Zargana Ne Demek? Başka Hangi Anlamda Kullanılır Yazımızda

Zargana ne demek? Zargananın anlamı nedir? sorularının günümüze göre uyarlanan farklı anlamları vardır diyebiliriz. Televizyon haberleri, sosyal medya paylaşımları gibi yerlerde karşımıza sıkça çıkan zargana kavramının anlamları şu şekildedir;

  • Zargana kelimesinin anlamı Türkçe’de “ince ve uzun bir balık, belone belone” demektir. Eski Yunanca “Sürü halinde gezen bir balık, belki sardalya” sözcüğü ile değerdir.

TDK Zargana Ne Demek?

Zargana nedir? TDK:

  • Zargana TDK anlamına göre de “uskumrumsugillerden, 40-60 santimetre boyunda, vücudu silindir biçiminde, gaga gibi ince, uzun, sivri ağızlı bir balık” anlamına gelmektedir. 

Zargana kelimesi tarihte ilk defa Ahmet Vefik Paşanın eseri olan Lugat-ı Osmani’de(1876) yer almıştır.

zargana nedir

Zargana Balık Türünün Özellikleri

Zargana balığı ülkemizde Karadeniz kıyılarında sargan ismiyle de anılır. Bunun sebebi zargana kelimesi Rusça karşılığının sargan olmasıdır. Zargan balığının İngilizcesi garfish, İspanyolcası alpabarda, Fransızcası da aguglia şeklindedir. Bu balık normal şartlarda 15-20 yıl boyunca yaşayabilir. Silindirik bir yapıya sahiptir. İğne burunludur. Ortalama 60-70 cm uzunluğundadır. Fakat 1 metre boyunda zargana balık türleri de mevcuttur. Zargana balıkları vücut yapıları dolayısıyla kılıç balıkları ile benzerlik gösterirler.

Zargana balıkları çok hızlı hareket ederler. Suyun yüzeyine sıçrayarak çıkabilirler. Su yüzeyinde bulunan küçük balıklar ile beslenirler.

Zargana Balığının Faydaları

Zargana balığı sofralarda tüketilmesi ile kişiye birçok fayda sağlar. Bunlardan ilki fosfordur. Balığın içerisindeki fosfor sayesinde göz sağlığı ve kemikler fayda görür. Sağlıklı ve besleyici özel yağ asitleri içerir. Çocukların büyümesi için gerekli proteine sahiptir. Böbrek faaliyetlerine fayda sağlayacak işlevi bulunur. Kalp atışının düzenli olması için faydalıdır. Balığı sağlığınız için iyi bir şekilde temizleyerek sofralarınızda bulundurabilirsiniz.

Zargana Balığının Mevsimi Ne Zamandır?

Zargana balığı ilkbahar aylarında yumurta dökme sürecine girer. Bu süreç sonbahar ayının gelmesi ile birlikte son bulur. Zargana balıkları her yıl neredeyse 25.000-50.000 arası yumurta üretirler. Anlayacağımız üzere taze bir şekilde zargana tüketmemiz için en doğru zaman sonbahar aylarıdır.

Günümüzün Sosyal Medya Dilinde Zargana Ne Anlama Gelmektedir?

Normalde zargana yalnızca ifade ettiğimiz şeklinde bir balık türü anlamına gelir. Fakat günümüz sosyal medyasında belirli kişi kalıbını ifade etmek içinde kullanılır. Sosyal medya dilinde zargana argo bir kelime olarak ifade edilir. Zayıf insanlarla dalga geçmek için kullanılır.

Zargana İnsan Kavramı Kimler İçin Kullanılır?

yunanca balık anlamı tdk zargana kelimesi

Zayıf yapılı, kemikleri gözüken, sinirinde yağ tutmadığı düşünülen insanlar için zargana kavramı kullanılır. Bu kavram günümüz sosyal medyasından ortaya çıkmıştır. Spor yapmayan kaslı vücuda sahip olmayan, zayıf ve çelimsiz kişiler için kullanılır. Kavram, zargana erkek, zargana vücutlu gibi sözcüklerle de ifade edilir.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın