Cringe Ne Demek? Size Yalakalık Yapan Var mı?

Cringe ne demek? sorusu sosyal medyada karşılaştığınız bir video ve fotoğraf için araştırdığınız konu olabilir. Bu normaldir çünkü bu kelime sosyal medya ile günümüzde oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Cringe İngilizce bir kelimedir. Türkçeye direkt olarak çevrildiğinde yaltaklanma ve yalakalık anlamlarını içerir. İngilizce cringe “krinij” şeklinde okunarak ifade edilir. “Utanç verici” “Utanç veren” anlamına gelir.

Sosyal Medya Dilinde Cringe Ne Demek?

Cringe ne demek diye sosyal medya dili ile bakacak olursak, cringe demek utanmak kavramı ile bunu açıklayabiliriz. Sosyal medyada başkasının paylaştığı fotoğraf ve videolardan onların yerine utanılması cringe kavramı ile ifade edilir.

cringe nedir

Hangi Paylaşımlar Bize Cringe Gelebilir?

Cringe nedir? anlamlandırdıktan sonra hangi paylaşımların cringe gelebileceğine de bir bakalım.

  • Kişinin kendisi ile ilgili paylaştığı absürt bir video.
  • Konusu saçma bir yazı.
  • Kişinin kendini rezil edecek tarzda çekildiği fotoğraf.
  • Sahte ve yapmacık aşk gösterileri.
  • Utanç verici danslar.

Bu etkenler dışında kendi ilgi alanımıza girmeyen, bize komik gelen paylaşımları da cringe bulabiliriz.

Z Kuşağı Cringe Kelimesini Kullanarak Ne İfade Etmek İstiyor?

Cringe kelimesini günümüzde Z kuşağı diye adlandırdığımız tayfa daha sık kullanmaktadır. Tiktok, instagram, twitter gibi sosyal medya paylaşımlarında gördükleri fotoğraf ve videolar için bu kavramı kullanan Z kuşağı, utanç duygusunu ifade etmektedir.

Paylaşım yapan kişi adına utanma duygusunun çok fazla bir şekilde yansıtıldığını gösteren cringe kelimesi, eleştiriyi de beraberinde getirir.

Cringe bulunan davranışlar ve paylaşımlar iyiden çok kötü eleştirilere açıktır. Dalga konusu olabilecek derecede cringe bulunan olaylar kişiler tarafından eleştirilir. Yoruma açık video ve fotoğraflarda, paylaşımı cringe bulan kişiler tarafından komik veya ezik duruma düşürecek yorumlar gözlemlenir.

ingilizce cringe geliyor hangi

Cringe Kavramı Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Utanç verici, sahte ve yapmacık gelen içeriklerden oluşan cringe paylaşımlar, her ne kadar cringe denilse de popüler olmuş durumdadır. Bunun sebebi ise cringe bu ya resmen denmesine rağmen paylaşımların hala izleniyor olmasıdır.

Cringe diye nitelendirilen, abartılı pozlar, samimiyetsiz ilişkiler, doğal olmayan davranışlar, dalga geçilmek için izleniyor olsa bile etkileşimi arttırdığından popüler hale geliyor. Yapılan yorumlar, atılan direkt mesajlar sayesinde izlenmesi artan paylaşımlar, dalga geçmek ve gülmek için izlense de bunu yapanların tanınma olasılığı artıyor.

Cringe İçeriklerden Kaçınabilir Miyim?

İnstagram, facebook, twitter, tiktok gibi sosyal medya hesaplarınızda keşfet kısımları genellikle ilgi odağınız olan konu ve içeriklere göre paylaşım sağlar. Kendinizi cringe duruma sokacak paylaşımlarda bulunmadığınız takdirde karşılaşacağınız diğer cringe durumlara karşı da takip ettiğiniz ve ziyaret ettiğiniz sayfalara dikkat ederek önleminizi alabilirsiniz. Yine de ben gülmek istiyorum cringe paylaşımlar beni eğlendiriyor diyorsanız #cringe araması ile bu tarz paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın