Ankara’nın Neyi Meşhur? Gezilecek Yerleri ve Meşhur Yöresel Güzel Yemekleri

Ankara’nın neyi meşhur? Sorusunun yanıtı genellikle çok merak edilir. Çünkü Ankara Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olması gibi önemli bir etkene sahiptir. Sunduğu doğal ve tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Ankara, farklı lezzetleri ile de meşhurdur.

Ankara’nın Neyi Meşhur? Ankara’nın Meşhur Yöresel Yemekleri ve Tatlıları

Ankara’nın sokak lezzetlerinden tatlılarına kadar birçok meşhur yiyeceği bulunur. Ankara mutfağı yapılan araştırmalar sonucunda Gaziantep ve Elazığ illerinden sonra üçüncü zengin mutfaktır. Bu sebeple de lezzetleri oldukça merak edilir. Şimdi birlikte Ankara’nın neyi meşhur? Ankara’ya gidersem ne yiyebilirim? Gibi sorularınızın cevaplarına bakalım.

 • Ankara Tava

ankaranın nesi meşhur

Ankara tava, Ankara yemekleri içerisinde önemli bir yer alır. Ankara denildiğinde akla ilk gelen yemeklerdendir. Aslında bir pilav çeşididir. Ankara halkının bir bölümü pilavı pirinçten bir bölümü ise arpa şehriyeden yapar. Pilavın içerisine kemikli kaburga eti veya kuşbaşı ette koyulur.

 • Öllüğün Körü

ankara kurs lisesi kalecik

İsminin garipliği sizi şaşırtsa da bu yiyecek Ankaralılar için vazgeçilmezdir. Erişte üzerine kavrulmuş kıyma koyularak yapılır. Lezzeti arttırmak adına yoğurtla birlikte tüketilmesi de tavsiye edilir.

 • Beypazarı Güveci

hediyelik merkezi anadolu kurumsal

Yemeğin kökeni eski bir tarihe dayanır. Zamanında dönemin padişahlarına hazırlanmıştır. Taş fırında odun ateşinde ortalama 5 saat bir sürede pişirilir. Güveçte kullanılacak et, doğada doğal beslenerek kendi besinini bulan hayvanların etindendir. Kuzu etiyle yapılırsa ağızda dağılan muhteşem bir tat ortaya çıkarır.

 • Ankara Simidi

ankara simidi tuz turkiye son 

İzmirli olanlar bilir ki orada simide gevrek denir. Fakat Ankara’nın bir simidi vardır ki, sokak lezzetinin vazgeçilmezidir. Kavrulmuş tadı ile gerçek dut pekmezinden yapılan simit kahvaltıların vazgeçilmezidir.

 • Havuç Lokumu

havuç lokumu

Beypazarı’nın havuç lokumu TÜRKPATENT kurumundan coğrafi işaret almıştır. Haşlanan havuçların püre haline getirilmesi ile oluşturulur. Hindistan cevizi ile kaplanan jel lokum, çay kahve gibi her çeşit içecek ile de keyifle tüketilebilmektedir.

 • Çubuk Turşusu

 önemli güzel özel

Klasik salatalık turşusundan ayrılan farklı bir salatalık türü ile yapılır. Kornişon görünümünden çok ince çubuk görünümüne sahiptir. Çubuk turşusu tüm yemekler ile rahatlıkla tüketilebilir.

 • Beypazarı Kurusu

batıkent anadolu tuz gölü 

Günlük olarak tüketilebilecek bir lezzettir. Hamurlar sert bir kıvama gelecek şekilde pişirilir. Hamurda tereyağ ve tarçın bulunmalıdır. Zeytin, peynir gibi her türlü kahvaltılık malzemeler ile de tüketilebilir.

 • İnceğiz Çorbası

İnceğiz çorbası, buğday, haşlanmış nohut ve kuzu etinin temelini oluşturduğu bir çorba çeşididir. İçenin bir daha içmek isteyeceği çorba, üzerine tereyağ dökülerek servis edildiğinde daha lezzetli bir hal alır.

 • Entekke Böreği

Mayayla hazırlanan hamurun içerisine kıyma eklenerek yapılır. Ankara’nın kıymalı böreği olarak da geçer. İstiridyeye benzer bir görünüme sahiptir. Kızgın yağda altın sarısı rengini alana kadar kızaran börek, oldukça lezzetlidir.

 • Yemlik Cacığı

 Yemlik otu yabani ot kategorisine girse de cacık yapıldığında oldukça farklı ve güzel bir tada sahip olur. Salatalık, sarımsak ve tuz ile normal cacık yapar gibi yapılan yemlik cacığı, otun verdiği farklı lezzet ile her türlü yemekle tüketilir.

 • Şibit Tatlısı

Baklava şeklinde kesilen ince yufka pişirilir ve ardından şerbet ile buluşur. Sıcak tüketildiğinde daha lezzetli olan tatlı ismini şebit kelimesinden alır. Şebit kelimesi ise aslında yufka demektir.

 • Tamtak Tiridi

Ankara’nın meşhur yemeklerinden olan bu tiridin ismini muhtemelen daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu ilginç lezzet et ile yapılır ve kebap çeşididir diyebiliriz. İçerisine çemen dahil edilen yemek bizler için öğle ve akşam yemeği seçeneklerine girse de Ankaralılar bunu kahvaltıda da tüketmektedir.

 • Beypazarı Sodası

beypazarı dut çubuk canlı

Ankara’nın nesi meşhur? Sorusunun en önemli yanıtlarından olan Beypazarı sodası. Doğal mineraller içeren içecek, tüm bu lezzetli yemeklerden yedikten sonra midenize iyi gelecek.

Ankara’nın Meşhur Gezi Alanları

Ankara bölgesini ziyaret eden ve merak edenlerin sorduğu önemli sorulardan birkaçı da  Ankara’da nereler gezilir? Ankaranın nesi meşhur? tarzında sorulardır. Arkeolojik alanları, müzeleri ve tarihi eserleri ile isminden bahsettiren Ankararanın neyi meşhur birlikte bakalım.

Ankara’nın meşhur gezi alanları;

 • Anıtkabir: Ankara denildiğinde ziyaret edilmesi gerekilen yerlerin başında gelir. Her yıl özellikle 10 Kasım tarihinde ziyaret akını gerçekleşir. Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını içeren anıt oldukça gösterişli bir yapıdadır. Anıtın çevresinden rozet, magnet gibi hediyelik temin edilebilir.
 • Anadolu Medeniyetler Müzesi: 2014 yılında restore edilen iki binaya sahip müze, sanal turlar, canlandırmalar ve Göbeklitepe’de ki dikme replikalar ile tarihe doğru bir yolculuk yapmanızı sağlar.
 • Tuz Gölü: Bildiğiniz üzere Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Aslında Ankara, Konya ve Aksaray illerini kesişiminde yer alır. Ankara merkeze 150 km mesafesi bulunan göl, Şereflikoçhisar ilçesine oldukça yakındır. Muhteşem bir coğrafi oluşum olan bu meşhur gölü eğer Ankara’ya ziyaret gerçekleştirecekseniz, görmeden dönmeyin.
 • Ankara Kalesi: Tarihi ve kültürel değerleri yansıtan Ankara Kalesi, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sizde Kale ziyaretlerinizde bunlara şahit olabilir, Türk evi, Bizans Kalesi, Osmanlı sarayı gibi yapıları yakından inceleyebilirsiniz. Duvarları 20’den fazla kuleden oluşan bu muazzam kalenin etrafında gezebileceğiniz hediyelik eşya dükkanları tarzında alanlar da vardır.
 • Ankara Rahmi M. Koç Müzesi: Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunur. Tarih ve teknoloji müzesidir. Müze içerisinde gezip görebileceğiniz sanayi, ulaşım, enerji, iletişim, hava, tıp, bilim, uzay teknolojisi, teknoloji aletleri gibi birçok özel objeler sergilenmektedir. Bölgenin kültürel mirasını en güzel şekilde yansıtan müzeye bu tarz şeylere ilgi duyuyorsanız mutlaka uğramalısınız.
 • Altınköy Açık Hava Müzesi: Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Türkiye’nin ilk Açıkhava müzesidir. Geleneksel kültüre ait birçok yapı sergilenmektedir. Arazi üzerinde bulunan farklı bir tasarıma ait bu müzede, köprüler, çeşmeler, meydanlar, camiler, evler yer almaktadır. İlgi çekici Altınköy Açık Hava Müzesi ekmek fırını, kahvehane gibi işletmeleri de bünyesinde barındırmaktadır.
 • Gençlik Parkı: Şehrin en büyük tarihi parkıdır. Yapay gölü, açık hava tiyatrosu, küçük lunaparkı ile ünlüdür. Burada aileniz ve sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebilir, kafeterya ve restoranlardan faydalanabilirsiniz.
 • Mogan Gölü ve Parkı: Tarihi yapılardan ayrı doğal güzellikleri de keşfetmek isteyen ziyaretçiler için en ideal gezi alanlarındandır. Gölbaşında yer alan Mogan gölü, tertemiz suyu, manzarası ve açık hava etkinlikleri ile dikkat çekmektedir. Gölde su sporları yapabilir, yürüyüş, piknik gibi aktivitelerinizi park alanında gerçekleştirebilirsiniz. Kafe, restoran gibi yemek yeme alanları da bulunan gölde, huzurlu anlar sizleri bekliyor.

Ankarayı daha farkı yerlerini keşfetmek isterseniz toplam gezilecek 76 yerin listesini videoda bulabilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın