İstanbul’un Neyi Meşhur? İstanbul’un Meşhur Semtleri ve Yemekleri

İstanbul’un neyi meşhur? İstanbul’da hangi yemekler meşhurdur? İstanbul’da nereler gezilebilir? Gibi tüm sorularınızın yanıtları bu içeriğimizde…

Türkiye’nin en nüfus bakımından en kalabalık ve gelişmiş şehri olan İstanbul, birçok tarihi ve sosyo-kültürel açıdan da ön plana çıkmaktadır. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören şehir, göz alıcı tarihi mekanları ve coğrafi yapısı ile dikkat çekmektedir. İstanbul’un mutfak kültürü Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış olmasından dolayı oldukça gelişmiştir. Ayrı bir konumda yer edinen İstanbul mutfağı, meşhur ve lezzetli yemekler ile ün salmıştır.

İstanbul’un Neyi Meşhur? İstanbul’un Meşhur Yemekleri

Tarihi bir miras niteliği taşıyan İstanbul mutfağı, içerisindeki çeşitli lezzetler ile yemek kültürüne farklı tatlar kazandırmıştır. İstanbul’un neyi meşhur denildiğinde akla gelen birçok sokak lezzeti, yöresel yemek ve tatlı çeşitleri bulunmaktadır.

İşte İstanbul’un semtleriyle özdeşleşen meşhur lezzetleri;

 • Süleymaniye-Kuru Fasulye

istanbulun nesi meşhur

Kuru fasulye yemeğini Türkiye’de sevmeyen insan sayısı pek fazla yoktur. İstanbul’un Süleymaniye kuru fasulyesi de kuru fasulye sevmeyene sevdirecek derece de meşhurdur. Bu fasulye Süleymaniye Külliyesi’nin bulunduğu Süleymaniye semtinde oldukça yoğun bir şekilde yapıldığı için bu isimle anılmaktadır. İşlek bir semt olan Süleymaniye’nin neredeyse her alanında bu dillerden düşmeyen meşhur lezzeti tadabilirsiniz.

 • Ortaköy-Kumpir

İstanbul Ortaköy’de en bilinen ve en meşhur lezzet kumpirdir. İstanbul’a gelenler ziyaretlerinde bu meşhur tadı mutlaka denemelidir. Patates ile birleşen farklı lezzetlerin damakta unutulmaz bir tat bıraktığı Ortaköy kumpiri, daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir kumpir lezzeti sunacak.

 • Eminönü-Balık Ekmek

istanbul yemek tarifi haber tv izle

İstanbul’un sembolü haline gelmiş semtlerden olan Eminönü, meşhur balık ekmek kokusu ile semte uğrayanların iştahını açıyor. Sizde İstanbul ziyaretlerinizde bu meşhur lezzeti deneyimlemeden dönmeyin. Tabii bunun dışında Boğaz’da balık keyfini de ihmal etmeyin.

 • Sütlüce-Uykuluk

Sakatatın en iyisi İstanbul’da Sütlüce’de yenir. Meşhur lezzet uykuluk, bahar aylarında tüketilen lezzetli bir et yemeği türüdür.

 • Sarıyer-Börek

Sarıyer sabah saatlerinde mis kokulu börekler ile güne başlıyor. Peynirli, kıymalı, ıspanaklı ve patatesli çeşitleri ile ün salan börekler, kahvaltıların vazgeçilmezi oluyor.

 • Sultanahmet-Köfte

Tarihi alanları bir yana meşhur köftecileri ile de bilinen Sultanahmet, gezip yorulanların karnını doyurabileceği lezzetli köfteleri ile ön plana çıkıyor. İştah açan ve doyurucu köfteler ile Sultanahmet gezilerinizi noktalayabilirsiniz.

 • Mısır Çarşısı-Çerez ve Lokum

Mısır çarşısı ziyaretlerinde en önemli ve dikkat çeken lezzetler, çerez türleri ile lokumlardır. Çarşıda rengarenk duran lezzetler görsel bir şölene imza atar.

 • Kanlıca Yoğurdu

İstanbul’un en temiz havasına sahip yeri Kanlıca’dır. Bu Osmanlı zamanında bu şekilde seçilmiş bir karardır. Kanlıca’nın pudra şekeri ile birlikte tüketilen yoğurdu meşhurdur.

 • Beyoğlu Çikolatası

Yıllardır kalitesini korumakta olan çikolatalar Beyoğlu’nda satılmaktadır. Siz de Beyoğlu sokaklarında ilerlerken mis gibi çikolata kokuları alabilir, bu muhteşem lezzetleri tadabilirsiniz.

 • Vefa-Boza

Boza kış aylarında hem lezzeti hem de bağışıklıkları güçlendirmesi adına sıklıkla tercih edilen içeceklerdendir. İstanbul’da boza denildiğinde akla ilk Vefa gelir.

İstanbul’un Meşhur Alanları

İstanbul dört bir tarafı tarihi yapıtlarla, doğal güzelliklerle dolu bir ilimizdir. Her bir ilçesinde ayrı güzellikler bulunur. Turistlik açıdan da büyük bir önem taşıyan İstanbul’un görülmesi gereken en meşhur alanlarını sizler için listeledik.

Kültür meraklıları için Müzeler ve Tarihi Alanlar;

 • Galata Kulesi: Galata semtinde yer alır. Hazerfan Ahmet Çelebi’nin Üsküdar’a uçmaya çalıştığı eserdir. Gösterişli görünümü ile dikkat çeker. Roma döneminden kalma “Galata’ya çıktığın kişiyle evlenirsin” tarzında bir rivayeti bulunur. 67 metre uzunluğundadır. İstanbul ziyaretlerinizde buraya uğrayarak İstanbul manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

yemekleri videoları radyo dinle

 • Süleymaniye Camii: Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırmış olduğu bu meşhur yapıt Beyazıt’ta yer almaktadır. Bu büyük yapıt, külliye, medrese, hamam, kütüphane, hazire, hastane, sıbyan mektebi imaret, dükkanlar ve camiden oluşmaktadır. Dikkat çeken bir diğer unsur ise Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Mimar Sinan’ın türbelerinin burada bulunmasıdır.
 • Sultanahmet Camii: İstanbul’un meşhur camilerinden olan Sultanahmet, Dünya’nın Mavi Cami olarak tanıdığı bir camidir. 6 minaresi bulunan bu camii klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. İstanbul ziyaretlerinizde mutlaka uğramanız gereken bu camiye gelerek içini süsleyen mavi renkli İznik çinilerine de şahit olabilirsiniz.
 • Yerebatan Sarnıcı: Suyun içinde yükselen sütunlar ile muazzam bir görünüm sunan Yerebatan Sarnıcı birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un bu meşhur alanı Bizans İmparatoru Justinyen tarafından yaptırılmıştır.
 • Topkapı Sarayı: Zamanında Osmanlı padişahlarının yaşadığı bu eser şu an günümüzde de büyük bir önem taşımaktadır. Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan yapının müze olarak ziyarete açılması Abdülmecid döneminde gerçekleştirilmiştir. İçerisinde birbirinden fazla bölümü içeren bu yapıyı sizlerde görmeden geçmeyin.
 • Ayasofya: İstanbul’un neyi meşhur sorusunun en önemli yanıtlarından biri de bu yapıdır. Ayasofya, günümüzde hem kilise, hem cami hem de müze olarak adlandırılır. En çok ziyaret gerçekleştirilen turistlik alan, sanat ve mimari açısından zengindir.
 • Kız Kulesi: İstanbul’da aşıkların sembolü diyebileceğimiz, Üsküdar sahilden keyifle izlenebilen eşsiz bir yapıdır. Hem görünümü hem manzarası ile görenleri büyüler.
 • Dolmabahçe Sarayı: İstanbul denilince akıllara gelen bir başka meşhur yapı Dolmabahçe Sarayı’dır. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybettiği bu yapı yerli yabancı her turistin ilgisini çekmektedir. Sizler de Boğaz’a sıfır olan bir konumda bulunan bu yapıyı ziyaret ederek mimari yapısına da şahitlik edebilirsiniz.
 • Anadolu Hisarı Müzesi: Osmanlı Dönemi’nde Boğaz’ı kontrol etmek için inşa edilmiş bir kaledir. Günümüzde restore edilerek ziyarete açılmıştır. Tarihi atmosfer, müze görünümü ve Boğaz manzarası imkanları sunar.

İstanbul’un Nesi Meşhur? Tarihi Sokaklar ve Meşhur Meydanlar;

 • Galataport İstanbul: Yeni ve eski mimarilerin bir arada bulunduğu bu alan Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Turizm, yemek, alışveriş ve eğlence alanında aradığınız tüm etkinlikler için uygun bir alandır.
 • Taksim: İstanbul’un en meşhur alanlarından olan Taksim her adımında bulunan güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Tramvay, eğlence alanları, pasajlar gibi birçok göz büyüleyen etkenlere sahiptir.
 • Beşiktaş: Konumu, köşkleri ve iskelesi ile oldukça donanımlı bir semt olan Beşiktaş, İstanbul ziyaretlerinizde uğrayıp donanımlı vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.
 • Sultanahmet: Sultanahmet meydanı İstanbul’da tarihi ve kültürel alanlara doyabileceğiniz bir alandır. Cami, Medrese, Han, Kilise gibi birçok tarihi yapıya şahitlik eder. 
 • Kadıköy: Hepimizin mutlaka ismini bir kez olsun duyduğumuz Kadıköy semti, meydanında bulunan boğa heykeli ve meşhur Haydarpaşa Garı ile dikkat çekiyor. Kadıköy ziyaretlerinizde gezinizi keyifli hale getirecek birçok faktör bulunuyor. Oyuncak Müzesi, Barış Manço Müzesi gibi alanlar burada bulunuyor. Ayrıca Kadıköy, sahili ile de farklı bir güzellik sunuyor.

Doğal Güzellik Arayanlar İçin Parklar ve Mesire Alanları;

 • Gülhane Parkı: Şarkısı bile bulunan meşhur Gülhane Parkı, İstanbul ziyaretlerinizde güzel bir şekilde soluklanıp huzur bulacağınız önemli yerlerdendir.
 • Polonezköy Tabiat Parkı: Farklı ağaç ve bitki türleri bulunan doğa harikası yer, kamp alanları arayışında olanlar için ideal bir yerdir.
 • Emirgan Korusu: Sarıyer’de bulunan alan tarihi yapılarda kahvaltı edebilme imkânı sunmaktadır. Aynı zamanda göleti, rengarenk çiçekleri ile de oldukça dikkat çekmektedir.
 • Bakırköy Botanik Park: Özellikle çocuklu ailelerin çok seveceği Botanik Park, oyun alanları, sosyal tesisi, havuzu ve seyir terası ile oldukça kapsamlı bir alandır.
 • Belgrad Ormanı: Çeşmeleri, bentleri ve ağaçlarının güzelliği ile İstanbul için önemli bir konuma sahip olan Belgrad Ormanı, yürüyüş parkurları ve yeme içme alanları ile de sizlere terapi gibi gelecek.

Kuruluşundan beri birçok egemenliğin altına gelişerek önemli bir kültür merkezi haline gelen İstanbul daha birçok yapıya ve alana ev sahipliği yapmıştır. Sizler de listelediğimiz yapılar dışında İstanbul’da bulunan Rahmi Koç Müzesi, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Ulus Parkı, Çinili Köşk gibi daha birçok alanı ziyaret etmeyi de unutmayın.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın