Halis Ne Demek? Halis Kelimesinin Kullanıldığı Alanlar

Halis ne demek? Halis günlük hayatta sıklıkla kullandığımız kelimelerden birisidir. Halis kelimesine yakın farklı, eş anlamlı kelimeler bulunur. Halis, saf, karışık, içten ve samimi anlamlarını taşır. Hilesiz ve temiz anlamlarına da gelen sözcük, arınma, kurtulma ve saf manasına da gelen Arapça bir sözcüktür.

TDK Sözlük Anlamına Göre Halis Ne Demek

TDK sözlük anlamına göre halis kelimesi birden fazla anlamlar içerir. TDK sözlük anlamına göre halis nedir?

  • İçine hiçbir şey katılmamış olan, tamamen katıksız ve saf demektir.
  • Özü sözü bir, davranışları ve sözleri içten olandır.
  • Sözüne güven duyulan, yalansız, sahici anlama gelir.

Halis Kelimesinin Kullanıldığı Alanlar

Halis kelimesini anlamlarına göre uyarladığımızda bir insanın dürüst ve güvenilir olduğunu belirtmek için kullanabildiğimizi görürüz. Bunun dışında sade ve has olan şeyler için de halis kelimesini kullanırız.

Günümüzde sosyal medya platformlarında halis kelimesi yaygın olarak kullanılmaya başlanmış bir kelimedir. Bu kelime sosyal medya dilinde saf, temiz, katıksız kelimelerinden daha çok halüsinasyon veya gerçek anlamları ile kullanılır. Z kuşağının kullanımını yaygınlaştırdığı bu kelime, halis mi gerçekten? Bu yaşadıklarımız halis mi? Halis mi görüyorum şeklinde kelime grupları ile kullanılır.

ne anlama gelir tdk ayrıntıları göster

Halis kelimesinin sözlük anlamı dışında sosyal medya da kullanılan anlamı olan halüsinasyon, normalde gerçekte olmayan olayların yaşandığını sanmak manası ile kullanılır. Bu sözcüğün normalde halis kelimesi ile bir ilişkisi yoktur. Fakat halüsinasyonun kısaltılması olarak kullanılır. Sosyal medyada ki yeni nesilin kendilerince geliştirdiği konuşma tarzı içerisinde yer alır.

Sosyal Medya Dilinde Popüler Bir Hale Gelen Halis Mi? Kavramı Ne Demek?

Halis kelimesi mi soru eki ile halis mi? Şeklinde soru kalıbı haline dönüşmüştür. Bu kalıbı genellikle sosyal medya dilinde genç kuşak, bu gerçek mi? Olamaz inanamıyorum. Kavramlarını ifade etmek için kullanmaktadır. Bir şeyin güzelliğini ve bir duruma olan şaşkınlığı belirtmek için kullanılmaktadır.

Halis Kelimesinin Kullanım Alanına Uygun Sözler

Halis ne demek? daha iyi anlayabilmeniz adına halis kelimesi ile ilgili örnekleri sizler için bir araya getirdik. Siz de bu örneklerden faydalanarak halis hakkında halisin her anlamını içeren örneklerden faydalanabilirsiniz.

  • Eşsiz bir kokuya sahip. Kesinlikle halis bir tereyağı.
  • O benim tanıdığım en halis insanlardandır.
  • Lezzetli mi lezzetli halis muhlis zeytinyağı.

Ünlü Düşünürlerden Örnekler;

  • “Beş Şehirde: Yitik Şark’ı yontulmuş mermerler, yaldızlı kitabeler, nakışlı saçaklar, billûr kâseler, halis mücevherler, emsalsiz taşlarla bütünleşmiş bir ih­tişam rüyası olarak anlatır.”  (Nurdan Gürbilek)
  • “Halis olana, cevhere öz deriz. İnsanlar arasında en makbul karakteri “özü sözü bir” olmak sayarız. Bir şeyin gür olması demek, onunla bollukla ve güçlü olarak çıkıp fışkırması demektir. Yani özgürlük insem olarak aslımızda, bizim hâlis cevherimizde, fıtratımızda bulunan şeyin fışkırması, serpilip hayat bulmasıdır.” (İsmet Özel)
  • “Demek ki Osmanlıca denilen dil, Osmanlı Türklerinin konuşup yazdıkları halis Türkçedir.” (Cemil Meriç)
İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın