Western Filmleri – Efsane 13 Western Filmi

Western; ABD halkının Atlantik kıyısından iç kesimlere, güney ve kuzeyden batıya doğru yaşadığı göç hareketi sırasında yaşadığı sosyal etkileşimlerle başlayan yeni kültürün yansımalarıdır. Western filmleri birkaç nesli adeta kendine bağımlı hale getirmiştir. Günümüzde internette hala izlenme rekorları kıran önemli western filmi örnekleri, yeni nesil tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

en iyi western filmleri

Western Filmleri İçinde Mutlaka İzlenmesi Gerekenler Hangileridir?

Heyecan severler için vazgeçilmez olan türlerden olan western dünyası da kendi içinde çok özel yapımlara sahip. Mesela; İyi, Kötü ve Çirkin filmi 1966 yılında çekilmiş, Clint Eastwood’un başrolünde olduğu efsane western filmlerinden biridir. Western seviyorum diyen herkesin izlemesi gerekir.

Bu efsaneler dışında kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğimiz önemli western filmlerinden bazıları;

 • 3:10 Treni

 • Diriliş
 • Affedilmeyen
 • Birkaç Dolar İçin
 • Bir Zamanlar Batıda
 • İhtiras Rüzgarları
 • Kurtlarla Dans
 • Ölü Adam
 • Kanunsuzlar
 • Maverick
 • Hidalgo
 • Zorro Efsanesi
 • Şangaylı Kovboy
bir çok kişinin favorisi türkçe dublaj aksiyon dolu western filmler altyazılı

Süreleri aralıklarında seyreden, izlerken saat kavramının yitirildiği western filmleri, uzun olmalarına rağmen enerjinin hiç düşmediği yapılarıyla pek çok kişinin favorisi olarak kalıp, sevenlerini hiç kaybetmeyecekler gibi duruyor. Seslendirmesi ya da altyazısı Türkçe Django izleyip te sevmeyecek birini tanımıyoruz. İtalyan yıldız Franco Nero’nun muhteşem oyunculuğu için bu western filmi örneğini kaçırmayın.

Yeni western türü filmlerden biri de Brimstone dur. Film 2016 yapımı western gerilim türüdür. Filmin başrolü işlemediği suçun ispat mücadelesi sırasında yaşadıklarını izleyiciye aktarır. Brimstone Türkçe altyazılı versiyonu ile internet platformlarında bulunmaktadır.

Hem izleyiciler hem de oyuncular açısından sinema tarihinin önemli örneklerinden olan en iyi western filmleri insanoğlunun en çok sevdiği olgulardan biri olan aksiyon kavramının mükemmel şekilde işlendiği örneklerden.

Yabancı dil bilen izleyiciler bu özel filmleri kendi orijinal dilinde izlemeyi tercih ederken, dil bilmeyenler de “altyazılı izle” seçeneği sayesinde önemli yıldızların kendi seslendirmeleri ile filmlerin tadını çıkarıyorlar.

Western filmi Türkçe izlenir mi sorusunun yanıtını da; evet, olarak vermek mümkündür. Çünkü ülkemizdeki eşsiz seslendirme sanatçıları, güçlü entonasyonlarıyla  western filmler alanında adeta Türkçe dublaj seslendirme şöleni yaşatıyorlar.

Bugün internet aleminin yaşattığı lüksle, geçmişten günümüze her kayda, yalnızca “film izle” seçeneğine tıklamakla ulaşabiliyoruz.

Modern zamanların beyazperde konum belirleyicisi haline gelmiş olan imdb kavramının açılımı; Internet Movie Database yani internet film tabanı şeklindedir. Imdb platformu üyeleri izledikleri filmin puan değerlendirmesini siteye girdiği anda, filme ait görüşler şekillenmeye başlıyor.

Yüksek imdb oranlarına sahip filmler, sinemaseverler bakımından daha fazla ilgi gördüğü için önemli bir değerlendirme platformu olarak dünyada ön plana çıkıyor.

Western filmleri tarihinin başlangıcı sırasında böyle bir kavram yoktu. Eğer olsaydı, o dönemin western filmleri tüm zamanların en hatırı sayılır puanlarına erişirlerdi şüphesiz.

İlk Western Macera Filmi Hangisidir?

Western macera filmleri insanlığa sunulduğundan bu yana hep ilgi çekmiştir. Bu türün bağımlıları aynı filmi bile defalarca kez izleyerek türe olan bağlılıklarını saygıyla sunarlar.

Edwin Porter’ın 1903 tarihli The Great Train Robbery filmi iwestern türünün ilki olarak kayıtlara geçmiştir. Western; ilk olarak Amerika’nın kuruluşuna yönelik hikayelerle yola çıksa da zaman geçtikçe toplumdaki sosyal infialler, siyasi ve ekonomik olaylarla da ilgili olmuş ve kanayan yaralara parmak basmaya çalışmıştır.

Beyazperde Dünyasının Ünlü Starı Clint Eastwood’un Western Filmleri Bakımından Yeri Özeldir

Clint Eastwood beyazperde dünyasının kilometre taşı niteliğindeki yıldızlarından biridir. Kariyeri boyunca 61 filmde oynamış ve 35 filmin de yönetmen koltuğunda oturmuş usta aktör bir nesil için çok şey ifade ediyor.

1992 ABD yapımı, dram western türü Affedilmeyen filminin yönetmen koltuğunda oturmuş olan Clint Eastwood oyunculuğu dışındaki yeteneğini de bu filmle konuşturdu. Altyazısı Türkçe Affedilmeyen; pek çok video kanalında seyirciye sunulmuş durumda.

ABD Yapımı Western Filmlerin TRT Ekranlarında Yayınlanmasına Niçin Son Verildi?

TRT neredeyse 40 yıl boyunca klasikleşen bir ritüel ile her Pazar günü western filmi yayınlayarak sinema severlere hizmet sundu. Ancak 2018 yılı itibariyle bu ritüel sonlandırılarak Pazar günü western sineması keyfi TRT tarafından sonlandırıldı.

Bunun en önemli sebebi olarak; o yılda Rahip Brunson krizi olarak tarihe geçen olayda, Amerika’nın Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı gösterildi. Bu gelişme neticesinde TRT filmlerin geleneksel olarak yayınlanmasını sonlandırdı.

Rahip Brunson ABD vatandaşı bir rahip iken, Türkiye’deki bazı faaliyetlerinin milli güvenliği tehdit  etmesinin tespiti nedeniyle sınır dışı edilmeye karar verilmişti. Bu karar üzerine Türkiye üzerinde tuhaf kısıtlamalar getirmeye çalışan Amerika’ya karşı kızgınlık duyan kesim, ABD menşei olan bu film türünün devlet televizyonunda yayınlanmasının sona erdirilmesini talep etmişti.

Macera Severlerin Vazgeçilmezi Western Filmler Hangi Kanallarda Yayınlanıyor?

Macera severlerin vazgeçilmez tutkuları arasında bulunan western film izleme keyfi bugünlerde TRT2 kanalında devam ediyor. Bunun dışında bazı uydu kanallarında da izleyebileceğiniz filmler, en rahat olarak internetten erişimle karşınıza çıkabilmektedir.

Western Macera Filmlerinin Coğrafi Çıkış Noktası

Bu film türünün coğrafi çıkış noktası Amerika topraklarıdır. Amerika dünyanın diğer uygarlıklarına göre çok daha yeni bir tarihe sahiptir. Bu sebeple orada gelişen, yerleşme ve kökleşme hareketleri, dönemin isyankar başkaldırıları sanatla kendini dünyaya anlatma yolu bulmuştur.

Ancak Amerika topraklarında gelişen bir yansıma olmasına rağmen kovboy filmlerinin pek çoğunun platosu olarak İspanya Endülüsü’ndeki Tabernas Çölü kullanılmıştır.

“Biz bu kasabada yabancıları sevmeyiz!”, cümlesini okuduğunda yüzünde gülümse oluşacak western sever dostlarınızla yazımızı paylaşıp, gününü keyiflendirmek ister misiniz?

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın