Naif Ne Demek? Örneklerle Anlamı ve Kullanım Yerleri

Naif kadın ya da naif erkek kavramını hepimiz duymuşuzdur. Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin herkese yakıştığına inanılan bir kişilik türü olan naiflik; ilişkilerin sakinlikle ve sağlıkla yürümesine olanak tanıyor.

Naif insanlar ılımlı yapıları ve uzlaşmacı tavırları ile çevrelerindeki herkes üzerinde adeta bir sakinleştirici etkisine sahiplerdir. Yani naif ne demek denildiğinde ılımlı bir rüzgarı hissetmek demektir bile diyebiliriz.

Naiflik bazen bir insanın davranışında ya da ses tonunda, bir bakışta kendini gösterirken bazen de dokunup gördüğümüz ama canlı olmayan formlarda karşımıza çıkar.

Bir kişilik özelliği olan, yani canlılara özel bir olgu olan naif olma hali, nasıl olurda cansız bir nesnede kendini gösterir derseniz bunun yanıtını sanatla veriyor olacağız.

Örneğin yumuşak ve yuvarlak çizgilerin olduğu, romantik dokunuşlara sahip kumaşların ve kağıtların resmedildiği ebru sanatı naif sanat yansıması için çok yerinde bir örnek olacaktır. Naif resim ve çizimlerde de sakinlik ve zarafet vurgulanarak bu duygu karşı tarafa çok rahatlıkla geçirilebiliyor.

Yani aslında bazen canlı kanlı bir insanda, bazen cansız bir formda karşımıza çıkabilen naif izler; her koşulda bizi rahatlatarak huzura erdirir.

naif sanat naif resim naif insanlar gibi anlama gelir

Naif Kelimesinin Kökeni Hangi Dilden gelir?

Fransızca “naive” kelimesi; saf, sade ve doğal anlamları ile naif kelimesinin temelini oluşturmuştur. Dilimize farklı dillerden pek çok kelime eklenmiştir. Bu anlamda naif kelimesi de anlam zenginliği oluşturması bakımından dilin yapısını değiştirmeden literatüre eklenerek, bir anlatım yolu olarak hayatımıza girmiştir.

TDK Naif Kelimesini Nasıl Tanımlamaktadır?

TDK naif kelimesini saf ve deneyimsiz olarak tanımlar. Halk arasında kullanımı yaygın olan naif kelimesi; naif düşünce ile ılımlı, sakin, kibar ve barışçıl olarak ön plana çıkan insanlar için kullanılıyor. Ancak naif kelimesinin orijindeki doğru yazılışı aslında nahif şeklindedir.

Nahif Naif Kelimeleri Arasındaki Fark Nedir?

Nahif naif kelimeleri arasındaki fark; aralarındaki yazım benzerliği gibi anlamsal açıdan da çok uzak değildir. Naif nedir denildiğinde; TDK sözlük anlamı ile karşımıza saflık ve deneyimsizlik tabirleri çıksa da aslında halk dilinde söylene söylene, fonetik olarak nahiften naife evrilmiş olan kelime özde hassas ve duygusal kişileri ifade eder.

Naif İnsanlar Hangi Özelliklere Sahiptir?

naif nedir ne anlama gelir

Naif insanlar iletişimlerini hassas şekilde sürdürüp, kimseyi kırmadan sorun çözmeye çalışan duygusal insanlardır. Zarif yapıları nedeniyle karşılarına geçen herkes istemsiz bir şekilde daha yumuşak bir tavır içinde olmayı tercih edecektir.

Naif insanlara dair temel özelliklerden bazıları;

  • Yaşanılan her durum ve koşulda sakinliklerini kaybetmezler.
  • Ne kadar öfkelenseler de iletişim dillerini belli bir seviyenin altına düşürmezler.
  • Hassas olmalarından dolayı empati yetenekleri gelişkindir.
  • Kalp kırmamak üzere özellikle sabırlı davranırlar.
  • Kibar ve nezaket sahibi oldukları için bulundukları ortam yumuşamaya elverişli hale gelir.

Bu güzel özelliklere sahip insanlara sahip olduğumuzda yaşattıkları hoşluğu hissettiğimiz zaman naif ne demek, naif insanların hayata değer katması ne anlama gelir, çok daha iyi anlayabiliyoruz. Hayatımızın her alanında kaotik özelliklerden uzak, naif karakterdeki insanlara rast gelmenizi diliyoruz.

Naif İnsanlar Her Zaman Duygusal Kararlar mı Verir?

Naif insanlar yapı itibariyle ılımlı ve hassas olmaları hasebiyle, daha makul davranışlar sergileseler de her zaman duygusal kararlar vermeyebilirler. Aksi halde bu mantık; duygusal insanların asla doğru kararlar vermediği yönünde bir anlama gelir.

Karakteri oturmuş naif bir insan da %100 mantıkla karar verebilir. Onlar mantıksız bir insandan farklı olarak; daha olgun, daha sakin ve empatik şekilde karşı tarafa bildiride bulunabilme yetisine sahiptir.

Naif kişiliğe sahip kişiler genellikle kendileri kırılsalar bile karşı tarafı kırmama eğilimindedirler. Bu eğilim nedeniyle bazı durumlarda hak etmedikleri halde kendilerini kırabilirler. Bu durumu aşıp, kendi haklarına girmeme yönünde davranış sergilemeleri halinde, bu önemli kişilik özelliği çok daha güzel hale gelebilecektir.

Naif İnsanlar ile İletişim Kurmanın Huzurlu Yanını Yaşamak

Naif yürekli insanlar kişilik özelliklerinin ılımlı olmasının yanı sıra, aslında kendi seçimleri ile de huzurlu davranış sergileme konusunda bir seçim yapmışlardır. Yani nahif olmayı bir hayat tarzı haline getirerek barışçıl yaşamayı seçmeleri söz konusudur.

Nahif kadın ya da erkeğin tam aksi özelliklere sahip olan kişiler ise kaotik ortamlardan hoşlanır ve kaostan beslenirler. Bu tip insanlar yapısal olarak daha tartışmacı olduğundan durumu kötüleştirmekten hiç çekinmezler.

Bu tip kişilik özellikleri hayatın her alanında ve istisnasız herkesi irite edebilme gücüne sahiptir. İşte tam da bu yüzden son yıllarda sosyal hayat içerisinde oldukça zorlayıcı etkiler altında olmamız nedeniyle aslında naif insanlar için hayatın sigortası demek yanlış olmayacaktır.

Çevrenizde bu özelliklere sahip, adeta oksijen kaynağı olan özel insanları asla kırmamaya ve hak ettikleri değeri göstermeye çalışmak onları kaybetmemek için güzel bir yol olacaktır. Eğer kırdığımız naif bir insan varsa, hemen bu yazımızı onunla paylaşıp ne kadar değerli olduğunun farkında olduğumuzu şimdi hatırlatalım mı?

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın