Hasbihal Ne Demek? Cümle İçinde Kullanımı

Hasbihal hal bildirimi ve halin genel değerlendirmesi, içinde bulunulan durumların yorum eşliğinde anlatılması şeklinde açıklanabilir. Aslında hasbihalin; durum anlatılırken biraz da müzakere ettiren bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

TDK sözlük kapsamında sohbet olarak tanımlanan kelime; derin anlamıyla, daha sıcak bir dertleşme halini bildiriyor gibidir. Genelde hasbihal ne demek diye düşünüldüğünde, yalnızca; sohbet etmek olduğu şeklinde tanımlansa da, aslında kelime derinlik itibariyle daha narin ve daha samimi bir hal bildirimi olarak karşımıza çıkar.

Hasbihal Ne Demek Sorusunun En Güzel Yanıtı

Hasbihal; dosta son halimizden haber etmektir. Yani en saf yanımızla ve %100 samimiyetle karşımızdakine arz-ı halimizi beyan etmektir. Bazen de şikayettir hasbihalin konusu. Çünkü halimizi anlatırken hikaye ederiz yaşadıklarımızı. Ama hikaye etmek te şikayet etmektir bazen.

Hikaye ile, şikayet ile, bir şeyleri çözebilme umudu ile dosta içini dökerek rahatlamaktır. Bazen eşten dert yanılır, bazen patrondan, bazen evlattan, bazen de vatan kurtarılır hasbihal masasında. Anlayacağınız önemli iştir hasbihalin gerçekleşmesi.

Tıp kitaplarında yazmaz ama; iki insanın birbirinin gözlerine bakması, gülümsemesi, iletişim kurması, verdiği desteği göstermek için sırtını sıvazlaması adeta bir şifadır. Bu şifadan her daim faydalanın.

hasbihal ne demektir

Hasbihâl Kelimesinin Dil Kökeni Nereye Dayanır?

Hasbihal Arapça dilinden Türkçe literatürüne geçen ve kendine kullanım alanı bulan binlerce kelimeden biridir. Hasbihâl kelimesinin kökeni de Arapça diline dayanmaktadır. Kökü hsb ve hasb kelimelerinden gelir.

Hasb kökünün birden çok anlamı bulunmakla birlikte, hasbihal kelimesine en uygun olan anlamı; “binaen”, kelimesi olacaktır. Yani; “hasb” ve “hal”, “hale ya da halime binaen”, gibi anlamlara gelmektedir. Hasbihâl kelimesi için konuşmak dertleşmek vasıtasıyla, haline dair genel durumu resmetmek şeklinde bir tanımlama yapabiliriz.

Hasbihal Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

Hasbihal kelimesi daha ziyade eski jenerasyonların gündelik dilde sıklıkla kullandığı bir kalıptır. Hasbihal etmek; bir eylemdir. Yani hasbihal edildiğinde bir fiil gerçekleştirilmiş olur. Türkçe’de ise yüklem ve eylem bildirimi cümle sonunda kullanılmakta olduğu için, fiiliyatı bildiren hasbihal cümle sonuna doğru kullanılabilmektedir.

Ancak fiiliyat dışında hasbihal; bir isimdir. Cümle içinde anlam bütünlüğüne uygun şekilde konumlandırılarak kullanılabilir. Bazı örnekler vermek gerekirse;

  • Arkadaşımla ayak üzeri öyle bir hasbihal ettik ki, zamanın nasıl geçtiğini fark edememişiz.
  • Hasbihal kelimesinin anlamını öğrendiğimde büyülenmiştim.
  • Demek hasbihal etmeyi bu kadar çok özledin.
  • Ülke sorunları hakkında epeyce hasbihal ettik.
  • Tatilde Ankara’ya gelsen epeyce hasbihal ederdik.
hasbihal kelimesinin tdk göre cümle içinde kullanımı ve Türkçe sözlük anlamı konuşmak dertleşmek

Hasbihal Etmek Dostlukları Pekiştiren Bir Sihirdir

Dost gelir hasbihal başlar. Bugünden başlanır sıcak sohbete, sohbet uzanır en ezele. Hasbihal etmek yürekteki zehri akıtır, ruhu ferahlatır.

Günümüzde dünya genelindeki iletişim eğilimi sosyal medya kullanımı ve tv kültürü ile daha fazla hemhal olduğu için hasbihal kültürü adeta unutulmuş durumda.

Artık mutfaktaki eşinden çay rica eden erkek ya da kadınlar bile, mesaj uygulamaları ile birbirlerinden bir şeyler talep ediyorlar. İletişimsel yozlaşmanın ve azalışın bizi getirdiği halin son çıktıları henüz hayatlarımızı tam olarak yok etmiş sayılmaz.

Ama gelecek yıllarda daha sağlıklı evlilikler, daha sağlıklı iş hayatı ve aile iletişimi istiyorsak, iletişim yeteneklerimizi muhafaza etmeli ve daha da geliştirmeliyiz. İletişim ve dertleşmenin sihriyle huzura kavuşmak varken, içimize kapanmak hiç mantıklı bir davranış olmayacaktır.

Hasbihal ile İletişim Devam Ediyorsa Yaşam Devam Ediyor Demektir

İnsan olmanın en güzel yanı diyalog kurabiliyor olmaktır. İletişim ve diyalog sayesinde çözülmeyecek bir sorun yoktur. Yaşam her canlı için bir armağan olsa da; lisanını kullanarak sorununu çözebilen tek varlık, insandır.

İnsan diğer canlı varlıklardan farklı olarak, kendisine Allah tarafından bahşedilen bu özel yeteneği kullanırken hüznünü de bertaraf edebilme şansına sahip olabilmiştir.

Çünkü dost ile edilen hasbihal ile çok zaman yürekteki gamın gölgesi epeyce hafifler daha da umut dolar insanın yüreği. Bazen insana dökemediğimiz duyguları da Allah ile hasbihal ederek çözüveririz.

Özetlemek gerekirse Hasbihal ne demektir? Hasbihal devam ediyorsa bir şeyleri çözme isteği devam ediyor demektir. Şimdi düşünün bakalım, bu makaleyi okurken aklınızdan ilk kimi geçirdiniz. Kiminle hasbihal edesiniz geldi? Bu yazıyı hemen onunla paylaşın ve iletişimin gücüne olan inancınızı yineleyin. Kim bilir belki yüz yıllık bir küslük bir hasbihal sihriyle son buluverir. Ne dersiniz?

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın