Papağan Türleri Özellikleri ve En Çok Konuşan Papağanlar

Papağan türleri ve özellikleri hakkında birçok farklı bilgiyi sizler için bir araya getirdik. Papağanlar taklit yetenekleri ile hafızalarımızda yer edinen, renkli tüyleri ile görsel şölen sunan kuşlardır. Çeşit çeşit papağan türleri ile karşılaşmanız için yazımızın detaylarına geçelim.

Büyüleyici güzellikteki tüy renkleri ve zeka seviyelerinin yüksekliği ile bilinen papağanlar, genellikle dünyanın çoğu yerinde görülürler. Birçok farklı yapıya sahip türleri bulunur. Hem görsel hem karakteristik açıdan çeşitli türlere ayrılan papağanların 300’den fazla türü olduğu söylenir. Bu türler arasında evde beslemeye uygun olanlar, olmayanlar arasında değişen farklı farklı papağanlar bulunur. Muhabbet kuşu hepinizin mutlaka ismini duyduğu, evde beslemeye en yatkın papağan türü örneğidir.

Çeşitli papağan türleri arasında en çok bilinen ve dikkat çeken papağan türlerine bir göz atalım.

Papağan Türleri Hakkında Büyüleyici Bilgiler

Papağanlar hakkında büyüleyici bilgiler ile fiziksel özellikleri, genel özellikleri ve beslenme şekillerini en iyi derecede öğrenin.

  • Sarı Kırmızı Ara Papağanları

Bu papağan türü özellikle Brezilya, Peru, Bolivya ve Ekvator bölgesinde bulunur. Tropik yağmur ortamları doğal yaşam alanlarıdır. Yaşam alanlarında palmiye meyveleri, fındık ve erikler ile beslenirler. Boyutları 80-90 cm civarını bulmaktadır. Büyük olmaları dolayısıyla ev ortamında bakımları zordur. Bakılacaksa dahi iyi bir ortam hazırlanmalıdır. Tüylerinin ana rengini parlak bir kırmızı oluşturur. Kırmızı dışında farklı bölgelerde mavi, sarı, yeşil ve beyaz renklerde de görülebilir. 

  • Pionus Papağanı

Orta büyüklükte, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan tropikal bir kuş türüdür. Sessiz ve saldırgan olmayı tercih eder. Diğer papağanlardan ayrılan en büyük özelliği ailesine karşı bağlılık kurmasıdır. Kelime haznesi çok dardır ve bu yüzden sessizliği tercih eder. Sinirli ve hırıltılı bir özelliğe sahip Pionus papağanı ortalama olarak 40 seneden fazla yaşar.

Konuşabilme Özelliğine Sahip Papağan Türleri

Papağan türlerinin konuşabilen, taklit yeteneği gelişmiş türleri daha çok dikkat çekmektedir. Yaptıkları müzik enstrümanı taklitleri, insan sesi taklitleri onların özel yeteneklerini en iyi derecede gösterir.

  • Amazon Papağanları

 Çok fazla türe sahip, kafes ortamına kolay uyum sağlayan, taklit yeteneği ve konuşma yeteneği gelişmiş papağan türüdür. Çok sayıda sözcüğü bir arada kullanma yetenekleri mevcuttur. Taklit ve konuşma özelliğinin birlikte olduğu tek papağan türüdür. Boyutları yaklaşık olarak 30 cm civarındadır. Ortalama olarak 40 yıl boyunca yaşarlar. Farklı çeşitleri olmasına rağmen aralarındaki en belirgin farklar renk ve görünümdür. Genel özellikleri değişmez. Amerika kıtasında bulunan papağan grupları arasındaki en kalabalık türdür. Yaşam alanları Gran Chaco savanları, Güney Amerika tropikal ormanları ve Meksika’nın yüksek alanlarıdır. Günümüzde ilgilileri tarafından evlerde beslenenleri de vardır.

  • Jako Papağanı

Jako papağanı Afrika gri papağanı ismi ile de bilinir. Orta boyutlarda bir büyüklüğe sahiptir. Jako papağanları evcil kuş türleridir. Evcil hayvanlar arasında en yaygın olan papağan türü jako kolay bir şekilde konuşturulabilir. Hemen hemen 55 yıl yaşam süresine sahip papağan türleri jako en zeki ve konuşkan türlerdendir. Jako papağan türleri taklit yetenekleri ile bazen erkek bazen kadın sesleri çıkarabilir. Evde sahiplenildiklerinde sahiplerine alışmaları biraz uzun sürer. Fakat alıştıktan sonra sorulan soruları algılayabilirler, eğitimlere dahi hızlı yanıtlar verirler.

Jako papağan türü ve özellikleri

  • Muhabbet Kuşu

 Papağan türleri içerisinde yer alan küçük, uzun kuyruğa sahip evcil bir kuş türüdür. Avustralya kıtasına özgü olan Melopsittacasus cinsinin tek türdür. Muhabbet kuşunun cüsse olarak daha büyük olan türlerine Jumbo muhabbet kuşu denilir. Genellikle yeşil ve sarı tüylere sahiptirler. Kanatlarında siyah taraklı çizgiler bulunur. Gösterişli görünümleri ve uysallıkları dolayısıyla evlerde yoğun olarak beslenen evcil hayvanlar içerisine girerler. Evlerde beslenmekte olan muhabbet kuşları beyaz, sarı, mavi gibi birçok renge de sahip olabilirler. Bazı muhabbet kuşlarının ibikleri olabilir. Ömürleri 15 yıl civarıdır. Muhabbet kuşları kırmızı papağanlar ile incir papağanlarının yakın akrabasıdır.

  • Sultan Papağanı

 Sultan papağanı türü Kakadu ailesinin bir üyesidir. Orta boyutlarda bir papağandır. 1770 yılında keşfedilmiştir. İlk önce Amerika’ya götürülen papağan ardıdan Avrupa’ya götürülerek yetiştirilmeye başlanmıştır. Sultan papağanı popülerliğini 1900’lü yıllardan sonra kazanmıştır. Şu an günümüzde de muhabbet kuşundan sonra en çok beslenen papağan türüdür. Avusturalya ve Türkiye’de Sultan papagani olarak adlandırılan papağan, “cockatiel” ile “small cockaatoo” isimleri ile de adlandırılmaktadır. Sultan papağanları diğer türlerinden farklı kuyruk şekilleri ve yanak lekeleri ile ayrılır. Kuyrukları uzundur ve yanak yamaları vardır.  Sıcağı severler ve onlar için en uygun sıcaklık derecesi 20-25 derecedir. Düşük sıcaklarda bulundurulmamalıdırlar. Tek başına sahipleri ile iyi bir bağ kurarak arkadaş olabilirler. Sultan papağanı türlerinin erkekleri genellikle konuşabilir ve ıslık çalabilir fakat dişileri daha sessiz ve sakindir.

  • Kakadu Papağanı (Cockatoo)

Kakadu papağanları hakkında cana yakın olma özellikleri en belirgin özellikleri olarak bilinir. Kakadu papağanı türleri kökeni Avustralya ve Pasifik adalarına bağlı papağan türleridir. Sultan papağanı hakkında bilgilendirmelerimiz de söylediğimiz gibi Sultan papağanı da kakadu ailesinin bir örneğidir. Cana yakınlıkları ile bilinen bu türler, özellikleri bakımından da yakındır.

  • Aşk Kuşu

Cennet papağanı ve sevda papağanı olarak da bilinir. Hiperaktif bir papağan türüdür. Sevda papağanı Afrika kıtasında çok sık görülen bir türdür. Sıcak ve nemli ortamları çok severler. Hint Okyanusunda bulunan adalarda da sayıları fazlaca mevcuttur. Boyutları genellikle 15 cm’yi geçmez. Müzik dinlemekten keyif alırlar. Ana renkleri genellikle yeşil tonlarındadır, baş kısımları kırmızı, boyun çevreleri turuncu ve sarıdır. Bu renkler dışında başka renkleri ile de karşılaşılabilir. Keskin ve sivri gaga yapısına sahip bu tür papağanların kuyrukları küttür.

Sevda papağanı aşk kuşu hakkında bilgiler

Sarı Mavi Ara Ararauna Papağanları

Papağan türlerinin en çok beğenilen ve sevilen türleri arasındadır. Macaw papağanı olarak da adlandırılır. Anavatanı Güney Amerika kıtası olduğu için orada yaygın olarak bulunur. Rengarenk görünümleri ile gösterişli ve büyük boyutlara ulaşabilir tür de bir papağandır. 35-40 cm’den başlayan boyları 90 cm’ye kadar çıkmaktadır. Birçok alt türü bulunur. İnsanlara çabuk uyum sağlayabilen, zeki hayvanlardır. Konuşma ve taklit yetenekleri vardır. Sahibine alıştıktan sonra oldukça sadık olan bu tür, iyi eğitimlerle birçok aktiviteyi başarır. Yaklaşık 50 yıl ömürleri bulunur. Yem dışında sebze, meyve ve yer fıstığı ile beslenerek büyük bir kafeste evde beslenir.

  • Geveze Lori Papağanı

 Anavatanı Endonezya olan papağan türünün doğal yaşam alanı Maluku ormanlarıdır. Orada tohumlar ve meyveler ile beslenirler. 3 farklı alt türü bulunur. Ortalama 25 yıl yaşarlar. Birçok lori türü papağan kırmızı baş ve turuncu gagaya sahiptir. Göz çevrelerinde grilik bulunur. Sırt bölgelerinde yer alan sarı tüyler ise özellik bakımından değişmektedir. 30 cm boyuna kadar ulaşabilirler. Meraklı ve ilgi çekici bu papağan türünün konuşması oldukça kolaydır. Basit kelimeleri hemen öğrenerek tekrar edebilir. Çok fazla ses çıkarmalarından dolayı yarattıkları gürültü sebebiyle de bu ismi almışlardır.

Papağan türlerinin konuşabilen tür de çeşitleri

 

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın