişiler aşık olduklarında birbirlerinin geçmişlerini ve tüm hayatlarını silmeyi istemiyor olmalılar. Kişiyi nasıl sevip beğendiyseniz onu o şekilde kabul etmeye devam etmeniz gerekir.

Duygusal şiddet uygulamak ya da cinselliğin ceza niteliğinde kullanılması, aşıklardan birinin erken havlu atmasına neden olabilir. Her iki tarafta birbirinin yaşama şekline saygı duymalı ve aşk adı altında narsistik eylemler bütünüyle karşı tarafı hayattan soğutmamalıdır.

Arkadaşınız Size Aşık Olmuş Olabilir mi?

Hiç en yakın erkek arkadaşınızla, gün batımında bir şeyler yudumlarken gözlerinize aralıksız ve derin derin baktığına şahit oldunuz mu? Erkeğin aşık olma sinyallerinden en belirgini, korumacılık duygusunun gelişmesidir.

Bu cümle pek çok kadına tanıdık gelecektir. Çok yakın erkek arkadaşlarınız belli bir noktaya kadar elbette sizi korumaya çalışır. Ancak bu duygunun erkeği adeta esir aldığını ve sizi korumaya çalışırken zaman zaman yüksek çıkışlar yaptığına şahit oluyorsanız; tebrikler: en yakın erkek arkadaşınız size aşık!

Elbette eğer siz de ona karşılık verebiliyorsanız bu aşk bir efsane de yazabilir. Ancak erkek duyguları karşılıksızsa; başka bir erkeği onunla görmeye, hatta konuşmasına, dikkat çekici bir kıyafet ile dışarı çıktıklarında pek çok erkeğin ona bakmasına katlanamayacak ve acı çekecektir. Bu durumda arkadaşlığınız için geçmiş olsun demekten başka çare kalmaz.

erkeklerin ve kadınların aşık olma belirtileri

Aşık Olunan Kişi Karşılık Veriyorsa Dünya Cennete Dönüşür

Yaşam boyu herkes hayatında en az bir kez aşk duygusunu tatmıştır. Birden fazla kez aşık olmak diye bir şey var mı ya da yalnızca bir kez yaşadığınız en farklı duygular mı aşkı işaret eder; bunu henüz çözebilen biri yok.

Ancak kişiliğimiz gelişip kimliğimiz netleştiğinde evrildiğimiz son versiyonumuz ile aşık olduğumuzda etken olan faktörler; kesinlikle hayattaki duruşumuz, dünya görüşümüz ve tercihlerimizle daha orantılı olan kişileri seçmek olacaktır.

Eğer aşk karşılıksız ise; aşık kişiye karşı acımasız davranmamak en önemli karakter belirteçlerinden biridir. Güçlü, iyi ve sağlam bir karakter; asla kendisine aşık olan kişiye zulüm etmez, onu küçük görmez ya da duygularını aşağılamaz. Karakter sahibi insanların sergilediği hiç bir davranış; karşılıksız aşık olan kişiyi asla incitmez.

Aşık olmanın en güzel yanı; hayata dair umudun, motivasyonun artması ve kişinin gerçekten tutunabileceği bir dala, bir yoldaş ve yandaşa kavuşmasının verdiği eşsiz huzurdur. Peki şimdi tüm cesaretinizi toplayıp, aşık olduğunuz kişiye bu yazıyı gönderebilir misiniz?

Kim bilir belki de yıllar sonra, arkadaşlarınıza ya da  çocuğunuza bir makale ile ona aşkınızı ilan ettiğinizi anlatırken kahkahalar atacak ve bu eşsiz anı ile kalbinizi her daim ısıtıyor olacaksınız.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın