Stalklamak Ne Demek? Stalklarken Stalklanan Olmayın İşte Püf Noktaları

Stalklamak ne demek? Bir kişi neden stalk yapar? Tarzında sorular günümüz sosyal medyasından ötürü oldukça yaygınlaşmış bir haldedir.

Peki stalklamak ne demek? Anlamlarına bir bakalım.

  • Takip etmek demektir.
  • Sosyal medya platformunda başka bir hesabı gizli gizli gözetlemek.
  • Bir sosyal medya hesabını araştırmak.

Çok fazla kişinin yer aldığı sosyal medyada, ismini çok fazla duyduğumuz stalklamak kelimesi bir kişinin bir başkasını gizliden gizliye araştırıp hakkında bilgi almaya çalışmasını ifade eder. Birinin paylaşımlarını incelemek, onu sürekli takip etmek de stalklamak nedir sorusunun cevapları içerisine girer.

Stalklamak Ne Demek? Bir Kişi Nasıl Stalklanır?

stalklamak nedir

Stalklamak ne demek? Bir kişi nasıl stalklanır? Stalklanmak nedir? Stalklamak kavramları ile ilişkilendirilen sorulardır. Stalk diye de adlandırabileceğimiz sözcük, birinin başka birisinin sosyal medyası hakkında inceleme yapması anlamına gelmektedir.

Bir kişi başkasının sosyal medya profiline girerek onu stalklayabilir. İnstagram, twitter gibi sosyal medyaların profillerinin incelenmesi stalklanmaktır.

Merak ettiğimiz kişileri genellikle gizli bir şekilde stalklarız. Stalk sayesinde attığı hikayeler, gönderiler ve etkileşimlerini kolaylıkla bulabiliriz. Herhangi bir kişiye bakma durumunuz da stalk olarak adlandırılabilir. O kişiler için de yine hikaye ve gönderilerine bakmak stalklamak kavramının nasıl olduğunu bizlere gösteriyor.

Stalk Yapan Kişilere Ne Denir?

Başka sosyal medya hesaplarının incelenmesi ve gizliden gizliye takip edilmesi stalk yapmak anlamına geliyor. Peki bunu yapana ne deniyor?

Stalker. Evet stalk yapan kişilere verilen ad. Stalkerlar instagram, twitter gibi sosyal medya içerisinde merak ettikleri veya önemsedikleri kişileri en ince ayrıntısına kadar öğrenmek isteyenlerdir. Yani birisini stalklayan kişidir. Şimdi gençlerde daha büyük bir akım olan stalklamak, yeni tanışılan insanlar ve onun takıldığı çevresi hakkında bilgi edinmek için kullanılır.

Takipçi anlamına gelen stalker, stalk yapma eylemini yerine getirendir. Gözlemleme yeteneği gelişmiş, iyi araştırmaları sonucu istediği çoğu bilgiye ulaşan stalkerlar iyi bir stalker unvanını alırlar. Bunu beceremeyen kesim ise stalklama işlemi için genellikle çevresindeki en iyi stalkerdan yardım ister.

İyi Bir Stalker Stalk Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

sosyal medya instagram takip twitter mobil bildirim

Muhtemelen bir defa da olsa çoğumuz stalk yapmışızdır. Birini merak edip hakkında bilgi sahibi olmak istemişizdir. Fakat bulduğumuz az bilgilerle dahi yetinmişizdir. İyi bir stalker olma kavramında genellikle az bilgi yeterli değildir. İyi bir stalker gözlemlediği bilgilerden fazlasına da sahip olabileceğini bilir. Daha dikkatli ve özenli bir şekilde incelemelerini yapar.

İyi bir stalker stalkladığı kişinin kendini farketmemesi için tüm dikkati ile işlemlerini yapar. Aksi takdirde stalklanmaktan hoşlanmayan bireyler olumsuz faktörlere yol açar. Yani iyi bir stalker olabilmek için en önemli detaylardan biri yakalanmamaktır.

Hakkında gizli bir şekilde bilgi sahibi olmak istediği kişinin hikayelerine açıkça bakmamalıdır. Profilinde kendisini belli edecek şekilde etkileşimlerde bulunmamalıdır. Yani stalk yapacaksanız profilde gezerken sakın yanlışlıkla fotoğraf beğeneyim demeyin. Kendinizi hemen ele vermeyin.

Birini Stalkladığım Belli Olur Mu?

Stalklarken nelere dikkat etmek gerek başlığı altında incelediğimiz detaylara dikkat edilmediği takdirde birini stalkladığınız hemen ortaya çıkar. Bu yüzden merak ettiğiniz kişileri dikkatli bir şekilde inceleyip, hakkında alacağınız bilgiler için sabırla stalk sürecinizi gerçekleştirmelisiniz.

Stalk yaptığınızın belli olmamasını istiyorsanız atılan hikayelere açıkça bakmamalısınız. Ama eğer kendinizi gösterip, “Bak ben burdayım, seni merak ediyorum ve seni stalklıyorum farkıma var” demek istiyorsanız açıkça tüm eylemlerde bulunabilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın