En İyi Erkek Parfümleri – Kokusu ile Fark Oluşturan 10 Parfüm Markası

Kaliteli bir parfüm; alt notası, orta ve üst notalarında hem kararlı, hem de değişken tınılar yayarak kokunuzu imza haline getirir. En iyi erkek parfümleri seçimi yaparken dikkat edilecek en önemli husus; seçilecek kokunun kullanıcının kişilik özelliklerini temsil edip edememesi olacaktır.

Örneğin karakter özellikleri çok sakin ve yumuşak olan bir erkek için, fazla odunsu tınılar çok uygun olmayacaktır. Ya da enerjik bir karakter için citrus temelli narenciye içeren taze ve heyecanlı kokular seçilebilir.

Parfüm ve koku kavramı artık o denli önemli hale geldi ki; kadın ve erkekler saç parfümü bile kullanarak sınırlarını genişletiyorlar. Artık parfümler kişiliğin ayrılmaz bir parçası haline gelerek, adeta kullanıcıya dair ipuçları veren bir ön gösterim detayı oldular.

Bugünlerde güzel kokmak prezentabl bir görünümün tamamlayıcısı olarak insanlara konfor alanı sağlıyor.

En İyi Erkek Parfümleri Olarak Hagi Seçeneklerler Yüksek Puanlıdır?

Dünya kozmetik piyasasında bulunan sonsuz parfüm markaları arasından seçim yapabilmek oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak bazı markalara ait popüler erkek kokuları klasikleşmiş net çizgileriyle kazandıkları yeri kimseye kaptırmadıkları için rakipsizleştikleri de bir gerçek.

En iyi erkek parfümleri arasında sayabileceğimiz, doğal lider haline gelen, sektörün en iyisi olan markaları bir kaynak niteliğinde sizin için listeledik;

 1. Yves Saint Laurent Erkek
 2. Bvlgari Erkek
 3. Jean Paul Gaultier Erkek
 4. Pierre Cardin Unisex
 5. Christian Dior
 6. Tom Ford
 7. Kenzo Unisex
 8. Atkinsons Unisex
 9. Gucci
 10. Versace
bvlgari erkek parfümü ve en iyi erkek parfüm markaları

Günümüzde Tom Ford markası pek çok içerikteki kokusuyla yüksek profilli erkeklere hitap ederken Oud Wood çeşidiyle imitasyon parfümlere de inanılmaz bir ilham kaynağı oldu. Markanın orijinaline yaklaşan bir örnek henüz geliştirilmediyse de, odun tınıları dünyayı çoktan kasıp kavurdu.

Yukarıda listelenen en iyi erkek parfümü markalarının benzerleri olan imitasyon seçenekleri günümüzde oldukça tercih edilseler de orijinalleri kadar iyi olamayabiliyorlar.

Fakat günümüz dünyasında genel eğilimlere uymanın neredeyse mecbur olduğu gerçeğiyle, imitasyon bile olsa orijinal parfümlerin tınılarının çevreye yayılması adeta bir ihtiyaca dönüştü.

Erkekler Hangi Notalarda Parfüm Ürünlerini Tercih Ediyor?

En iyi erkek parfümü tercihinde belirleyici olan faktörlerin başında ekonomik koşullar geliyor. Tanınmış markalara ait; bilinir koku markaları erkek parfümleri konusunda oldukça cesur çizgiler ile müşterilerine hitap ediyorlar.

Son dönemlerde ortaya çıkan unisex kavramı ile kadınsı ve erkeksi notalarda birbirine karışarak her iki cinsiyetin de kullanabileceği şekle dönüşebiliyor. Henüz tam olarak kendine yer bulamasa da unisex kokular her iki grup içinde ciddiyetle dikkate alınmaya başladı.

 • Odunsu Tını: Sedir, sandal ağacı, vetiver ve paçuli gibi tütsülü odunsu kokular; şekerli bir nota içermeden de sıcaklık yayan yapısı ve çekici tınılarıyla çok tercih edilen seçeneklerden biri haline geldi.
 • Fresh Tını: Citrus şeklinde ifade edilen; bergamot, zencefil, greyfurt ve türeci narenciye seçenekleri; parfümleri taze ve ferahlatıcı bir etkiye kavuşturuyor.
 • Deri ve metal esintisi: Derinin erkeksi kokusu genel yapı içerisine karıştığı zaman kokuya adeta erkeğe ait olduğunu belirleyen bir nota sağlıyor.

Yeni erkek parfümleri şekerli notalardan uzak, daha soğuk ama çekici tınılarla üretiliyor. Günümüz erkekleri artık; gece, gündüz, iş hayatı, giyim tarzı ve özel hayatı için farklı kokular kullanıyor.

Örneğin yeni gelişen trendlerden biri de kişilerin burcu ve doğum tarihine göre koku seçimleri yapması. Örneğin otoriter, sahiplenici yapıya sahip, enerjik aslan erkekleri için odunsu ve citrus içerikli kokular yakıştırılıyor.

Bu ne kadar doğru bir eğilim ya da ticari etkileşimler ve kapitalizmin bir yansıması olan bir yaklaşım mı bilinmez, ancak insanlar bir sebeple farklı deneyimler yaşamak istiyorlar.

en iyi erkek parfümleri odunsu paçuli koku bergamot notalarında

İyi Erkek Parfüm Seçimi Yapmak İçin İzlenecek Yollar

En iyi erkek parfüm seçimi yapmadan önce parfümün çeşidini irdelemekte fayda vardır. Parfüm yoğunluğunu ifade eden Edt ve Edp kavramları parfümün notasının gücünü, konsantrasyonunu ve kalıcılığını belirliyor.

Eau De Perfume ve Eau De Toilet şeklinde ifade edilen kavramların açılımı; Edp için ortalama %30, Edt içinse ortalama ve en fazla %15 oranındaki ana esans kullanımı anlamına gelmektedir.

Yani Edt erkek parfümü, Edp erkek parfümünden daha az kalıcılık ve konsantrasyon oranına sahiptir. Kış aylarında daha çok Edp parfüm kullanımı uygunken, yaz aylarında Edt tercihi yapılabilir.

Parfüm Erkekler İçin Ne İfade Ediyor?

Kadın ya da erkek parfüm seçerken önce kendisi kokudan hoşlanmak istiyor. Ardından kokusu ile çevresindeki herkesi büyülemek ve fiziki görünümünü güzel kokusuyla eşleştirerek kendini dünyaya ilan etmek istiyor. Parfüm erkekler için cazibeyi temsil ediyor.

Parfüm bilimsel olarak motivasyonu da artıran bir etkenle, hayatın keyifli yanlarını belirginleştirerek insanların günlük yaşamında vazgeçmek istemedikleri bir lüks haline geldi.

Peki ya dünyanın en iyi erkek parfümü markası hangisidir merak ettiniz mi? Clive Christian tarafından tasarlanmış ve yalnızca 10 şanslı koleksiyonerin literatürüne dahil edebildiği Imperial Majesty’dir. Parfümün ikonik şişesi ve 200.000 dolardan fazla fiyatı, dünyanın gördüğü yegane enteresan büyüleyiciliklerden biri olarak hafızamıza kazındı.

Siz peki, bu parfüme sahip olmak ister miydiniz? Sahip olsaydınız kullanmaya kıyar mıydınız? Parfüm delisi sevdiklerinizle bu makalemizi paylaşıp onları heyecanlandırmaya ne dersiniz?

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın