Felak Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı ve Tefsiri

Felak suresi, Nas suresi ile birlikte okunduğunda kötülüklerden ve nazarlardan koruyan faziletli dualardandır. Ayetel Kürsi gibi şeytandan uzaklaşmak ve korunmak için okunan bu dua, bizler için büyük bir kalkandır. Gün içerisinde sık sık tekrar edildikçe her türlü bela ve şer’den korunmamızı sağlayan Felak suresi’nin Arapça okunuşu şu şekildedir.

Felak Suresi Okunuşu

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Kul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak.

Min şerri mâ halak.

Ve min şerri ğâsikın izâ vekab.

Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ukad.

Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Suresi Arapça Yazılışı

Felak suresinin Arapça yazılışı şu şekildedir;

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ

مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ

وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ

وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ

وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ

Felak Suresinin Türkçe Anlamı

felak nas suresi okunuşu anlamı türkçe

Felak Suresi Türkçe Anlamı;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım,

Yarattığı şeylerin şerrinden,

Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden,

Düğümlere üfleyenlerin şerrinden,

Ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. (Allah’a sığınırım)

Felak Suresinin Tefsiri

Felak sözcüğünün sözlük anlamı “yarıp çıkarmak” demektir. Birçok görüşe göre buradaki yarıp çıkarmak anlamı “gecenin karanlığının yarılmasıyla ortaya çıkan sabah vakti” anlamına gelir.

Felak ile Yüce Allah’ın yararak ortaya çıkarmış olduğu her şey ifade edilmiş olabilir. Neticesinde Yüce Allah kendi için Faliku’l İsbah yani “Gecenin karanlığını yarıp sabahı çıkaran” sıfatını kullanır. Bu bilgiye göre Rabbü’l felak “Sabah’ın Rabbi” anlamına gelir. Yani felâk suresi̇ karanlıktan aydınlığa çıkmak ve rahatlığa erişmek için aydınlığın yaratıcısı olan Allah’a sığınmayı emreder.

Felak Suresinin İndirilişi

Felak suresi surelerin iniş sıralamasına göre yirminci suredir. Mushafta (Kuran-ı Kerim’in kitap şekli) bulunan sıralamada ise 113. suredir. Felak suresi Fil suresinden sonra nâs suresinden önce olacak şekilde Mekke’de inmiştir. Felak suresinin Medine’de indiğine dair rivayetler bulunsa da içerik ve üslubu açısından Mekki surelerine benzediği görülür.

Felak Suresinin Konusu ve Önemi

Felak sûresi ilk ve ikinci ayetinde yaratılan kötü ve zararlı şeylerden Allah’a sığınılması gerektiğini konu edinmektedir. Üçüncü ayeti ise “Karanlığı bastığı zaman gecenin şerrinden” şeklinde olan sure, bu ayette gecenin içinde bulunan karanlık ve kötülükleri anlatır. Bu kötülüklerden de Allah’a sığınılması gerektiğini belirtir.

Diğer ayetlerde ise düğümlere üfleyenleri konu edinen sure büyü yapmak ve büyü yapmanın korkunç sonuçlarından bahsetmektedir.

Tüm kötülüklerden, belalardan, nazarlardan korunmak için okunan bu sure nas suresi ile beraber okunduğunda da büyük bir önlem olur. Felak nas suresi Allah’a sığınmak için okunan en önemli sureler olarak bilinmektedir. Şeytanın şerrinden koruyan felak nas sureleri görünen görünmeyen tüm kötülüklerden de korur.

Felak Suresinin Adı ve Ayet Sayısı

Felak sûresi ismini ilk ayetinde geçen sabah manasına gelen felak sözcüğünden almıştır. 5 ayetten oluşan bu sure Nas suresi ile birlikte “Mukaşkışeteyn” yani şirkten uzaklaştıranlar ismi ile de anılmaktadır.

Felak Suresi Ne Zaman Okunur?

 • Peygamber (s.a.v.) Efendimiz gece yatmadan önce 7 felak suresi, 7 nâs suresi ve 7 ayetel kürsiyi bir arada okuyup o şekilde yatarmış. Bizlerde Peygamber (s.a.v.) Efendimizi örnek alarak tıpkı onun okuduğu şekilde geceleri yatmadan önce felak suresini
 • Bununla birlikte kaza ve beladan korunmak adına evden veya herhangi başka bir yerden çıkmadan önce de felak suresini okuyabiliriz.
 • Nazarlar ve iç sıkıntıları karşısında da okunabilen sure, nâs suresi ile birlikte okunarak üzerinizdeki sıkıntının gitmesine yardımcı olur. Nazara geldiğinizi düşündüğünüz her an felak suresini okuyabilirsiniz.
 • İmâm-ı Rabbânî hazretleri de, ‘Sıkıntılı zamanlarda dört kul’leri yani kulyâ, kulhüvallahü ehad, Felâk ve Nâs sûrelerini çok okumalıdır’ buyurmuştur.
 • Rivayetlere göre felak suresi büyüyü etkisiz hale getirmek için de okunur. Şeytandan koruyan sure felak ve nas suresi ile birlikte 41 defa olacak şekilde okunmalıdır.

Felak Suresinin Faziletleri

 • 5 vakit namazdan sonra felak suresini okuyanlar dünyevi kazalardan ve semavi belalardan korunur.
 • Gün içerisinde felak suresini okumak hasetçileri engeller.
 • Her gün okunan felak suresi Allah’ın sizlere kolay yoldan rızk nasip etmesine yol gösterici olur.
 • Felak suresi sabah akşam nas ve ihlas suresi ile okunduğunda cin ve insan şerrinden korunur.

Felak suresinin faziletleri için Peygamber (s.av.) Efendimiz buyurmuştur ki;

 • “Bana benzeri asla görülmemiş bâzı âyetler indirildi. Bunlar: Felâk ve Nâs sûreleridir.”
 • “Ey Ukbe! Sen ‘Kul eûzü bi-rabbi’l-felak’ sûresini oku; zira Allah’a bu sûreden daha sevimli gelen ve daha beliğ olan hiçbir sûre okuyamazsın; mümkün oldukça onu oku.” 

“Görmedin mi? Bu gece benzeri asla görülmemiş âyetler indirildi: Kul eûzü bi-rabbi’l-felak ve Kul eûzü bi-rabbi’n-nâs”

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın