Vibe Ne Demek? Kelimenin Çoğulu Vibes İşte Detaylar

Vibe ne demek sorusu yaygınlaşan sosyal medya içerikleri ile sıklıkla araştırılmaya başlanan bir sorudur. Bu yüzden bizlerde vibe ile ilişkilendirilen sözcükler hangileridir gibi araştırmaları sizler için hazırladık.

Vibe belirli bir;

  • His,
  • Titreşim,
  • Enerji,
  • Duygu,

anlamlarını içerir.

Vibe görülen davranışların ruha karşı oluşturduğu hislerdir. Belirli duyguları ifade etmek için kullanılır. Kelimeni çoğulu vibes şeklindedir ve bu şekilde de kullanılmaktadır.

Vibe Ne Demek? Vibes Ne Demek?

Vibe İngilizce-Türkçe sözlüğü anlamına göre belirli bir his, belirli bir davranış, vibrasyon ve ortam anlamlarına gelmektedir.

Vibe kelimesinin çoğulu olan vibes kelimeside, vibes ne demek şeklinde sıklıkla araştırılmaktadır. Vibes kelimesi bulunduğu cümle dizilerinde hisler ve enerjiler anlamlarını taşır. İnstagram, tiktok gibi sosyal medya hesaplarında sıklıkla rastladığımız İngilizce kelime fotoğraf ve video paylaşımlarında etiket olarak kullanılır. Kelime farklı kalıplar içerisinde de yer alır.

Vibe ve Vibes Kavramlarının Kullanıldığı Yerler

vibe nedir

Vibe ve vibes etiketleri sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan gönderi veya hikayelerde yer alır. Genellikle good vibes veya positive vibes tamlamaları ile yer alan ifadeler daha birçok kalıp içerisinde de kullanılır.

Positive vibes kavramı “olumlu, etki-pozitif duygular” anlamlarını taşır. Hikaye ve gönderilere etiketlenen bu kavram, olumlu olayları belli etmek için kullanılır. Paylaşılan gönderi de kötü hislerin olmadığını, pozitif ve güzel hislerin yer aldığını belirtir. İyi hisler tanımına gelen bu ifade anlamı ile uygun bir görünüm sağlayacak tüm paylaşımlar için kullanılabilir.

Only good vibes tamlaması ise vibes kelimesini içeren farklı bir kalıptır. Yine iyi hisleri ifade eden kalıp yapıcı düşünceler anlamını da taşır. Kötü düşünceler ve tüm negatif olaylardan arınmış olmayı belirtmek için kullanılır.

Kalıplar dışında cümle içinde kullanıldığında enerji, his anlamlarını taşıyan vibes kelimesine örnekler ise şu şekildedir;

“I’m getting bad vibes from him.” (Ondan kötü bir elektrik alıyorum.)

“I’m not really getting a good vibe from her.” (Ondan gerçekten iyi enerjiler almıyorum.)

Vibe Kavramının Diğer Terimler ile Birleştiğinde Ortaya Çıkan Anlamları

Vibe off: Anlaşmak. (Biri ile iyi geçinmek anlamında)

Vibe out: “Kendini müziğe bırakmak, huzur bulmak, mutluluk bulmak, rahatlamak, sakinleşmek.”

Kill the vibe: Ortamı bozmak.

Don’t kill my vibe: Ayarımı bozma, keyfimi bozma.

What was the vibe like?: Ortam nasıldı?

Sosyal Medya Dilinde Vibe Aldım Ne Anlama Gelir?

haberleri çerez ayrıntıları sonuclari hesaplama ingilizce takip

Özellikle gençler arasında sıkça kullanılan bir kavram haline gelen vibe aldım, vibes kelimesinin titreme ve heyecan anlamları ile ilişkilendirilebilir.

Vibe aldım demek, karşımızdaki kişinin tavrı ve tutumu hakkında bir hissiyat almak demektir. Kişinin bize yansıttığı veya yansıtamadığı enerjiyi hissetmek, hakkında izlenim oluşturmak vibe aldım diyebilmenin asıl amacıdır. Bu kavram genellikle “senden iyi bir vibe aldım” ya da “sen bana kötü bir vibe verdin” şeklinde kullanılır.

Olumlu izlenim aldığınız kişilere karşı iyi hisler beslediğinizde ona karşı “senden olumlu bir vibe aldım” şeklinde bu ifadeyi kullanabilirsiniz. Aynı şekilde sizin için kötü bir izlenim yaratan kişiler için de “olumsuz vibe aldım” şeklinde kullanım sağlayabilirsiniz.

Vibe Vermek Ne Demektir?

Vibe nedir? Vibe aldım ne demektir? Kavramlarını anladıktan sonra vibe vermek kavramının da hangi anlama çıkacağını anlamak oldukça basittir. His, duygu ve hareketleri belirten vibe kelimesi, vibe verdim ya da vibe vermek gibi sözlerle tamamlanınca karşıdaki kişinin anlaması gereken hisleri ifade eder. Birinin vibe vermesi hislerini, duygularını ve davranışlarını göstermesidir.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın