Panik Atağı Kendim Nasıl Yenerim?

Birçok kişi panik atak hastası olduğundan bahsetse de aslında her endişe duygusunun ya da korkunun altında yatan sorumlunun panik atak olduğunu söyleyemeyiz. Panik atak birkaç olumsuz duygunun birleşimi olduğunu için görece olarak komplike bir ruhsal problem ve bu hastalığı kesin olarak teşhis edebilecek kişiler tabi ki hekimler.

Dolayısıyla panik atağı kendim nasıl yenerim sorusunu sormadan önce yaşadığınız olumsuz hislerin altında yatan nedenin kesin olarak panik atak olduğunun bir hekim tarafından teşhis edilmiş olması gerektiğinin altını çizmemizde fayda var. Eğer bir psikolog ya da psikiyatr tarafından panik atak teşhisi konulmuşsa o zaman bu hastalığa karşı neler yapabileceğinizi araştırmaya başlayabilirsiniz.

Panik atağı yenmeden önce kontrol altına almayı öğrenmeniz hayati önem taşıyor. İşte atakları kontrol altına alabileceğiniz altın değerinde öneriler:

Panik atak nöbetlerinde hissettiklerinizin gerçek olmadığını aklınızdan çıkartmayın

panik atağı kontrol etmeyi öğrenin

Panik atak nöbetlerinde kişiler yoğun korku, endişe, delirme korkusu, ölüm korkusu, kalp krizi geçiriyorum hissi gibi duygular yaşıyorlar oysaki aslında bu duyguların hiç biri gerçek değil. Panik atağın neden olduğu bu yersiz korku ve endişelerin gerçek olmadığını bilmeniz ve daha da önemlisi kendinize anımsatmanız panik atağı nasıl yenerim sorusunun kilit noktadaki cevaplarından biri.

Nöbetlerin çok uzun sürmediğini unutmayın

Panik atak nöbeti yaşayan çoğu kişinin ortak söylemi atak sırasında bu duyguların asla bitmeyeceği hissine kapılıyor oluşları. Oysaki panik atak nöbetleri genellikle 10-20 dakika arasında sürüyor ve yarım saate varmadan tamamen bitiyor. Dolayısıyla panik atak nöbetinin biraz sonra geçeceğini de unutmamanız bu sorunu yenme konusunda size yardımcı olacak unsurlardan biri.

Doğru beslenin

panik atak için doğru beslenmenin önemi

Panik atak her ne kadar ruhsal bir sorun olsa da bu sorunu tetikleyen fiziksel etkenler de var ve beslenme hataları da bunların başında geliyor. Özellikle de endişeye yol açan kafeinli yiyecek ve içeceklerden, alkolden ve uyuşturucudan uzak durmanız da panik ataktan kurtulmanıza yardımcı olur.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın