Konya’nın Neyi Meşhur? Yemekler ve Gezilecek Mekanlar

Konya’nın neyi meşhur sorusu genellikle Konya ziyaretleri ve Konya hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenlerin araştırdığı sorulardandır. Etli ekmek gibi bilinenlerin dışında Konya’ya dair meşhur diyebileceğimiz daha birçok alternatif bulunur. Konya, yöresel yemekleri, gezi alanları tatlıları ve hediyelik eşyaları dışında yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehri olarak bilinmesi ile de dikkat çeker.

Konya’nın Neyi Meşhur? Konya Denilince Akla İlk Ne Geliyor?

Konya’nın neyi meşhur dendiğinde akla ilk gelenler, tahıl ambarları, Meram Bağları ve muhteşem bir lezzet olan etli ekmektir. Tarihin temelini oluşturan birçok kültürel yapıt ile de akıllara gelen Konya, birçok alimin yaşadığı yer olarak da hafızalara kazınmıştır.

Kendine has birçok yöresel lezzeti ve gezi alanları bulunan Konya’nın meşhur niteliği taşıyan bilgilerine birlikte göz gezdirelim.

Konya’nın Meşhur ve Yöresel Yemekleri

Anadolu mutfağının merkezi olan Konya, Selçuklu Saraylarında gelişen muhteşem oluşumu ile birbirinden çeşitli yiyecekleri Türk mutfağına taşımaktadır. Listelediğimiz yöresel yemekleri Konya’da restoran veya otellerde deneyimleyerek eşsiz lezzetler ile buluşabilirsiniz.

Konyanın meşhur yemekleri;

 • Etli Ekmek

konyanın meshur yemekleri

Hiç şüphesiz Konya deyince akla ilk gelen lezzetlerden olan etli ekmek Konya’nın en meşhur yiyeceklerindendir. Konya’da hiçbir lezzet etli ekmeğin yerini kolay kolay tutamaz. Kıyma, domates, biber, soğan gibi malzemeler ile iç harçla hazırlanan lezzet kuzu veya dana etinden yapılabilir. Lokantalarda tüketilen kıymalı pide ile benzerlik gösterse de etli ekmek de ince ve kenarsız pideler mevcuttur. Aynı zamanda çift yönlü pişirilen etli ekmeğin azami boyu 90 cm eni ise 20 cm olmaktadır.

 • Fırın Kebabı

Fırın kebabı Konya’da mevsimine göre kuzu veya koyun etiyle yapılan bir yemek türüdür. Yapımında yalnızca ön kol ile kaburga etler kullanılır. Kebap, taş fırın içerisinde yaklaşık 5-6 saat kadar pişirilerek yapılır. Piştiğinde mükemmel bir görünüm sunar. Soğan, pilav gibi lezzetler ile birleşerek muhteşem bir uyum yakalar ve elle yendiğinde tadına doyum olmaz.

 • Tirit

Tirit Konya’da en sevilen en meşhur yemeklerdendir. Kuzu eti, kurutulmuş ekmek, defne yaprağı, yoğurt, soğan ve süsleme malzemeleri ile Konya usulü şeklinde yapılması ile dikkat çeker. Genellikle güveç içerisinde yapılan bu lezzet düğün yemeklerinin vazgeçilmezlerindendir.

 • Çebiç

Konya’nın meşhur yemeklerinden olan çebiç de et ile hazırlanan yemeklerdendir. Kuzu ciğeri ile yapılan bu lezzet öncelerde kahvaltı sofralarında yerini alırmış. Tandır ile en az 1.5 saat pişme süresi bulunan çebiç, farklı tatları deneyimlemek isteyenler için ideal bir tercihtir.

 • Bamya Çorbası

Bamya çorbası Konya’da özellikle düğünlerde ün salmış lezzetli ve iştah açıcı bir tattır. Kurutulmuş çiçek bamyalar ve koyun etinin ana malzemelerini oluşturduğu çorba, limon veya koruk suyu ile oldukça güzel bir tat oluşturur.

 • Arabaşı Çorbası

Konya’da kış aylarında sık tüketilen meşhur bir çorba çeşididir. Bu acılı tavuk suyu çorbasının asıl özelliği yanında bulunan hamurunun lezzetidir. Büyük bir tepside kesilerek servis edilen hamur çorba ile birlikte çiğnemeden tüketilir.

Konya’da Nereleri Gezebiliriz? Konya’nın Meşhur Gezi Alanları Nerelerdir?

 

 • Alaeddin Tepesi

oda etler spor sonra son dünya haber

Alaeddin tepesi Selçuklu ilçesinde yer almaktadır. Tepe birçok ziyaretçi alan Alaeddin Camii’yi de içerisinde bulundurmaktadır. Mesire alanı olarak kullanılan bu tepe, bir rivayete göre Sultan Alaeddin’in, Konya Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti konumundayken halktan şehrin ortasına tepe yapmasını istemesi ile oluşturulmuştur. Konya yolunda uzun bir göbek oluşturan bu tepede şehri izleyebilir aynı zamanda etrafındaki alanlarda keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

 • 80 Binde Devri Alem Parkı

Meram Bağları Konya’nın ziyaret edilmesi gerekilen alanları içerisine girmektedir. Ormanlarla kaplı bu mesire alanının dışında Meram’da bulunan 80 Binde Devri Alem Parkı’da ziyaret edilmelidir. Konya halkı ile birlikte turistlerinde dikkatini oldukça fazla çeken bu park, çeşitli hayvanların, tarihi yapıtların, çizgi film karakterlerinin minyatürlerini içermesi ile ilgileri toplamaktadır. Birçok devasa boyutta dinazor maketlerinin de bulunduğu park, farklı düşünülmüş içerikleri ile yoğun ilgi görmektedir.

 • Kyoto Japon Parkı

Konya’nın hem yerlileri hem de turistleri için en dikkat çekici parklarından olan Kyoto Japon Parkı, Japon kültürünü yansıtan yapısı ile muhteşem bir atmosfer yaratır. İçerisinde balıkları seyredebileceğiniz yapay gölü, yemyeşil oturma alanları ve çardakları bulunur. Parkta ilkbahar ve yaz aylarında açan çiçeklerle eşsiz bir görünüm ortaya çıkar. Minik köprüler, çitler ile dekorasyon edilen parkta, kafe, restoran kısmı bulunan bir alan mevcuttur.

 • Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

 Akşamları dışardan görünümü ile rengarenk mükemmel bir tasarıma sahip Kelebek bahçesi, içerisinde bulunan güzellikler ile de oldukça dikkat çekmektedir. Egzotik bitkiler ve binlerce çeşit kelebeğin yer aldığı alan, çocuk yetişkin her kesimin hayran kalacağı bir bahçedir. Minik minik akan sular, uçuşan kelebekler, rengarenk bitkiler ile fotoğraflarınızı süsleyecek tropikal kelebek bahçesine mutlaka uğramalısınız.

 • Çatalhöyük Neolitik Kenti

Toplumsal hayata geçiş, tarımın başlangıcı, avcılık gibi birçok etken ile tarihe ışık tutmuş olan bir yapı olan Çatalköyük, Konya’nın Çumra ilçesinde yer almaktadır. Sanatsal gelenekler için olağanüstü yapıtları bünyesinde barındırmaktadır. Kültürel özelliklere ve tarihi kalıntılara önem verenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir.

 • Karatay Müzesi 

Konya’da tarihi yapıtlar içerisinde yer alan Karatay Müzesi, Çini Eserler Müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Selçuklu Dönemi’nin mimarisini yansıtan bu müzede alçı süsleri, çini tabakları, çini seramikleri ile karşılaşabilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın