Aşil Ne Demek? Aşil Tendonu Kopması Ne Anlama Gelir Yandoki’de

Aşil ne demek? Aşil ismi nereden geliyor? Gibi sorular sağlık sektörü ile ilişkilendirebileceğimiz aşil kelimesinin anlamını merak edenlerin sıklıkla araştırdığı sorulardır. Aşil kelimesi sağlık açısından aşil tendonu olarak karşımıza çıksa da mitoloji açısından sahip olduğu anlamları da bulunur.

Aşil Ne Demek? Aşil Kelimesi Hangi Anlamları İçerir?

  • Aşil vücuttaki en büyük tendondur.
  • Aşil tdk sözlüğüne göre aşil topuğu olarak nitelendirilir. Aşil topuğu ise en zayıf nokta şeklinde ifade edilir.

Aşil Tendonu Nedir?

İnsan vücudunda baldır kasını topuk kemiğine bağlayan güçlü, lifli bir yapıdır. İnsan vücudunun en büyük ve kuvvetli tendonudur. Bu tendon ayağımızı aşağı doğru hareket ettirmemize, yürümemize, koşmamıza ve birçok hareketi yapmamıza yardımcı olur.

asil tendonu kopması kelimesi tanısı tedavi günlük

Aşil Tendonu Kopması

Aşil ne demek öğrendikten sonra aşil kopması nedir, aşil kopması tanısı koyulabilecek durumlar nelerdir biraz bahsedelim. Aşil tendonunun kopması sıklıkla rastlanabilecek durumlardandır. Spor yaparken veya günlük hayatta yapılan egzersizler nedeniyle gerçekleşebilir. Ayak bileği burkulması, düşme gibi ani gelişen olaylar sonucu aşil tendonu kopabilir. Kopma durumunda hemen tedavi gereklidir.

Hafif veya orta seviye bir gerilme ile aşil tendonu kopma problemi yaşanabilir. Ani bir şekilde ortaya çıkan bu durum tendonun ayak topuk kemiği ile birleştiği yer ve baldıra doğru olan o bölme de oluşur. Aşil tendonunda kopma durumunun kan akışı azlığı ile de ilişkisi bulunur.

Aşil Tendonu Kopmasının Belirtileri

Aşil tendonunun yırtılması ve kopması durumunda bazı zamanlarda baldırın arka kısmından bir ses hissedilir. Bazı zamanlarda ise bu ses hissedilmez. Kişi tendonun yırtılması veya kopması esnasında baldırına herhangi bir yerden darbe almış gibi acı hisseder. Ani şekilde olan bu acı yerini şiddetli bir ağrıya bırakır. Tendonun kopması hareket etmeyi dahi zorlaştırır.

Aşil tendonu kopması belirtileri, topuk çevresinde şişme veya morarma, bacak bükememe, yokuş ve merdiven çıkarken oluşan ağrı, parmak uçlarında baskı şeklinde de görülebilir.

Aşil Tendonu Hangi Durumlarda Kopabilir?

Aşil tendonu hangi durumlarda risk yaratıyor? Aşil tendonu kopması nedenleri nelerdir inceleyelim.

  • Spor sırasında tendonu zorlayıcı hareketler yapmak.
  • Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giymek.
  • Ayak bileği bölgesine yapılan, tendonun zayıflaması için sebebiyet veren enjeksiyonlar.
  • Diyabet, gut, lupus gibi tendon zayıflatan sağlık sorunları.
  • Bazı antibiyotikler.
  • Aşırı kilo almak.
  • Riskli alanlarda çalışmak.
İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın