Gri Göz Rengi Hakkında İlginç Bilgiler

Gri göz rengi nadir rastlanan ve pek çok kişi tarafından özel bir ton olarak görülmektedir. Her ne kadar mavi göz rengi ile bağdaştırılsa da bu göz rengi dünyada en nadir görülen göz renlerinden biridir. İçerisinde farklı göz rengi tonları barındırır. Bu tonlar yeşil ve mavi renklerin farklı açık tonları gibidir. Ayrıca farklı desenleri görebileceğiniz gri göz, estetik bir özellik olarak farklı kişilerde farklı genetik yapılarda gözlemlenmektedir. Bazı durumlarda ise göz testleri yapılması halinde ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda göz hastalıklarının habercisi olma durumu da söz konusu olabilmektedir.

Dünya üzerinde bulunan nüfus oranında sadece %1 oranında görülen gri göz rengi mavi veya yeşil renk olarak değerlendiriliyor. Bazı noktalarda ise ışık değişikliklerinde ela ve kahverengi göz renklerinin desen şeklinde hatta altın sarısı renk lekeleri barındırdığı bilinmektedir. Kahverengi gözler üzerinde bulunan farklı tonların hastalık halinde değişmesi veya tamamen ışık yansımaları ile başka bir bakış açısı oluşturması durumları söz konusu olabilir. Bunun yanında ekşi sözlük gibi platformlar içerisinde de yer alan bu göz rengini farklı açılardan görebilmek de mümkün.

gri gözler

Gri Göz Rengi Geni Kimden Gelir?

Gri göz rengi çok az kişide görülse de varlığı kabul edilir bir renktir. Çok ender rastlanan bu ton anne ve babanın genetiği ile ortaya çıkan bu renk özellikle çocuğun genetik özelliklerinde ortaya çıkan farklılıklara sebep olabilir. Pigment miktarına bağlı olarak melanin adı verilen testlerin yapılması ile yer alan pek çok inceleme ile bir hastalık sebebi ile göz rengi değişikliği yaşanması durumu da tespit edilebilir.

Rengi tamamen çocuk üzerinde görmek mümkün olamayacak bir istek olsa dahi çok daha ince ve özel bir inceleme gerektiren bir durum olarak göz rengine tamamen anne ya da babanın sebep olması doğrudan mümkün değildir. Mavi, yeşil, ela, kahverengi göz renklerinin yanı sıra gri göz rengi Facebook üzerinde en çok aranılan ve ilgi çeken içerikleri görmek mümkündür.

Gri Göz Rengi Genetik Midir?

Gri gözlü olmak tamamen genetik bir özelliktir. Pigment miktarı ve niteliğinin geliştirilmesi ile birlikte genlerdeki bilgi ve içeriğin aktarılması ile farklı olarak adlandırılan ve çok beğenilen mavi rengini anımsatsa da muhakkak içerisinde altın tonlarında lekelerin yer alması ile gözlerin görme kapasitesini arttırarak belirgin hale gelmesini ve ilgi çekmesini sağlayan gri bir ton ile ortaya çıkmasını sağlıyor. İlgi çekici hale getiren ise bu rengin ender olarak görülmesi ve çok az kişinin bu göz rengine sahip olması olarak kabul edilebiliyor.

ekşi sözlük kahverengi ela yeşil altın sarısı mavi gözler

Gri Göz Rengi Neden Az Kişide Görülür?

Bu renk dünya üzerinde görülen farklı göz rengi sınıflandırmasına girmektedir. Bakıldığında nadir olarak rastalanan göz renklerinde ilk sırada yer alır. Ton olarak farklı renklerin içerisinde altın parçacıklar ile ışık yansımalarına rastlanan çok nadir görülen bir tona sahip olduğu bilinmektedir.

Mavi göz rengi gelişimini tamamlayamayan kahverengi göz rengi ile bağdaştırılabilen ve çok az bir kısmında göz hastalıkları ile ilgili spor testleri yapılması durumunda ancak test aracılığı ile ortaya çıkan hastalıkların belirlenmesi ile ortaya çıkabilir.

Göz rengi ela, yeşil, mavi olan kişiler yaşam içerisinde nadir görülen bir ton olarak gri göz ile kıyaslandığında çok daha fazla sayıya sahiptir. Kahverengi gözlü kişilerin ise genleri çok daha baskın olması sebebiyle anne, baba veya aile bireylerinde renkli göz olması halinde dahi mavi, yeşil ve gri gibi renk tonuna sahip olma olasılığı çok düşük kişilerdir.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın