Vuslat Ne Demek? Kelime Anlamı ve Cümlede Kullanımı

Vuslat ne demek denince, unutulanların kalbindeki ince sızıdan sormak gerekir bu kavramı. Çünkü vuslat; hasreti çeken için adeta bir ütopya haline gelmiştir. Oysa ki dünya da ölüm dışında hiçbir şey çaresiz değildir. Ancak yine de vuslat ne demektir, hasret olunana ulaşana dek, bu duyguyu yüreğinde taşıyana sormak gerek.

Vuslat kavramı konusunda, gündem başlıklarında amatör yazarlar tarafından yayınlanan dijital sözlük uygulamalarında ve farklı mecralarda pek çok yayın ile makale bulabilirsiniz. Çok yüzeysel tanımlamalar okur ve yüreğinizdeki ile bu yazanları bir türlü eşleştiremezsiniz.

Çünkü zordur hasretini çektiğiniz şeye doğru yürümek. Yürüdüğünüz yolun ne çetin olduğunu bir siz bilirsiniz bir de Allah. Herkesin hasreti de vuslatı da bambaşka iken sizi sizden başkası anlamayacaktır.

Vuslat Ne Demek Diye Hasreti Çekene Sormak Gerek

Vuslat ne demek diye, hasreti çekene sormak en mantıklısı olacaktır. Çünkü hasreti çekilen kişi ya da durum; aradığı anlama ancak bunu içinde yaşayan kişiyle ulaşır. İstediğine ermek için sabırla yürünen yolda hep yeni bir umut aranır. Sevgiliden gelen haberler ise vuslat umudunun yaşam kaynağı gibidir.

Hasretle yananın kavuşmaya dair umudu yoksa o zaman vuslatın bambaşka bir anlamı oluşuverir. O vakit vuslat hüzünlü bir kelimedir umutsuz kimse için. Hayalini kurduğu utkusuna ulaşamadıktan sonra vuslatın anlamı derinliğini yitiriverir.

Anlayacağınız kişiden kişiye değişir vuslatın derin anlamı. Yakında hasretine kavuşacağına inanan bir kişiye “vuslat ne zaman?” dediğinizde gözleri parlayıverir. Kavuşma umudu olmayan fani içinse vuslatın anlamı hüzündür, doluverir gözleri.

Vuslat Kelimesi Hangi Dil Kökeninden Gelmektedir?

Vuslat kelimesi Arapça wsl kökünden gelen bir kelimedir. Bu kökten türeyen wusla kelimesi; birleşme, varma, ulaşma, ermek ve buluşma gibi anlamlara gelmektedir. Vuslat; TDK sözlükte sevgiliye kavuşma şeklinde tanımlanmaktadır.

vuslat nedir

Vuslat Bir Son mudur Yoksa Bir Başlangıç mı?

Vuslat uzun ve zorlayıcı bir yolun sonundaki kavuşma anlamına gelir. Anlamı bu kadar derin ve sevinçlidir de aynı zamanda. Bu meşakkatli yol her ne kadar bir son olarak görünse de aslında başlangıçlara gebedir.

Gerçekte vuslat ile son bulan hüzündür. Vuslatın gerçekleşmesi ile kavuşulan kişi ya da durumla ilgili yeni başlayan bir sürecin de kapısı açılmış olur. Yani vuslat bir son değil, sevgiliyle başlanılan yeni hayatın ilk günü gibidir.

Vuslat Kelimesinin Anlamı Hasret Çekenin Kalbinde Gizlidir

Vuslat kelimesi anlam itibariyle kavuşmak olsa da; için de bir miktar hüzün barındırır. Ne zaman kavuşacağını bilmeyen hasret çekenler, bu belirsizlik yüzünden hüzünlüdürler. İsterler ki utkuları tez zamanda oluversin.

Hedeflenen son gerçekleşmedikçe hasreti çekenin umudu da giderek azalmaktadır. Umudu azalan kişi içinse vuslat ufukta gitgide uzaklaşan bir hayal, batmakta olan bir güneş gibidir. Bu yüzden kavuşma gerçekleşene değin bu kelimeyi anan kişinin kalbi ince ve keskin bir sızıyla doluverir.

Vuslat kelimesinin anlamı kavuşmak olsa da, kavuşma noktasına ulaşılana kadar geçilen süreci de ifade etmesinden dolayı, bu hasreti taşıyan kişi açısından hüzünlü bir anlam ifade edecektir.

vuslat kelimesinin anlamı tdk ya göre ne anlama gelir

Beklenen Gelir ve Vuslat Gerçekleşir

Vuslat nedir? Vuslat sabrın meyvesidir. Sabrın sonunda arzu edilene ermek ve hayal edilene ulaşabilmektir. Gönüldeki murada ulaşana dek geçilen yollar ve çekilen hüzünler hesaplama yapılmaksızın yaşanır ve ulaşılacak noktadaki güzel hayalin beklentisiyle umutlar yaşatılır.

İnsan umut etmeksizin yaşayamayan bir varlık olarak gönlünde hep bir vuslat taşır. Kader gayrete aşıktır tezinden yola çıkarak, vuslatınız her ne ise onun için çabalamaya devam edin. Büyük hayaller ve büyük aşklar için daha çok çalışmalı ve umut etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın