Niğde’nin Neyi Meşhur?

Niğde’nin neyi meşhur? merak edilen en meşhur Niğde lezzetlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Niğdenin karşımlı farklı pek çok malzeme kullanılarak yöreye özgü yemeklerin ortaya çıkartıldığı, damak lezzetini çok üst bir seviyeye taşıyan yiyecekleri vardır. Herkes tarafından çok sevilen ve özellikle ziyaretçileri açısından meşhur Niğde lezzetleri yöresel tatların çok daha iyi şartlarda ortaya çıkarılması gibi farklı seçeneklerden oluşmaktadır.

Niğde lezzetleri farklı açılardan bakıldığında ortaya çıkan yemekleri ise şu şekilde listelenebilmektedir;

 • Beyaz kiraz reçeli
 • Cevizli erişte
 • Pirinçli elma dolması
 • Ayva boronası
 • Halvater tatlısı
 • Kaymak tatlısı

Niğde’nin En Meşhur Yemekleri

niğdenin meşhur yemekleri

Niğde yöresel yemekleri arasında en sık duyulan yemekler pek çok açıdan değerlendirilebilir.

 • Pirinçli elma dolması
 • Mazaklı köftesi
 • Cevizli erişte
 • Ditme
 • Söğürme

Niğde’nin En Meşhur Tatlıları

En güzel lezzetleri ile damakta unutulmayan tatlar bırakan meşhur Niğde tatlıları farklı pek çok malzeme kullanılarak sağlıklı yöreye özgü hazırlanmaktadır.

Pek çok farklı lezzetin hazırlandığı tatlılar arasında

 • Kaymak tatlısı
 • Halvater tatlısı
nigde halveter tatlısı

Niğdenin meşhur tatlılar da bu şekildedir. Özellikle helvaya benzeyen görünümü ve lezzeti ile bilinen “Halvater tatlısı” un ve pekmez kullanarak yapılan yöresel bir lezzet barındırmaktadır. Tatlıları süt ve unun yanı sıra özellikle sağlıklı olması açısından tatlandırıcı olarak pekmezin tercih edilmesi ziyaretçiler ve halk tarafından çok değerli bulunan bir özellik olarak kabul edilebilir.

Niğde Neyi ile Ünlüdür?

Niğde kendine özgü lezzetleri, doğası, yöresel tatlıları ve pek çok özelliği ile dikkat çeken Türkiye’nin %90 oranında en beğenilen güzel şehirlerinden birisidir. Özellikle yemek kültürü ile dikkat çekmesi yöresel yemek anlamında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Niğde’ye ait hediyelikler ise tamamen etkileyici ve yöreye özgü çizgiler barındıran seçeneklerden oluşmaktadır.

Niğde’den Ne Hediye Alınır?

bir anadolu ili olan niğdeden hediyelik eşyalar

Niğde kendine özgü lezzetleri ile göz dolduran bir şehir olarak göz önüne çıkmaktadır. Niğde’den alınabilecek hediyelikler ise yine organik bal, pekmez, misket elması ve tahinli ekmek gibi seçeneklerden oluşturulabilmektedir. Niğde’ye ait kişisel hediyelikler olarak şehri temsil eden biblolar, anahtarlıklar ve yöresel kıyafetlerde tercih edilebilmektedir.

Niğde’de Yöresel Eşyaları Nelerdir?

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve özellikle tertemiz doğası ile göz önüne çıkarılan Niğde, yöresel eşyalar bu kapsam da ortaya çıkmaktadır. El dokuması halıları, çancılık semercilik gibi pek çok farklı alanda incelenebilecek olan el yapımı ürünleri Niğde’nin doğal özellikleri arasında dikkat çekmektedir. Niğde yöresel eşyalar yöre halkın giyimi, kullandığı yöresel mutfak malzemeleri, bağ bıçkısı, burgu, boynuz yağı, yaka oyuntusu bıçkısı gibi pek çok ürün çeşidi bulunmaktadır. Farklı açılardan kullanılan Niğde’ye özgü eşyalar şu şekilde incelenebilmektedir;

 • Kası çuvaldız
 • Dikiş makinesi
 • Kör makas
 • Palan makası
 • Dik çuvaldızı
 • Palan demiri

Niğde’de Gezilecek En Güzel 15 Yer

Niğde hem doğal güzellikleri hem de yörenin misafirperverliğinin ön planda tutulduğu Niğde yöresel güzellikleri ile güzel bir tablo gibi ilgi görmektedir. Hem yerli hem yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Niğde yöresel  özellikleri doğası ve gezilecek mekanları olarak göz doldurmaktadır.

Niğdede Gezilmesi Gereken Yerler

 1. Alaaddin Camii
 2. Aladağlar Milli Parkı
 3. Konaklı Rum Kilisesi
 4. Köşk Höyük
 5. Narlıgöl
 6. Niğde Kalesi
 7. Güllüdağ
 8. Gümüşler Manastırı
 9. Karatlı Kuş Kayası Kaya Mezarları
 10. Niğde Müzesi
 11. Roma Havuzu
 12. Tyana Ören Yeri
 13. Öküz Mehmet Paşa Külliyesi
 14. Çiftehan Kaplıcaları
 15. Çinili Göl

Niğde’de En Çok Ne Yetişir?

Niğde’de yetişen meyve ve sebzeler ile hazırlanan lezzetli yemekler herkes tarafından övgü ile bahsedilen çeşitliliğe sahiptir. Lahana, fasulye, çavdar, yulaf, kiraz, elma gibi pek çok ürünün sağlıklı bir şekilde organik olarak üretildiği Niğde’de yetişen meyve ve sebzeler gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Ayva ve erik üretiminde bolca bulunduğu Niğde en özel lezzetli tatlıların ve yemeklerin de elde edilebilmesi için özellikle kendi ürünlerini kullanmaktadır.

Niğde’nin Doğal Güzellikleri ve Yöresel Özellikleri Nelerdir?

Yöresel tatları farklı açılardan değerlendirebilecek çok farklı çeşitliliğe sahiptir. Özellikle bolca yetişen elma ve kiraz ile yapılan yemekleri ve tatlıları ile pekmezin tatlandırıcı olarak kullanıldığı sağlıklı yemekleri ve özel tatları olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

Yöresel özellikleri arasında müzik türü, dansları bulunmasının yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çeken bir şehir olarak bilinmektedir. Ormanlar, su oluşumları, dağlar, doğa ve vahşi yaşam bölgeleri gibi alanları ile özellikle yöre halkı tarafından çok sevilen parkları fazlasıyla ilgi gören yerler arasında bulunmaktadır.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın