Hatay’ın Neyi Meşhur? Yöresel Yemekleri ve Meşhur Hediyelik Ürünleri

Hatay’ın neyi meşhur? sorunuza özel Hatay’ın meşhur yiyecekleri ve meşhur alanlarını içeren içeriğimiz tam size göre.

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan sevilen şehir Hatay, Medeniyetler Mutfağı tabiri ile ün salmış durumdadır. İskenderun ve Antakya diye de adlandırdığımız bu şehir birbirinden özel yemekleri, yiyecekleri ve turistlik alanlarıyla dikkat çekmektedir.

Hatay’ı merak ediyor ve ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Hatay’ın Neyi Meşhur? Yöresel ve Meşhur Hatay Yemekleri

Farklı medeniyetlerin kesişim noktası olan Hatay, birçok önemli kültüre ev sahipliği yapmasından ötürü çeşitli mutfak lezzetlerine sahiptir. UNESCO tarafından 2017 senesinde Dünya’nın 26’ncı gastronomi şehri seçilmiştir. Hatay’ın neyi meşhur denildiğinde akla ilk gelen fellah köfteden, kaytaz böreğine kadar tüm Hatay lezzetleri bu listede…

 • Künefe

Hatay’ın neyi meşhur denildiğinde akla ilk gelen lezzetten biri künefedir. Künefe tepside özenle tiftiklenen kadayıflar ile yapılır. Sıcak şurubu ile birleştiğinde mükemmel bir tat imkânı sunar. Dondurma, kaymak ile buluşarak görünümüne de eşsiz ve ilgi çekici bir hava katar.

Hatay'ın meşhur yöresel yemekleri

 • Tepsi Kebabı

Hatay’ın en meşhur yemeklerinden ilki Tepsi kebabıdır. Bu kebap halk arasında Lahmı- Sini şeklinde adlandırılır. Hatay’da bulunan her kasapta odun ateşinde lezzetli bir şekilde pişirilir. Sıcacık ekmeklerle tüketildiğinde damakta enfes bir tat bırakan bu lezzet koyun ve dana eti karışımı ile yapılır.

 • Biberli Ekmek (Katıklı Ekmek)

Hatay’ın neyi meşhurdur denildiğinde akla gelen en önemli yöresel yiyeceklerden biridir. Biber salçası, soğan, susam, çökelek, çörek otu, zahter ana malzemeleridir. Yağlı fırın tepsisinde pişirilir. Tattıktan sonra bağımlısı olacağınız bu lezzet genellikle kahvaltılarda ya da çayların yanında tüketilir.

 • Kağıt Kebabı

Acılı ya da acısız bir şekilde hazırlanabilen kağıt kebabı tamamen Hatay’a özgü bir lezzettir. Özel satır kıyması ile yapılır. Ette bulunan sinirler özel olarak ayrılır. Kebabın içerisine neredeyse 72 çeşit baharat eklenir. Sac üzerinde pişirilerek soslu lavaşlar ile sunulur. Farklı ve birbirinden lezzetli Hatay mezeleri de yemeğe eşlik eder. Bu leziz yemeği Hatay’da hemen hemen her fırın ve restoranda bulabilirsiniz.

Hatay usulü yöresel meşhur kağıt kebabı

 • Şeyh Mualla (Şıh Mualla)

İçerisinde çok fazla malzeme bulunduran Hatay’a özgü bir ana yemektir. Patlıcan, mercimek ve nohut ana malzemelerini içerir. İsmini yalnız Şeyhler bu denli gösterişli bir yemek yiyebilir düşüncesi ile Şeyh kelimesinden almıştır.

 • Sac Oruğu

Hatay usulü oruk içli köfte çeşididir diyebiliriz. Hamuruna dövülmüş et koyulan bu lezzetin eti, bulgur biber ve soğanla birleştirilerek tamamlanır.

 • Abagannuş

Hatay yöresel mezelerden olan abagannuş, bir diğer ismi babagannuş ile de bilinir. Bu lezzet patlıcan, biber ve domatesin közlenmesi ile oluşur. Zeytinyağı, sarımsak, maydanoz ve nar ekşisi ile de tamamlanır.

 • Kaytaz Böreği

 Kaytaz böreği Antakya’nın meşhur hamur işleri yemeklerindendir. Görüntü ve lezzet açısından fındık lahmacuna benzer. Kıyma, nar ekşisi, soğan, pul biber gibi iç harcından oluşur.2022 yılında Türk ve Patent Marka kurumu tarafından coğrafi işaret almıştır.

 • Kısır

Hatay kısırının diğer kısırlardan ayrılan en önemli özelliği bulgurun ıslatılmadan yoğurulmasıdır. Bulgur, domates salçası ve biber salçası ile eller ıslatılarak yoğurulur. Böylelikle bulgurun şişmesi önlenir. Nar ekşisi, zeytinyağı ile tamamlanarak servis edilir.

Bu lezzetler dışında Belen tava, ekşi aşı, firik pilavı gibi tatları da Hatay ziyaretlerinizde deneyimleyebilirsiniz.

Hatay’dan Alınabilecek Hediyelik Eşya Ürünleri

Hatay’ı ziyaret etmişken sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşya ürünleri;

Sevdiklerinize lezzetli ve faydalı hediyeler almak istiyorsanız meşhur Hatay sürk peyniri, çörekotlu yaprak peyniri, sünme peyniri ve tuzlu künefe peynirini alabilirsiniz. Bunun dışında meşhur künefe lezzeti için de hazır künefeleri tercih ederek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Antakya uzun çarşıdan alınan el işçiliği ile yapılmış, ürünler, baharat çeşitleri de sevdikleriniz için farklı hediyelik türlerinden olabilir. Hatay’ın doğallığını gösteren doğal defne sabunları da satın alabilirsiniz.

Hatay hediyelik eşya ürünleri meşhur defne sabunu

Hatay’ın Meşhur Gezilecek Yerleri

 • Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay’ın merkezinde bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi, taşıdığı önem dolayısıyla mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden birisidir. Özel aracınız veya toplu taşımalar ile kolaylıkla ulaşılabilir. Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşır. Müzede 3500 yıllık tarihi bulunan mozaikler sergilenir. Mozaikler kapladıkları alanlarla oldukça dikkat çeker. Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olarak dahi adlandırılabilir. Genellikle Antakya ve çevresinde bulunan ilçelerdeki mozaiklerin sergilendiği bu müze içindeki eserlerle fazlaca başarı toplar.

Hatay Arkeoloji müzesi cumartesi, pazar günleri dışında hafta içi her gün hizmete açıktır.

 • Pierre Kilisesi

Hatay’da bulunan meşhur alanlar denilince St.Pierre Kilisesi mutlaka bilinir. Bu kilise Hristiyanlık tarihinin ilk kilisesi olma özelliğini taşır. Mağaradan kiliseye dönüştürülmüş olan bu yapıda Aziz Petrus, Hz İsa’nın havarislerinden biri olduğu için vaazlar vermiştir. Hristiyan topluluğunun ismini bu kilisede aldığı söylenilmektedir. Ayinler ve farklı etkinlikler düzenlenen bu kiliseyi merak ettiyseniz sizler de ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hatay'ın meşhur ve farklı gezilecek yer listesi

 • Hatay Uzun Çarşı

Antakya ilçesinde yer alan Uzun Çarşı, Hatay’ın meşhur çarşılarındandır. Özellikle alışveriş tutkunları ve sevdiklerine hediye alacaklar bu çarşıya uğramalıdır. Tarihi sokaklar, hanlar ve hamamlar bulunan bu çarşı da Hatay’ın kültürel yapıtları ile de karşılaşabilir, keyifli ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz.

 • İskenderun Deniz Müzesi

 İskenderun Deniz Müzesi, Türkiye’de sadece 3 tane bulunan deniz Müzelerinden biridir. 2009 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Toplu taşımalar ve özel araçlar ile ulaşımı sağlanır. 2 katlı binadan oluşur ve binayı 1930 yılında Deniz Müzesi Komutanlığı satın almıştır. İçerisinde ilgi çekecek gemi maketleri, eski silahlar ve tablolar bulunur.

Hatay'ın meşhur ilgi çekici İskenderun deniz müzesi

 • Harbiye Şelaleleri

Hatay’ın doğal güzellikleri arasındaki dikkat çekici alanlardandır. Antakya’ya 4 km uzaklığında olan Defne bölgesindedir. Burada yapılan kazı çalışmaları sonrasında yerleşimin M.Ö. 4000 yılına kadar dayandığı tespit edilmiştir. Şelale ise yemyeşil alanda akan güzelliği ile dinlendirici ve huzurlu bir ortam yaratır. Hatay ziyaretlerinizde buraya uğrayabilir etrafında bulunan kafelerde vakit geçirerek fotoğraflar çekilebilirsiniz.

 • Titus Tüneli ve Beşikli Mağara

Hatay’ın Samandağ’ı ilçesinde yer alan bu iki yapı, aynı bölgede yer almalarından dolayı oldukça dikkat çekmektedirler. Titus Dünyanın en büyük tünellerindendir. Toplamda 1300 metre uzunluğa sahiptir. Yüksekliği ise 7 metre civarındadır. Beşikli mağarası bu tünelin yanındadır. Bu mağara ise eski Romaya ait toplam 93 adet mezar taşının bulunduğu bir alandır. Mağara taşıdığı özellik bakımından Hatay’da yer alan önemli tarihi yapıtlar içerisine girer.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın