Aliexpress Alışveriş Yapmak

Aliexpress alışveriş yapmak isteyenler için dünyaca ünlü bir site ve fiyatlar oldukça uygun. Aliexpressten sorunsuz ve güvenli bir şekilde alışveriş yapmak isteyenler için resimlerle detaylı rehber hazırladık yazımıza hoşgeldiniz. Öncelikle bu rehberi hazırlamamızın nedeni bir çok kişi siteden alışveriş yapmak istiyor ancak Türkçe tarafında, sıkıntılar yaşıyor. Gerek kargonun gelmemesi, gerekse yanlış satıcı seçimi ile mağdur kalma ve iade alamama gibi durumlar çünkü aliexpress Türkçe arayüzü tam net anlaşılır değil. Yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor.

Aliexpressten alışveriş yapmadan önce yapılacak bir kaç önemli ayar var. Bu ayarları yaptıktan sonra güvenli ve sorunsuz bir şekilde alışveriş işlemini tamamlamış olacaksınız. Satın alma işlemine başlamadan ilk olarak aliexpresse üye olmalısınız. Bu üyelik esnasında adres ve siteye girilecek diğer bilgileri çok dikkatli bir şekilde eklemelisiniz.

Aliexpress Alışveriş Yapma Aşamaları

 • Sorunsuz Üye Olma İşlemi

Aliexpress’ten ilk defa alışveriş yapıyor iseniz buradan tıklayarak siteye gitmeniz durumunda mail adresinize indirim kodu otomatik tanımlanacaktır.

Aliexpressten alışveriş yapmak için öncelikle hızlı bir şekilde üyelik yapalım. Resimde olduğu gibi “Katıl” butonu var tıklayalım.

Aliexpress Alışveriş Yapma

Ardından “KAYIT” sekmesine tıklayalım

aliexpressten alışveriş

Mail adresimizi ve şifremizi belirledikten sonra doğrulamak için sağa kaydırın seçeneğini çalıştırın.

aliexpress ten alışveriş yapmak için

“Başarılı” Uyarısı geldiğinde “HESABIMI OLUŞTUR” butonunu tıklayarak işlemi tamamlayın.

aliexpress alışveriş yapmak yasal mı

Bu şekilde başarılı bir kayıt işlemi sonrası mail adresinize ilk siparişiniz için indirim kodu gönderilecek. Mail adresinize gelen bağlantıyı tıklayarak promosyon kodunu panelinize tanımlayabilirsiniz.

tr aliexpress alışveriş yapmak

Şimdi yapılacak işlem ise “Gönderi” “Dil” ve “Para Birimi” seçeneklerini doğru bir şekilde ayarlamak. Bu sayede Türk lirası üzerinden sipariş verebilecek ve Türkiye’ye sorunsuzca gönderilecek ürünleri görüntüleyebileceğiz.

Yapılacak işlem resimde yer aldığı gibi.

aliexpress alışveriş yapmak türkçe

Bu ayarıda “Kaydet” işlemi yaptıktan sonra ikinci aşamaya geçiyoruz bu aşama adres bilgilerini doğru yazma ile ilgili.

 • Doğru Adres Girme İşlemi

En çok sıkıntı yaşanılan yer bu kısım “adresim doğru kargom gelmedi” gibi sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların başlıca sebebi adresi yazarken Türkçe harfler kullanımı ile ilgili. Adres yazarken kesinlikle Türkçe harf kullanmayın.

Adres giriş paneline görüntülemek için “Hesap” “Account” butonuna tıklayın. Tıklar tıklamaz site tekrar İngilizce diline dönecektir.

aliexpress alışveriş nasıl yapılır

Panik yapmadan hemen sol üst kısımda yer alan “Language” sekmesinden “Site Türkiye (Türk)” seçeneğini tıklamak.

aliexpress türkçe

aliexpress adres giriş

Görüldüğü üzere halen bazı kısımlar İngilizce çıkıyor sorun değil hemen sol taraftan “My Shipping Address” seçeneğini tıklayarak istenilen bilgileri kutucuklara doldurmak.

Örnek: Adres şu olsun.

Tam Ad: Halide Demir

Adres: Şambali Mah. Çalışkan Sok. Şule Apt. No: 14 Adana/Ceyhan

Telefon: 05368980987

Adreste görüldüğü üzere ş,ç gibi Türkçe harfler mevcut. Bu şekilde girersek siparişleriniz yanlış adrese gelecek veya adres bulunamadı hatasından ötürü geri gidecek. Bu nedenle adresi olduğu gibi değilde şu şekilde girmemiz daha sağlıklı olacaktır.

Adres şu şekilde girilmeli

Sambali Mah. Caliskan Sok. Sule Apt No: 14 Adana/Ceyhan

Telefon +90 seçili olmalı

İsimde Türkçe karakter varsa yine aynı şekilde Türkçe karakter kullanılmadan yazılacak.

aliexpress alışveriş aşamaları

Posta kodu doğru olmalı Turkey seçili olmalı Ben bir vatandaşım kısmında yer alan TC kimlik numarası doğru girilmeli Ad ve Soyad aynı şekilde.

En alt kısımda “Varsayılan sevkiyat adresi olarak ayarla” seçeneği seçili yaparak “Confirm” butonuna tıklayıp işlemi bitirebiliriz.

Bu şekilde adres ve bilgilerimizi tam olarak girmiş olduk. Artık verdiğimiz siparişler sorunsuz adresimize gelecektir.

Sıra Geldi Aliexpressten Sipariş Verme Kısmına

Alacağımız ürün “macbook air bataryası” olsun. Arama kutucuğuna Türkçe yazıldığında aradığımız ürün çıkmayabilir bu nedenle ingilizce olarak “macbook air battery” şeklinde arama yapmalıyız. Tabiki burada dikkat edilmesi gereken bir şey var oda mac book air serisi bunuda yanıbaşına eklemek. Şu şekilde “macbook air battery a1466” arattık. Diğer ürünlerde ise varsa marka ismi veya seri numarası diğer özellikleride eklenmeli.

aliexpress türkiye

Ardından çıkan ürünler için bir filtreleme yapmalıyız. Bu filtreleme ürün ile ilgili olumlu yorum alan güvenli satıcıları bulmamızı sağlayacaktır.

Filtre ayarımız “Siparişler” “4 Yıldız ve üstü” seçeneklerini aktif etmek.

Resimde görüldüğü üzere 2205 sonuç çıktı. Aşağıdaki filtrelemeyi yaptığımızda 7 sonuca düştüğünü görebilirsiniz.

aliexpress alışveriş hizmetler

Ayrıca bu sonuçlardan sadece 2’si alacağımız ürün. Bu iki ürün en çok sipariş verilen ve 4 yıldız ve üstünde puan alan ürünler. İlk ürün 143 defa satılmış diğer ürün ise 134 defa satılmış. Ancak biz satış değil puan’ı baz alacağız. Az satılan ancak puanı yüksek ikinci ürünü seçiyoruz.

aliexpress macbook bataryası

 

%97.8 olumlu geri bildirimi olan bir satıcı ortalamalar ise 4.8’in üstü güvenilir bir satıcı. Ürün fiyatıda diğerinden uygun gözüküyor. Ayrıca Türkiye teslimatı var.

tr aliexpressten alışveriş yapmak

Sıra geldi sipariş aşamasına son olarak müşteri değerlendirmeleri kısmına göz atalım. Sağlam olup olmadığı ile ilgili olumsuz yorum var mı? şeklinde. Buradada ülkemizden sipariş veren kişilerin yorumlarını okumak için “Yalnızca kendi ülkenizden” seçeneğini aktif etmek. Bakıldığında 3 olumlu yorum gözükmektedir diğer yabancı yorumlarda oldukça olumlu.

aliexpress nasıl alışveriş yapılır

Ürünü satın almaya karar verdik. Şimdi al butonunu tıklayarak devam edelim.

aliexpress satın al

Karşımıza çıkan ekranda daha önce girmiş olduğumuz adres bilgilerimiz ve ödeme yönemleri kısmı yer almaktadır. Kart kısmını seçerek “Kart numarası” “Kart Sahibi” ve “Son Kullanma Tarihi” “Cvv” kısımlarını doldurabiliriz. Burda sanal kart kullanmanızı tavsiye ederiz.

aliexpress kredi kartı ödeme

 

Ardından “sipariş ver butonunu” tıklayarak siparişimizi vermiş olacağız.

aliexpress sipariş ver

Teknolojinin hayatımıza tam olarak girmesiyle beraber tüketicilerin alışkanlıkları da değişmiştir. İnsanlar; geçmiş yıllarda olduğu gibi alışveriş yapmak için mağazalara, dükkanlara veya alışveriş merkezlerine gitmek zorunda kalmazlar. 2020 yılıyla beraber yaşadığımız pandemi süreci de buna eklenince zaten gelişmekte olan e-ticaretin artık tam anlamıyla hayatımızın bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Bir başka deyişle, alışveriş yapmak için artık interneti tercih ediyoruz. İnternette yer alan alışveriş siteleri ile aklınıza gelen her ürünü satın alma şansına erişebilirsiniz. Daha çok çeşit, daha kaliteli ürünler derken internetten alışveriş asıl farkını daha ucuz ürünler konusunda yaratmaktadır. Bir başka deyişle, internetten alışveriş ile aynı kalitedeki ürünü çok daha uygun maliyetle satın alma şansına erişebilirsiniz.

İnternetten alışveriş yapmak için tasarlanmış birçok alışveriş sitesinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu siteler arasında en çok öne çıkanı ise hiç şüphesiz Aliexpress olmaktadır. Dünyanın her kıtasında adından bahsettiren Aliexpress; Türkiye’de de birçok kişinin tercihidir. Türkiye merkezli alışveriş siteleri ile kıyaslandığında çok ciddi avantajların sizi beklediğini söyleyebiliriz. Türkiye sınırları içerisinde asla bulamayacağınız ürünlerin yanı sıra yine aklınıza dahi gelmeyecek fiyat avantajları Aliexpress bünyesinde yer almaktadır. Yazımızda, Aliexpress nedir ve nasıl kullanılır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Aliexpress alışveriş yapmak ile ilgili olarak öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere erişebileceksiniz. Hadi başlayalım!

Aliexpress Nedir?

E-ticaret denildiği zaman akla ilk olarak Amazon ve eBay gelmektedir. Gerçekten de tüm dünyada online alışveriş konusunda bu sitelerin öne çıktığını söyleyebiliriz. Ancak, Aliexpress yakın dönemde hayatımıza girerek merhaba deedi. Aynı ürünleri Amazon ve eBay gibi sitelere kıyasla çok daha uygun fiyatlara satın alabilmeniz adına kurulmuş bir çevrimiçi alışveriş sitesi olarak karşımıza çıktı. 2010 yılında kurulan sitenin kısa zamanda tüm dünyada adını duyurduğunu ifade edebiliriz. E-ticaret ve hesaplama konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi olan AliBaba’ya ait olan Aliexpress’in farkı kaliteli ürünleri uygun fiyatlara satmasından ileri gelmektedir.

Aliexpress’in yıllar içerisinde ciddi değişimler geçirdiğini söyleyebiliriz. İlk olarak, AliBaba Group bünyesinde yalnızca Çinli firmaların yabancılara satış yapması için tasarlanan bu site; yıllar içerisinde dünyanın önde gelen alışveriş sitelerinden birisi olmaya hak kazanmıştır. Aliexpress bünyesinde sayısını tahmin edemeyeceğiniz kadar satıcı yer almaktadır. Aynı zamanda, milyonlarca ürün bulunur. Aliexpress’i kullanmak için ilk olarak resmi Aliexpress sitesine giriş yapmak gerekir. Sitenin ana sayfasında bulunan ve sağ üst köşede yer alan kaydol bağlantısı üzerinden ücretsiz hesap oluşturulmalıdır. Kayıt formuna birçok sitede olduğu gibi e-posta adresi girilmelidir. Bunun yanı sıra, isteyenler, Facebook başta olmak üzere Google ve VK hesaplarıyla da giriş yaparak kendi kullanıcı hesaplarını yaratabilirler.

Hesap oluşturma işleminin ardından Aliexpress; her bir kullanıcının adını, soyadını, cinsiyetini, doğum tarihini, uyruğunu istemektedir. Bu bilgileri herhangi bir endişe duymadan belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Aliexpress; kayıt olan kullanıcılardan hangi alışveriş kategorilerinin ilgilerini çektiğini belirtmesini de talep eder. Kadın modası, cep telefonu modelleri, takı ve aksesuar modelleri gibi alışveriş kategorileri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu sayede, ilginizi çeken ürünlere karşılık olarak ürün ve satıcılar ile eşleşme şansını yakalayabilirsiniz. Üyelik işleminiz sırasında size farklı sorular da sorulmaktadır. Medeni haliniz başta olmak üzere evli olup olmadığınız, varsa çocuk sayınız, çalışmış olduğunuz sektör, ortalama maaşınız, online alışverişler için aylık harcama tutarınız, Aliexpress dışınsa hangi alışveriş sitelerinden alışveriş yaptığınız gibi bilgiler de talep edilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu bilgilere cevap verdikten sonra profilinizi oluşturabilirsiniz. Bir sonraki aşamada ise Aliexpress’e göz atabilirsiniz. Sitenin en üst kısmında yer alan arama kutucuğu ile merak ettiğiniz ürünler hakkında arama yapabilirsiniz. Son derece işlevsel olan bu kutucuk ile istediğiniz her ürüne en kısa sürede ulaşma şansınız bulunmaktadır. Beğenmiş olduğunuz ürünleri şimdi satın al bağlantısına tıklayarak o anda satın alma şansınız yer alır. Buna ek olarak, istediğiniz takdirde beğendiğiniz ürünü alışveriş sepetinize de ekleyebilirsiniz. Aliexpress alışveriş yapmak ana hatlarıyla bu şekildedir! Şimdi alışveriş konusunda işinize yarayacak ayrıntılardan bahsedelim!

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır ile ilgili olarak aklınıza takılan hususlar varsa yazımızın bu kısmı çok fazla işinize yarayacak! Dünyanın en popüler alışveriş sitelerinin başında gelen bu siteden alışveriş yapmak zannettiğiniz kadar zor değil!

Her şeyden önce, Çin’deki küçük işletmelerin uluslararası müşterilere doğrudan ürün satabilmesi amacıyla kurulan bir site olduğunu söylemeliyiz. Bir başka deyişle, yalnızca uluslararası satışlar için kurulmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının bu siteyi kullanarak herhangi bir ürün satın alması mümkün değildir.

Aliexpress; ürünleri doğrudan bireysel müşterilere satmaktadır. Bu noktada, çalışma prensibinin Amazon ve eBay gibi e-ticaret sitelerine benzediğini ifade etmeliyiz. Ancak, Amazon’dan farklı olarak Aliexpress; yalnızca üçüncü parti satıcıları için kurulmuş bir platformdur. Herkesin bildiği gibi Amazon; hem kendi ürünlerinin hem de diğer satıcıların ürünlerinin satılmasına olanak tanımaktadır. Çin merkezli online alışveriş sitesi Aliexpress sayesinde aklınıza gelebilecek tüm ürünleri satın alma şansına erişeceksiniz. Ürünlerin kalitesine kıyasla son derece uygun rakamlar ile satılıyor olması; Aliexpress’i farklı kılan detaylardan yalnızca birisidir. Bu siteyi sosyal medyadan veya kendi çevrenizden duymuş olup ilk kez alışveriş yapacaksanız aşağıdaki hususları dikkate almanız gerekiyor!

 • İlk aşamada, yukarıda anlattığımız gibi Aliexpress kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Aliexpress.com’a katıldıktan sonra alışveriş yapmanız kolaylaşmaktadır. Bunun için yalnızca bir e-posta adresi ve şifre bilgisi edinmeniz gerekir. İstenilen bilgileri girdikten sonra hesap oluştur butonuna tıklayarak Aliexpress ile alışveriş yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.
 • Üyelik işlemlerinizi tamamlamanız ile beraber Aliexpress’in büyüleyici dünyasına adım atmış olacaksınız. Gerçekten de aradığınız her ürünü sitede bulabilirsiniz. Milyonlarca ürün çeşidi arasından seçim yaparken zorlanacaksınız. Site arama kutucuğuna istediğiniz ürünün adını girdikten sonra arama yapabileceğiniz gibi kategoriler üzerinden de arama yapabilirsiniz. Aliexpress’in son derece işlevsel bir ana sayfası bulunur. Seçmiş olduğunuz kategoriler üzerinden beğenmiş olduğunuz ürünlerin üzerine tıklayabilirsiniz. Ekranın sağ alt kısmında beliren sepete ekle butonuna tıkladığınız takdirde ürünü alışveriş sepetinize eklemiş olursunuz. Sepete eklemiş olduğunuz ürünleri istediğiniz takdirde doğrudan satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, satın almaktan vazgeçtiğiniz takdirde sepetten çıkarma şansınız da bulunmaktadır.
 • Aliexpress’ten alışveriş yapmak birçok avantaj içeriyor! Siteye ilk kez üye olduysanız birçok fırsatın sizi beklediğini söyleyebiliriz. Her şeyden önce, üye olan herkese üç dolarlık indirim kuponu hediye edilmektedir. Aliexpress üyelik işlemlerinizi tamamlamanız ile beraber sepetinize eklemek istediğiniz ürüne tıklayarak ana sayfada beliren kuponları hemen alın butonuna da tıklamalısınız. Bu noktada, karşınıza bir sekme çıkacaktır. Sekmedeki 0,01 USD’lik ürünlerden, 2 USD’lik indirim kuponundan veya size özel fiyatlardan faydalanma şansına erişebilirsiniz.
 • Aliexpress; kolay ve güvenli alışverişin adresi olarak bilinir. Bir başka deyişle, kullanıcılarına doğrudan ürün satın alma veya sepete ekleme seçeneği sunmaktadır. Allışverişe devam etmek istiyorsanız beğendiğiniz ürünü sepete eklemelisiniz. Bu sayede, diğer mağazalarda da gezinme şansını elde edersiniz. Ancak, çok vaktiniz yoksa ve ürünü doğrudan satın almak istiyorsanız Aliexpress bunu yapmanıza da imkan verir. Belirlediğiniz ürünü alıp ödemesini yaparak siteden ayrılabilirsiniz.
 • Beğenmiş olduğunuz ürünleri alışveriş sepetinize ekledikten sonra alışveriş yapmaya devam edecekseniz ödeme kısmına geçmezsiniz. Ancak, sepetinizdeki ürünleri satın almak istiyorsanız alışveriş sepetini görüntüle butonuna tıklamalısınız. Bu noktada, sepetinizdeki ürünleri kesin olarak satın almadan evvel gözden geçirmelisiniz. Ürünün özelliklerini ve bilhassa fiyatını son kez kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde, sorunlar yaşabilirsiniz. Adet sayısını değiştirmeniz, renk veya ürün değişikliği yapmanız, ürün alımını iptal etmeniz gibi detaylar; Aliexpress ile kısa sürede yapacağınız işlemler arasında bulunmaktadır. Satın almak istediğiniz ürüne veya ürünlere kesin olarak karar verdikten sonra hepsini satın al butonuna tıklayarak sipariş onayı kısmına geçebilirsiniz.
 • Aliexpress alışveriş yapmak; gerçekten de hem çok kolay hem de çok avantajlı! Yukarıda bahsettiğimiz süreçleri tamamlamanız ile beraber satın alma işlemine otomatik olarak geçmiş olursunuz. Ancak, satın alma işleminden önce sepetinize eklediğiniz ürünleri onaylamanız gerekir. Onaylama işlemi üç farklı kısımdan oluşmaktadır. İlk aşamada teslimat bilgileri kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu noktada, adres bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak girmelisiniz. İkinci aşamada ise ödeme yöntemini seçmeniz gerekir. Aliexpress’te tam 14 farklı ödeme yöntemi vardır. Dilediğiniz ödeme yöntemiyle beğendiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Son aşamada ise sipariş özeti karşınıza çıkacaktır. Bir başka deyişle, ürününüzün fiyatı ve diğer özellikleri başta olmak üzere teslimat bilgileriniz ve ödemeyi nasıl yapacağınız sipariş özetinde yer almaktadır. Bu özete bakıp detaylı olarak inceledikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz.
 • Aliexpress alışveriş yapmak; yukarıda anlattığımız gibi son derece basit olsa da bu site üzerinden ilk kez alışveriş yapacaksanız bazı hususlara çok dikkat etmeniz şart! Aksi takdirde, hem satıcıyla hem de siteyle sorunlar yaşayabilirsiniz. Ürünü seçip alışveriş sepetinize eklemenizin ardından şimdi al butonuna tıklamalısınız. Bir sonraki aşamada ise teslimat bilgilerinizi girmeniz gerekir. Ürünü satın almak isteyen kullanıcının adı ve soyadı, telefonu, adresi, posta kodu ve bulunduğu ülke gibi bilgiler önem taşımaktadır. Aliexpress; bilhassa siteden ilk kez alışveriş yapacak olan kullanıcıların bahsettiğimiz bilgileri doğru tuşlamasını istemektedir. Bu noktada, sorunsuz bir alışveriş yapmak istiyorsanız ülke, şehir, ilçe, mahalle, sokak, apartman ve daire numarası bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girdiğinizden emin olmalısınız.
 • Teslimat bilgilerinizi girmenizin ardından ödeme yöntemini seçmeniz gerekir. Daha önce de söylediğimiz gibi Aliexpress’te tam 14 farklı ödeme yöntemi bulunur. Kredi kartının en çok rağbet gören ödeme seçeneği olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, iDeal, Yandex.Money, Mobil Ödeme, Westunion, Paypal, Banka Havalesi, Nakit Ödeme Seçeneği, Bancontact, Sofort., PayU, WebMoney, QIWI Hesabı, Przelewy24; Aliexpress’in müşterileri için sunmuş olduğu ödeme seçenekleri arasında yer alır. Bu seçenekler arasından size en uygun olanı seçmelisiniz. Kart numarası, kart sahibi ve son kullanma tarihi gibi son derece önemli hususları doğru girdikten sonra ödeme işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.
 • Aliexpress alışveriş yapmak konusunda işinizin ne kadar kolay olduğunu bir kez daha ifade etmeliyiz. Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden birisi olmasından dolayı asla gözünüz korkmamalı! Yukarıda bahsettiğimiz süreçleri tamamlamanızla beraber son olarak sipariş özetini kontrol etmeniz gerekir. Teslimat adresini doğru olarak girmenizin ve ödeme yöntemini seçmenizin ardından sipariş özetini kontrol ederek alışveriş sürecinizi tamamlamış olacaksınız. Sipariş özeti sayesinde almış olduğunuz ürünün doğru olup olmadığını son bir kez kontrol edeceksiniz. Bunun yanı sıra, sipariş özeti sayfasından almış olduğunuz ürün sayısını arttırabilirsiniz. Buna ek olarak, ürün satıcısına özel bir mesaj bırakabilirsiniz. Sipariş özetinde dikkatinizi çeken ve doğru olmadığını düşündüğünüz bir husus var ise sürecin en başına dönmelisiniz. Doğru olmayan kısmı düzelterek alışveriş sürecinize devam edebilirsiniz.
 • Tüm kontrollerinizi yapmanızla beraber artık Aliexpress alışveriş yapmak ile ilgili herhangi bir sıkıntınız kalmayacaktır. Satın alma işleminizi yukarıda da bahsettiğimiz üzere üç adımda gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak, sitenin sağ üst kısmında yer alan sipariş butonuna tıklayarak ürün satın alma işleminizi sonlandırabilirsiniz. Ancak, bu noktada da Aliexpress size birtakım fırsatlar sunmaktadır. Satın alma işleminizi gerçekleştirmeden evvel size ait seçkin kupon, Aliexpress kuponu veya promosyon kodu girdiğiniz takdirde toplam ödeme tutarından bazı indirimler yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Aliexpress’in hem Türkiye’de hem de dünyada belki de milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmesini sağlayan husus hiç şüphesiz yukarıda da bahsettiğimiz üzere alışveriş yapmanın son derece kolay olmasıdır. Diğer alışveriş sitelerinde olduğu gibi sizi yoracak türden süreçlerin hiçbirisine Aliexpress’te rastlayamazsınız. Bunun yanı sıra, fiyatların ucuz olmasına ek olarak birçok indirim fırsatı da Aliexpress dünyasında sizleri beklemektedir. Sonuç olarak, Aliexpress alışveriş yapmak zannettiğinizden çok daha avantajlı! Bu dünyaya katılmak adına acele etmelisiniz!

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak Neden Avantajlı?

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılacağına dair detaylı bilgi verdikten sonra bu siteden alışveriş yapmanın neden bu kadar avantajlı olduğuna dair açıklama yapmalıyız! İnternet üzerinden alışveriş yapmak; her yaştan ve statüden insanın tercihi olsa da birtakım riskler içerdiğini de ifade etmeliyiz. Güvenilir olmayan, ürünler hakkında detaylı bilgilerin olmadığı, ödeme seçeneklerinin yetersiz olduğu, kargo takibine imkan verilmediği online alışveriş sitelerinin sayısı bir hayli fazladır. Bu gibi siteler üzerinden kredi kartınızı kullanarak alışveriş yaptığınız takdirde belki de kendinizi ciddi bir maddi zararın ortasında bulacaksınız. Merdiven altı olarak tabir edilen bu tip alışveriş sitelerini asla tercih etmemelisiniz. Ancak, Aliexpress; dünya üzerindeki en kaliteli ve aynı zamanda güvenilir alışveriş sitelerinin başında gelmektedir. Aliexpress’in güvenilirlik konusunda almış olduğu övgülerin birçok sebebi bulunmaktadır.

Aliexpress; Çin merkezli bir alışveriş sitesi olduğu için hakkında birçok önyargının olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, sitede satılan ürünlerin fiyatlarının normal fiyatlar ile kıyaslandığında düşük oluşu da dikkat çekmektedir. Bu yüzden, birçok tüketicinin aklında bu kadar kaliteli ürünler neden bu kadar ucuza satılıyor düşüncesi yer almaktadır. Çin malı olarak tabir edilen ürünlerin asla bu sitede olmadığını ifade etmeliyiz. Aliexpress’te zannettiğiniz gibi orijinal ürünlerin çakmaları asla yer almaz. Avrupa ve Amerika kıtasındaki mağazalarda satılan ürünlerin aynılarını Aliexpress’te bulabilirsiniz. Üstelik, bu ürünler, Aliexpress’te çok daha ucuza satılmaktadır. Yazımızın başında da söylediğimiz üzere Çin’deki küçük işletmelerin uluslararası müşterilere ürün satması amacıyla kurulmuş olan Aliexpress; geniş ürün seçeneklerinden dolayı daha rekabetçi fiyatlara sahiptir. Sonuç olarak, Aliexpress’te satılan ürünlerin kalitesiz olduğuna dair herhangi bir önyargınız olmamalı!

Aliexpress’ten alışveriş yapmanın son derece güvenli olduğuna ise başka bir paragrafta değinmeliyiz. Birçok müşteriye göre Aliexpress; dünya üzerindeki en güvenilir alışveriş sitesidir. Çünkü, alıcı koruması adı altında başka hiçbir alışveriş sitesinde bulamayacağınız müşteri memnuniyetini sağlayan ve müşteriyi koruyan bir programa sahiptir. Alıcı koruması; satın almış olduğunuz ürünün size ulaşmaması söz konusu olduğunda ürünü satın almak için vermiş olduğunuz paranın geri iade edilmesi anlamına gelmektedir. Bir başka deyişle, ürün size ulaşmadıysa para iadesi garantisi vardır. Bu yüzden, Aliexpress’ten gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Aliexpress’ten alışveriş yapmayı düşünen biriyseniz alıcı korumasına sahip olmak için yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur. Platform üzerinden bir ürün satın aldığınız takdirde otomatik olarak bu haktan yararlanmış olacaksınız.

Alıcı koruması; üç farklı şekilde çalışmaktadır. Ürününüz gelmeyecekse veya geç gelecekse, ürünün sitede olup olmadığı taahhüt edilmediyse ilk olarak bu sorunu satıcıya bildirmeniz gerekir. Bu noktada, satıcı ile anlaşmaya çalışmalısınız. Ancak, bazı durumlarda, satıcı ile alıcı arasında ciddi sorunlar yer alabilir. Bu noktada, alıcı koruması, başka bir seçeneği önünüze getirmektedir. Satıcıya karşı Aliexpress ile anlaşmazlık açmalısınız. Ancak, yine de satıcının bu anlaşmazlığa cevap vermeme ihtimali de vardır. Bu aşamada, devreye Aliexpress girmektedir. Aliexpress; alıcı ile satıcı arasındaki sorunun çözülmediği ve satıcının sorumluluklarını yerine getirmediği durumlarda görevini yapmaktadır. Yukarıda da söylediğimiz üzere Aliexpress; sitenin müşterisine ödeme garantisi vermektedir.

Alıcı koruması adı altında anlaşmazlığınız çözüldükten sonra vermiş olduğunuz sipariş kapatılacaktır. 15 günden çok daha kısa bir sürede ürün için ödemiş olduğunuz ücret hesabınıza geri iade edilecektir. Sonuç olarak, Aliexpress bünyesinde her ne yaşamış olursanız olun, asla mağdur olmayacaksınız. Günümüzde, birçok alışveriş sitesinde ürün satın alan müşterilerin ürünlerine asla ulaşamadıkları ve para iadelerinin de yapılmadığı bilinmektedir. Ancak, söylediğimiz gibi Aliexpress; müşterilerini dünyanın neresinde olursa olsun asla mağdur etmez.

Aliexpress’te kötü ürünlerden de korunacaksınız. Ürün size ulaşmasına rağmen beklediğiniz gibi değilse ve sitede sahip olduğu özellikleri taşımıyorsa yine Aliexpress’e başvurma hakkınız vardır. Bu noktada, ürünün sizde kalması şartıyla kısmi ödeme alabilirsiniz. Aliexpress; mümkün olduğunca güvenilir olmayı hedefleyen bir platformdur. Müşteri memnuniyetini her zaman ve her yerde sağlamaya çalışan Aliexpress; hiçbir müşterisinin kötü bir tecrübe yaşamaması adına elinden geleni yapmaktadır. Sonuç olarak, Aliexpress; güvenlik konusunda size hiçbir sıkıntı yaşatmayacaktır.

Aliexpress Neden Bu Kadar Ucuz?

Aliexpress hakkında merak edilen detaylardan birisi de hiç şüphesiz bu sitede yer alan ürünlerin neden bu kadar ucuz olduğu ile ilgilidir. Birçok insanın aklında Çin’den gelen ürünlerin ucuz ve kalitesiz olduğuna dair önyargılar vardır. Ancak, dünyanın her yerinde Çin’den gelen ürünlerin çok fazla sevildiğini göreceksiniz. Bu noktada, Aliexpress’in farkı, yazının üst paragraflarında söylediğimiz üzere Çin’deki küçük işletmeleri uluslararası müşteriler ile bağlayan bir organizasyon olmasıyla ilgilidir. Bu sebepten dolayı, Çin’den gelen her ürün, normalde satılması gereken fiyattan çok daha ucuza gelmektedir. Bir başka deyişle, Aliexpress’ten satın alınan ürünler, doğrudan fabrikadan veya fabrikaların ürün satış bölümünden alınmış olacaktır. Ayrıca, işletmeler arası toptan ürün alışverişinin de Aliexpress üzerinden sağlandığını ifade etmeliyiz.

Aliexpress neden bu kadar ucuz sorusuna cevap bulmak için Aliexpress’in çalışma mantığını anlamak gerekir. Günümüzde, online işletmeler, Amazon ve eBay başta olmak üzere Instagram ve Wish gibi platformlar üzerinden Aliexpress ürünlerini satarlar. Bu noktada, Aliexpress’in farklı bir işlevi vardır. Üreticiler ve çevrimiçi işletmeler arasında aracı firma olarak bağlantıyı kuran Aliexpress olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, Aliexpress platformunda satılan ürünlerin ucuz olmasının birçok sebebi daha vardır.

 • Her şeyden önce, Aliexpress sayesinde satılan ürünleri ucuza almak mümkün olduğu gibi indirimler ve kampanyalar sayesinde fiyat konusunda daha çok avantaj yaşamak söz konusu olmaktadır.
 • Aliexpress; ürünlerinin daha çok kişi tarafından satın alınmasını istemektedir. Bir başka deyişle, hem kendisinin hem de satıcının kazanmasını hedefleyen bir platform olarak faaliyet göstermektedir. Yukarıda da söylediğimiz üzere Aliexpress üzerinden yapmış olduğunuz ilk üyelik işlemleri sırasında kupon kodlarına erişim sağlayacaksınız. Aliexpress; müşterilerinin ürün alması adına elinden geleni yapar. Bu noktada, siteyi ziyaret edenlerin satıcı tarafından öne çıkartılan ürünleri görmesi de sağlanmaktadır. Ziyaretçinin dikkatini çekmek ve onun satın alma davranışına yönlenmesini sağlamak adına satıcı tarafından birçok promosyon konmaktadır.
 • Aliexpress ucuz bir platform olmasını çalışma prensibine borçludur. Daha önce de söylediğimiz gibi doğrudan üreticilerden ürün satın almanız ciddi bir avantajdır. Hem büyük hem de küçük çaplı şirketler; aracı firmalar üzerinden satış yapmak yerine doğrudan müşteriye satış yapma imkanını sunan Aliexpress ile çalışmayı tercih etmektedir. Çin merkezli firma tarafından doğrudan size gönderilen ürünlerin fiyatlarının bu kadar ucuz olması bu şekilde açıklanabilir.
 • Aliexpress’in ne kadar güvenli olduğundan bahsetmiştik. Ancak, milyonlarca satıcının bulunduğu bir ortamda doğal olarak sizi dolandırmak isteyenler de olacaktır. Bir başka deyişle, sahte ürünler yüzünden fiyatların düşük olmasına şaşırıyor olabilirsiniz. Bu noktada, ürün satın almak adına güvenli bir işletme aramalısınız. Ayrıca, satış yapan mağazaların veya satıcıların alıcı korumasına sahip olduğu noktasında da emin olmalısınız.

Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aliexpress üzerinden güvenilir bir alışveriş yapmak her ne kadar basit olsa da dikkat etmeniz gereken birçok husus yer alıyor. Bilhassa siteyi kullanmaya yeni başladıysanız yukarıda da bahsettiğimiz gibi dolandırılma riskiniz söz konusu olabilir. Alışveriş yapmaya başlamadan önce satın almak istediğiniz ürüne dair en kaliteli markayı seçtiğiniz noktasında emin olmalısınız. Bunun yanı sıra, ürün ile ilgili geri bildirimlere çok dikkat etmelisiniz. Bir ürün hakkında yapılan geri dönüşlerin sayısı ne kadar fazla ise o ürünün güvenilir olduğu hakkında emin olabilirsiniz.

Aliexpress alışverişleri sırasında mağazalar hakkında yapılan kullanıcı yorumları da büyük önem taşır. Satıcının sahte ürünler sattığı veya ürünlerinin kalitesiz olduğu; diğer kullanıcılar tarafından onun hakkında yapılan yorumlara bakılarak anlaşılabilir. Dünyanın dört bir yanından insanların alışveriş yaptığı bu sitede sorun yaşama ihtimaliniz son derece azdır.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın