Aliexpress Güvenli mi?

Aliexpress güvenli mi sorusu büyük önem taşımaktadır. Aliexpress güvenli alıcı ve satıcı koruma özelliği sayesinde dünyanın öteki ucundan da güvenli bir şekilde alışveriş yapma ayrıcalığına erişeceksiniz.

AliBaba Grup’a bağlı olan dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birisi Aliexpress; uzun süredir Türk müşterilerine de hizmet vermektedir. Bu noktada, Aliexpress denildiği zaman bilhassa sosyal medyada ucuz ürünlerin konuşulduğunu söyleyebiliriz.

Çin’den gelen her türlü ucuz ürün konsepti Aliexpress içerisinde yer almaktadır. Fakat, Aliexpress bundan çok daha fazlasıdır. Tüm dünyaya hitap etmesi sayesinde Amazon veya eBay kadar popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Aliexpress bünyesinde satılan ürünlerin zannedildiği gibi kalitesiz olması söz konusu değildir.

Tam aksine, belki de milyonlarca çeşit arasından seçim yapma şansı sunulmaktadır. Bu yüzden, müşteriler, ürünün kalitesini bizzat kendileri gözlemleyerek alışveriş yapma şansına erişirler. Sonuç olarak, Aliexpress güvenilir mi sorusuna yüzde yüz evet cevabını verebiliriz. Aliexpress güvenli mi değil mi inceleyelim.

Aliexpress Güvenli mi Ürün Alışveriş Yaparken Neye Dikkat Etmeli?

Aliexpress hakkında bilgi aldıktan sonra çevrimiçi alışveriş yapmak isteyen herkesin merak ettiği bir soruyu cevaplayalım! Çünkü, Aliexpress’te satılan ürünler; bilhassa Kuzey Amerika ve Avrupa’daki mağazalarda bulunan ürünlere kıyasla çok daha kalitelidir. Aynı zamanda, daha önce de söylediğimiz gibi ciddi bir fiyat avantajı vardır. Bu yüzden, Avrupa’nın önemli bir şehrinde çok ciddi rakamlar ödeyerek satın alacağınız bir ürünü Aliexpress güvenli olması sayesinde dünyanın bir ucundan çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Aliexpress’i güvenilir kılan detaylardan birisi de alıcı korumasıdır. Bu koruma ile müşterinin her şartta korunması hedeflenir. Ürünün müşteriye gelmemesi veya belirtildiği gibi sunulmaması halinde müşteriye para iadesi yapılır. Sonuç olarak, yalnızca alıcı korumasının dahi Aliexpress güvenilir mi sorusuna evet cevabı vermek için yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Aliexpress Alıcı Koruması Nedir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın avantajlı tarafları olduğu kadar riskleri de vardır. Herhangi bir mağazadan ürün satın alırken ürünü görme ve deneme şansınız bulunur. Elektronik bir alet satın alıyorsanız çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir başka deyişle, ürün kalitesini test etme şansınız bulunur. Ancak, online alışveriş sırasında bu tip bir imkanınızın olmadığını söylemek gerekir. Yalnızca ürün ve mağaza hakkında yapılan kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra, tanınmış bir markayı satın alıyorsanız hem sosyal medyaya göz gezdirebilir hem de çevrenizden marka hakkında fikir alabilirsiniz. Mağaza puanlamasının da işinize yarayacağını söyleyebiliriz.

Aliexpress ise online alışverişlerde %100 alıcı koruma garantisi sunar. Bu sayede, diğer alışveriş sitelerine kıyasla çok daha güvenli politika yürüttüğü aşikardır. Aliexpress; kullanıcılarına iki farklı garanti seçeneği sunar.

  • Bir müşteri olarak siparişi almadığınız takdirde size geri ödeme yapılacaktır. Üstelik bu geri ödeme kesintisiz olarak gerçekleştirilir. Satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz ürünün gelmemesi halinde veya satıcı tarafından garanti edilen zaman diliminde elinizde olmaması durumunda güvenli Aliexpress tarafından size tam bir geri ödeme yapılacaktır. Buna benzer bir olay yaşadığınız takdirde gönül rahatlığıyla Aliexpress’e başvuru yapabilirsiniz. Aliexpress’in müşteri hizmetleri Türkiye’deki alışveriş sitelerinin müşteri hizmetleriyle kıyaslanamayacak derecede profesyonel çalışmaktadır.
  • Aliexpress’ten satın almış olduğunuz ürün beklediğinizden farklı çıktıysa önünüzde iki farklı seçenek yer alır. Tam geri iade almak istiyorsanız ürünü vakit kaybetmeden geri göndermelisiniz. Bunun yanı sıra, ürün sizde kaldığı takdirde de kısmi geri ödeme alabilirsiniz.

Aliexpress’in Güvenli Olmasını Sağlayan Hususlar Nelerdir?

Aliexpress; alıcı koruması dışında müşterilerine farklı seçenekler de sunmaktadır. Eksik veya hatalı olarak ulaşan ürünlerin yanı sıra ürünün hiçbir şekilde ulaşmamasına da rastlanabilir. Bu tip ürünleri satın aldıysanız geri ödeme alabilirsiniz. Ancak, anlaşmazlık sürecini tamamlamanız gerekir. Bir başka deyişle, ürünün geri ödemesini hemen almanız mümkün olmaz.

  • Her şeyden önce, satıcıyla doğrudan irtibat kurmanız ve sorununuzu dile getirmeniz gerekir. Bilhassa 15 günden daha uzun süren bir anlaşmazlık olduğu takdirde bu yöntemi kullanmalısınız. Ancak, siparişinizi henüz tamamlamadıysanız ve satıcı sizinle anlaşmayı kabul etmiyorsa sipariş kapanana kadar beklemeniz gerekir. Yine sonuç alamadıysanız konuyu Aliexpress ile görüşmelisiniz.
  • Bir diğer durumda ise anlaşmazlık bileti açma şansınız bulunur. 15 günlük süre içerisinde değilseniz ve satıcıdan almış olduğunuz cevaplar karşısında tatmin olmadıysanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Anlaşmazlık bileti ile mağaza ile aranızda bir sorun olduğunu resmi hale getirmiş olursunuz.
  • Bir sonraki hususta ise mağaza ile yaşamış olduğunuz süreçten memnun değilseniz olayı direkt olarak Aliexpress’e iletmeyi denemelisiniz. Bir başka deyişle, Aliexpress; mağaza ve sizin aranızda aracılık yapacaktır.

İade ve anlaşmazlık gibi durumlar dışında Aliexpress’in size güvenilir olmayan bir durum yaşatmayacağını ifade edebiliriz. Bu sorunu da yaşamak istemiyorsanız kendinize uygun bir satıcı bulmalısınız. Bir başka deyişle, alışverişlerinizi güvenilir mağazalar üzerinden yapmalısınız. Bilhassa siteyi ilk defa kullanıyorsanız daha önceden binlerce kişinin alışveriş yaptığı ve olumlu yorumlar ve puanlar almış bir mağazayı tercih etmelisiniz. Ürünü satın alırken mağaza yorumlarına, geri bildirimlerine ve puanlamalarına bakmalısınız.

Bir satıcının güvenilir olup olmadığından emin olmak adına onun mağaza geçmişine bakmalısınız. Sitede bulunan satıcıların sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfada bulunan geri bildirim sekmesine tıkladığınız takdirde satıcı hakkındaki olumlu geri bildirim ve geri bildirim puanına erişim sağlayabilirsiniz. Geri bildirim puanı ile müşterilerin satıcıları için vermiş olduğu tüm puanlar görüntülenmektedir. Ayrıca, sayfanın ilerleyen kısımlarında da yıldız derecelendirmelerini ürün, iletişim ve nakliye hızı şeklinde görüntülemeniz mümkündür. Türkiye’de Yemeksepeti kullanıyorsanız bu duruma alışkınsınızdır. Ancak, Aliexpress’in vaat ettiklerinin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Aliexpress satıcı sayfasında yer alan bilgiler sayesinde satıcının site ortalamasının altında mı yoksa üstünde mi olduğunu görme şansına erişirsiniz. Buna ek olarak, sayfanın en alt kısmında yer alan kullanıcı yorumlarını okuyarak da ürün, mağaza veya satıcı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz ürün çeşitlerini açıklama kısmını tıkla diyerek detaylı bilgilere erişebilir, kargo bilgileri öğrenebilir ve takipli olarak panelinizden görüntüleyebilirsiniz.

Websitelerinde orijinal ürünler olmakla birlikte yan sanayi denilebilecek ürünlerde bulunuyor. Zaten satıcılar açıklama kısımlarında video gibi içeriklerle bilgilendirme yapıyorlar.

Güvenilir olmayan bir siteden alışveriş yapan kişiler hiç ummadıkları sorunlar ile karşılaşırlar. Ancak, Aliexpress’in e-ticaret konusunda kendisini kanıtladığını ifade etmeliyiz. Çin’den gelen ürünlerin ucuz ve kalitesiz olduğuna dair bir inanış vardır. Ancak, bu husus kesinlikle doğru değil!

E-ticaret; özellikle akıllı telefonların hayatımıza girdiği 2010’lu yıllarla beraber yaygınlaşmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi sayesinde alışveriş yapmak için eskiden olduğu gibi mağaza mağaza gezmek zorunda değilsiniz. İnternetin bize sunmuş olduğu bir nimet olan e-ticaret ile ihtiyacınız olan ürüne ulaşabilirsiniz. Bunu yaparken de hem daha avantajlı maliyetlerden hem de daha çok seçenekten faydalanma şansına erişirsiniz. Bir başka deyişle, e-ticaret sizin yalnızca Türkiye’den değil dünyanın her yerinden alışveriş yapmanızı sağlamaktadır.

Yıl İçinde Yapılan Alışveriş İçin En İyi Seçenek

Aliexpress hakkında bilgi vermeye başlamadan evvel Alibaba Grup’u tanıtmalıyız! AliBaba Grup; Trendyol ve Alibaba.com da dahil olmak üzere dünya genelinde birçok şirkete sahip olan, Çin merkezli bir ticaret firmasıdır. Başarısıyla tüm dünyada dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Aliexpress güvenli ve 1999 yılında kurulmuştur. 2014 yılında ise rekabete farklı bir soluk katarak özellikle küçük işletmeler için B2B ticaret platformuna dönüşmüştür. Aliexpress ile Çin dışındaki küçük ölçekli müşterilerin perakende ürünleri toptancı fiyatına alması sağlanmaktadır. 2010 yılında B2B olarak hayatına başlayan Aliexpress; yıllar içerisinde hacmini genişletmiştir. Tam 18 farklı dilde tüketicilere ulaşması çok ciddi bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Bir başka deyişle, her pazara hitap ettiğini ifade edebiliriz.

Aliexpress; piyasaya çıktığı ilk dönemde yalnızca küçük ölçekli Çinli üreticilerin uluslararası pazarda satış yaptığı bir internet sitesi iken bir süre sonra hedef kitlesini arttırarak dünyanın farklı coğrafyalarına da hitap etmeye başlamıştır. Günümüzde ise içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu Çinli üreticilerin tüm dünyaya satış yaptığı bir platforma dönmüş durumdadır. Düşük fiyatlı milyonlarca ürünü barındırması ise Aliexpress’in farklı bir avantajı olarak dikkat çekmektedir.

Aliexpress; başarısı ve popülerliği sayesinde kısa sürede Amazon ile karşılaştırılmaya başlanmıştır. Ancak, Amazon ile kıyaslandığında farklı özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyden önce, bu sitedeki satıcıların önemli bir kısmı denizaşırı ülkeleri hedeflemektedir. Ayrıca, dünya piyasasına kıyasla çok daha rekabetçi fiyatları bulunmaktadır. Aliexpress’in bir diğer avantajı ise dünyanın her yerine sorunsuz olarak ulaşabilen kargo ağı olmaktadır.

Küçük ve orta çaplı üreticilerin dünyanın her yerine ürün göndermesini sağlayan Aliexpress’in kendine ait bir deposu yoktur. Bir başka deyişle, her ne kadar bir alışveriş sitesi olsa da satıcı kimliği bulunmaz. Bunun yanı sıra, ürünlerin doğrudan Çin’den pazarlanıyor oluşuyla da fiyatları Amazon ve eBay ile kıyaslandığında düşük kalmaktadır. Aliexpress güvenli mi sorusuna cevap ararken bu site ile ilgili olarak bilinmesi gereken farklı bir detay daha gözümüze çarpıyor. Burada bulunan mağazalar yalnızca kendi ülkelerinin dışına satış yapmaktadır. Ayrıca, Aliexpress üzerinden Çin’e satış yapılması mümkün değildir. Aliexpress’in e-ticaret için hayati öneme sahip olan dropshipping ve toptan alım modelleri için harika bir seçenek olduğunu da söylemeliyiz.

Aliexpress Güvenilirlik Konusunda Neler Vaat Etmektedir?

Aliexpress’in müşterilerine vaat etmiş olduğu güvenilirlik detayları son derece fazladır. Bunun yanı sıra, mağazaların da kullanıcıların güvenliğini düşünerek hayata geçirmiş olduğu birtakım uygulamalar mevcuttur. Bir başka deyişle, her mağazada alıcılara özel olarak koruma sunulmaktadır. Satıcı garantisi sayesinde müşteri memnuniyeti artmaktadır. Çünkü, satıcının ürününün arkasında olduğunu gösteren bir husus olduğunu söyleyebiliriz. Bir mağaza içerisinde yer alan bir veya birden fazla ürün için geçerli satıcı garantisinin farklı seçenekleri yer almaktadır. Zamanında teslimat; Aliexpress’in en çok önem verdiği hususların başında gelir. Bir başka deyişle, müşterinin elinde olması gereken tarihte olmayan üründen dolayı müşteriye tam geri ödeme yapılır. Bunun yanı sıra, ürün, internet sitesinde gösterildiği gibi çıkmadıysa yine satıcıya tam ödeme yapılır. Elektronik ürünler için orjinal garanti bulunur. Bu garanti; Aliexpress’in ürünü onayladığı anlamına gelir.

Ürün Satın Almadan Önce

Aliexpress.com; görüp görebileceğiniz en güvenilir alışveriş sitesi olma özelliğini taşır. Online alışverişler sırasında birçok risk olduğunu ifade etmiştik. Bilhassa dolandırılma korkusu taşıyan tüketiciler için Aliexpress’in harika güvenlik çözümleri olduğundan bahsetmeliyiz. Bu noktada, fiyatı, kalitesine göre mümkün olmayacak kadar düşük olan ürünleri Aliexpress ile paylaşmalısınız. Bunun yanı sıra, satıcının doğrudan banka hesabına gönderim yapmanızı istediği hallerde de durumdan şüphelenmeniz gerekir. Bir başka deyişle, bu alışverişi vakit kaybetmeden iptal etmelisiniz. Çünkü, Aliexpress; sitenin kural ve şartları gereğince ürün alımlarını yalnızca site üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirerek yapmanıza imkan verir. Son olarak, sipariş elinize ulaşmadan evvel teslimatı onaylamamalısınız. Ürün; evinize geldiği takdirde ilk olarak kontrol sürecinden geçirmelisiniz. Ürünün size gösterildiği gibi olmasına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir sorun olduğunu fark ettiğiniz takdirde yukarıda detaylı olarak anlattığımız geri iade sürecine adım atmalısınız. Sorun yoksa teslimata onay vererek alışveriş sürecini sonlandırabilirsiniz.

Son olarak, Aliexpress’te birden çok ödeme yönteminin olduğundan bahsetmeliyiz. Bu yöntemler arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Birçok kişinin aklında kredi kartı kullanmanın doğru olup olmadığına dair sorular bulunur. Ancak, yukarıda da söylediğimiz gibi ürünü satın almadan evvel mağaza ve satıcı hakkında araştırma yaptıysanız ve kullanıcı yorumlarını okuyup puanlarına baktıysanız kredi kartı kullanma noktasında herhangi bir endişe duymamalısınız.

Aliexpress’ten alışveriş yapanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu noktada, siz de gönül rahatlığıyla Aliexpress.com sitesine üye olabilirsiniz. Dünyanın neredeyse her noktasından insanların alışveriş yaptığı bu site; e-ticaret dünyasının en güvenli sitelerinin başındadır. Aliexpress yeni ürünler ile ptt dahil kargo ağını genişletmek için her geçen gün büyümektedir. Teknoloji çağında daha hızlı alışveriş yapmanın haz noktasında ne kadar önemli olduğunu az çok biliyorsunuz. Bu bilgileri yakı zamanda bir çok insan paylaştı sizde sosyal ağlarda paylaşın.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın