Yeşilçam Filmleri Nostalji Sevenler Buraya! Unutulmaz Sahneler

Yeşilçam filmleri, eski Türk filmleri dendiğinde hepimizin aklına gelen isimdir. Eski filmler için kullanılan bu tabir, İstanbul’da Taksim’e yakın bir kısımda bulunan Yeşilçam Sokağından ismini alır. 1980 yılından önce film şirketlerinin çoğunun yeri Yeşilçam Sokağında bulunduğundan dolayı Türk sineması Yeşilçam diye anılır.

yeşilçam filmi

Yeşilçam Filmleri İzlemeyi Sevenler! İşte Imdb Puanı Yüksek Filmler

1950 yılından 1990 yılına kadar süren dönem içerisinde üretilmiş olan Yeşilçam filmleri, aşk, macera komedi gibi birçok türü içerisinde barındırır. Hepimizin izlerken keyif aldığı öğretici nitelikte konuları da değinen Yeşilçam filmlerinin imdb puanlarına bir göz atalım.

 • Hababam Sınıfı imdb puanı: 9.2
 • Tosun Paşa imdb puanı: 8.9
 • Süt Kardeşler imdb puanı: 8.9
 • Neşeli Günler imdb puanı: 8.7
 • Selvi Boylum Al Yazmalım imdb puanı: 8.5
 • Çöpçüler kralı imdb puanı: 8.5
 • Kapıcılar Kralı imdb puanı: 8.4
 • Uçurtmayı Vurmasınlar imdb puanı: 8.3
 • Sevmek Zamanı imdb puanı: 8.0
 • Yol imdb puanı: 8.0
 • Vesikalı Yarim imdb puanı: 7.9

Yeşilçam filmleri bazen siyah beyaz bazen de renkli izleyebildiğimiz, çocuk yetişkin her kesimin ilgisini çeken film serilerinden oluşur. Yeri gelince güldüğümüz yeri gelince hüzünlenip ağladığımız bu filmler, nostalji sevenler için en iyi tercihdir.

En Çok İzlenen ve Sevilen Yeşilçam Filmleri Konusu

Duygu dolu anlar yaşatan, ağlatan ve güldüren filmlerden en sevilenleri sizler için bir araya getirdik. İşte farklı konuları ile her kesime hitap eden, büyük küçük demeden herkesin hafızasına kazılacak Yeşilçam filmleri;

Kibar Feyzo: Film Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilmiştir. Başrollerinde hepimizin sevdiği ve yakından tanıdığı Kemal Sunal, Adile Naşit, Şener Şen, İhsan Yüce, İlyas Salman yer almaktadır. Komedi film kategorisine giren bu Türk filmi, Türkiye’de ağalık durumuna kara mizah ile yaklaşmaktadır. Filmin konusu, başrol Feyzo’nun sevdiği kızla evlenmek için başlık parası toplarken başına gelenlerdir. Askerliğini yapıp köyüne dönen Kibar Feyzo lakaplı kişi Hacı Hüsam’ın kızı Gülo ile evlenmek ister. Fakat Gülo’nun Bilo isimli bir talibi daha vardır. Hacı Hüsam kızı için başlık parası istemektedir.  Bu yüzden iki talip arasında bir yarış ortaya çıkar. Feyzo köyden ayrılarak parayı biriktirebilmek için İstanbul’un yolunu tutar. Yaşam standartları köyden çok daha fazla olan İstanbul’da gözü açılan Feyzo, köye döndüğünde ağa Maho ile bir çatışmaya girer ve ona kafa tutar.

sener sen kpss filmlerinden

Hababam Sınıfı: Yeşilçam filmler kategorisi içerisinde yerini alan, Rıfat Ilgaz’ın yazmış olduğu romandan uyarlanmış filmdir. Hepimizin bildiği üzere Hababam Sınıfı Sınfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Güle Güle isimlerinde birçok bölümü bulunuyor. Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit ve daha birçok saygıdeğer isim filmin kadrosunda yer alıyor. Hababam Sınıfı filminin konusu, 6-A Edebiyat sınıfı yani namıdeğer Hababam sınıfı Özel Çamlıca Lisesi’nde bir sınıfa verilen addır. Liseye aynı zamanda Tarih öğretmenliği de yapan bir müdür muavini atanmıştır. Kel Mahmut lakabıyla anılan bu Mahmut Hoca, sürekli kopya çekmeleri, hocalarla dalga geçmeleri ve okuldan kaçıp maçlara gitmeleri meşhur olan Hababam Sınıfına farklı ceza yöntemleri ile disiplini sağlatmaya çalışmaktadır. İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Domdom Ali, Tulum Hayri gibi ilginç lakaplara sahip oyuncular izleyicilerini hem güldürüp hem de eğlendiriyorlar. Bir izleyenin bir daha mutlaka izlediği Hababam Sınıfını sizde eğlenmek için hemen izleyebilirsiniz.

filmin konusu

Çiçek Abbas: Hem komedi filmler hem de komedi tür dram filmler kategorisine giren Yeşilçam filmi başrollerinde İlyas Salman, Şener Şen ve Pembe Mutlu’ya yer vermektedir. Şener Şen filmde Şakir adında bir minübüs şoförüdür. İlyas Salmanda Çiçek Abbas karakteri ile Şakir’in muavinidir. Şakir hem bencil hem de çapkın bir patrondur. Abbas ise onun aksine mülayim ve saf bir karakterdir. Abbas bir süre sonra dayanamayıp hayallerine kavuşmak için Şakir’in yanından ayrılır ve borçlanarak tefeciden hurda bir minübüs alır. Yaşanan olaylarla beraber bir de Şakir, Abbas’ın aşık olduğu kızla evlenmeye kalkışır. Kızın babası maddi durumu daha iyi olduğu için kızını Şakir’e verir. Nikah gününde sevdiği kızın kardeşi ile birlik olan Abbas sevdiğini nikah masasından kaçırır.

Mavi Boncuk: Türk komedi filmler kategorisine dahil edebileceğimiz Mavi Boncuk filmi Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Kemal Sunal gibi usta oyuncu kadrosundan oluşmaktadır. Başrolde saydığımız 6 yakın erkek arkadaş Emel Sayın’ın çalıştığı gazinoya eğlenmeye gider ve filmin konusu bu olay ile başlar. Gazinoda hesap ödeme işi sandıkları gibi olmayan arkadaş grubu gördüğü kötü muamele karşısında assolist Emel Sayın’ı kaçırırlar. Filmdeki baba Yaşar’ın evinin çatı katı kısmında saklarlar. Gün geçtikçe Emel Sayın bu arkadaşlar ile yakın bir bağ içerisine girer. Kaçıranlar bu arada Emel Sayın için patronundan fidye isterler. Fidye ödenmesine rağmen Emel Sayın yanlarından ayrılmak istemez. Hepsi bir olup bu defa Emel Sayın’ı halıya sarar ve patrona teslim eder. Arkadaş grubuna kinlenen Emel Sayın’ın dayanamayıp açtıkları lokantaya bir anda gelmesi ile film sonlanır.

oyuncu kadrosunda imdb goster

Selvi Boylum Al Yazmalım: Dram Yeşilçam film kategorisine dahil edebileceğimiz Selvi Boylum Al Yazmalım, müziği ile de dikkat çeken hepimizin sevdiği karakterlerden oluşan bir filmdir. Filmin konusu İlyas yani Kadir İnanır ve Asya’nın sevdasını konu edinmektedir. Asya karakteri de Sultan lakabı ile andığımız Türkan Şoray tarafından canlandırılmaktadır. Film konusu kamyon şoförü İlyas ile Asya’nın dağlarda başlayan aşkının, kaçıp evlenmeleri ile devam eder. İlyas kamyon şoförü olduğundan sürekli uzun yola çıkar. Asya, yeni doğan çocuğu ile evde hep yalnız kalır. İlyas bir gün yolda kalan bir minübüsü halatla çekerek kurtarır. Kamyon sahibi ise bu durumu öğrendiğinde sinirlenerek İlyas’ı şoförlükten alıp bakım servisi kısmına verir. Kendini bu durum karşısında toparlayamayan İlyas ailesi ile hiç ilgilenemez. Asya’nın gizlice patronu ile görüştüğünü duyan İlyas evi terk eder. Firmada çalışan sekreter ile yaşamaya başlar. Asya bunu duyduğunda oğlunu da alır ve gider. Cemşit karakteri filmde Asya ve oğluna sahip çıkar. Günler sonra Asya ve İlyas karşılaştığında Asya İlyas’ı unutamadığını anlar. Şimdi onu terk eden ve zor zamanında yanında olan iki adam arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Yalancı Yârim: Film hem komedi hem aşk içeren filmler arasına girer. Mahalle esnafı Derviş Efendi ile zengin fabrikatör Derviş Bey’in karıştırılması sonucu ortaya çıkan eğlenceli ve keyifli anları konu edinir. Tarık Akan filmdeki başrollerdendir. Zengin züppesi erkek rolünü üstlenen Tarık Akan fakir rolünü üstlenen Emel Sayın’a aşık olur. Böylece filmde hem romantizm hem komedi ortaya çıkar. Münir Özkul, Metin Akpınar, Zeki Alasya gibi ünlü isimlerinde yer aldığı bu film bitmeyen eğlenceli olay örgüsü ile dikkat çeker.

Kapıcılar Kralı: Yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı başrolünde Kemal Sunal olan film, saf görünümlü ama zeki apartman görevlisi ile apartmanda bulunan kişiler arasında geçen konuları ele almaktadır. Kapıcılar Kralı Kemal Sunal’dır ve dizide asıl ismi Seyittir. Karısı ve iki çocuğu ile beraber İstanbul’da yaşamaya karar verip taşınan aile oturdukları binadaki yönetici ile iyi anlaşamaz. Kapıcılık yapan Seyit, zamanla apartmanda olan herkesi kandırarak işlerini yoluna koyar ve apartmanın yarısını satın alır.

Neşeli Günler: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı komedi Yeşilçam filmidir. Filmde Saadet Hanım ve eşi Kazım Efendi geçimlerini turşuculuk yaparak sağlayan kendi halinde bir çifttir. Bu çift sürekli turşu suyu muhabbeti yüzünden kavgaya tutuşmaktadır. Biri turşunun limonla biri sirkeyle yapıldığını söyledikçe alevlenen kavgaları, ayrılığa yol açmıştır. Çiftin 6 çocuğu olduğundan Kazım 3 çocuğunu alıp evi terk etmiştir. Aradan yıllar geçer ve ayrılan kardeşler birbirlerini bulur. Anne ve babalarını bir araya getirmek isteyen kardeşlerin işi sandıkları kadar kolay olmaz.

Süt Kardeşler: Film Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanından uyarlanmıştır. Filmdeki konak sahibi Melek Hanım bir gün eve süt oğlunu bekler. Süt oğlu sandığı Şaban yerine Ramazan’ı eve alır ve olaylar başlar. Melek Hanım’ın abisi sinirli ve gergin bir karakterdir. Bu sebepten Melek Hanım abisine Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gerçek Şaban ve Bayram’ın geldiği an her şey karışır. Bu sırada Şaban Bayram’ın kardeşi Bihter’e aşık olmuştur ve onun peşinde koşar. Bayram’ın babası eve Gulyabani adında bir canavar sokar ve işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu olayı çözen Şaban, Bayram ve emir eli Ramazan madalya alır.

Çöpçüler Kralı: Aksiyonu hiç bitmeyen komedi içeren bir Yeşilçam filmidir. Filmin oyuncu kadrosu Kemal Sunal, Şener Şen ve Ayşen Gruda şeklindedir. Filmde zabıta amiri katı kuralları olan sert bir karakterdir. Mahallenin çöpçüsü Apti üzerinde büyük bir baskı kurar. Bu iki karakterin tek ortak noktası aşık oldukları temizlikçi kız Hacer’dir. Durumu kötü olan Apti parasızlığı yüzünden Hacer’i isteyemez ve yanlışlıkla girdiği bir gazinoda tüm hayatı değişir.

Ah Nerede: Romantik komedi filmleri yeşilçam kategorisine dahil edebileceğimiz Ah Nerede filmi başrollerini Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun paylaştığı bir Yeşilçam filmidir. Bursalı bir ağanın İstanbul’da okuyan üç oğlunun hayatını ele almaktadır. Ferit en büyük oğludur ve memleketinden bir kızla nişanlı olmasına rağmen zamparalık yapmaktadır. Ortanca oğlu Murat ise kumar işleriyle kafayı bozmuştur. En küçük oğlu da dönemin içinde bulunan siyasi olaylara karışmaktadır. Sürekli sınıfta kalan çocukların yakın zamanda mezun olacağını düşünen ailenin gerçekleri öğrenmesi üzerine olay örgüsü değişir. Oyuncu kadrosunda Serpil Nur, Cengiz Nezir, Aydan Adan gibi isimler de bulunmaktadır.

Şoför Nebahat: Şoför Nebahat’in 1960, 1964, 1965 yılları arasında vizyona girmiş olan versiyonlarında Nebahat’i Sezer Sezin oynamıştır. 1970 yılında yönetmenliğini Süreyya Duru’nun gerçekleştirdiği versiyonda ise Nebahat karakteri Fatma Girik tarafından canlandırılmıştır. Nebahat babasının ölümünden sonra evin tüm sorumluluğunu üstlenir ve baba mesleği olan şoförlüğü yapmaya başlar. Borçların ödenmesi ve evin geçiminin sağlanması için buna mecburdur. Etrafın erkek dolmuş şoförleri ile dolu olduğu yerde herkes Nebahat’in bu yaptığına şaşırır ancak o kimseyi kafasına takmaz. Babasından kalma kasket ile yollara düşen Nebahat, bir gün dolmuşa binen avukat Bülent için farklı duygular hissetmeye başlar.

Tosun Paşa: Yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği filmin başrolleri, dikkat çekici isimlerden olan Kemal Sunal, Şener Şen, Müjde Ar, Adile Naşit ve Ayşen Gruda’dır. Kemal Sunal Tosun Paşa karakterini canlandırır ve bu karakter dönemin Mısır valisi Ali Paşa’nın oğlu Ahmed Tosun Paşa’den esinlenmiştir. Filmdeki olay örgüsü şu şekildedir. Seferoğulları ve Tellioğulları Yeşil Vadi için mücadele halindedirler. Devlet görevlileri dahil kimse vadinin kimde olduğuna açıklık getirememektedir. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri bu durumun üzerine İskenderiye’de büyük devlet memuru olan Daver Bey’in kızı Leyla’yı almak için ayrı bir mücadele içerisine girmektedir. Daver Bey kızını Seferoğulları’na vermeye karar verince Tellioğulları büyük bir torpil için evin uşağı Şaban’ı, Kahire sarayının en gözde paşası Tosun Paşa olarak tanıtır. Tosun paşa rolüne bürünen Şaban, Tellioğlu ailesinin büyük oğlu Lütfü’ye yakın davranıp arkadaşı olacağına, Yeşil vadi ve Leyla’yı almak için uğraşacağına, Leylaya aşık olarak her şeyi karıştırır.

Unutulmaz yapıtları ile günümüz Türk sineması içerisinde yerini alan Yeşilçam filmleri, bizlere iyilik, yardımseverlik, aile sevgisi, aşk gibi duyguları saf ve derin bir şekilde hissettiriyor. Sizler de bu hislere hem kendinizi hem sevdiklerinizi dahil etmek için dilediğiniz Yeşilçam filmini seçerek izlemeye başlayabilirsiniz. Daha önce izlemediğiniz veya izleyip de izlemelere doyamadığınız her türlü Yeşilçam filmi için sizlere iyi seyirler.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın