Panik Ataktan Nasıl Kurtulurum?

Panik atak sorunu ne yazık ki gün geçtikçe daha fazla sayıda bireyi etkisi altına alıyor ve özellikle şehirli insanları ve kadınları daha fazla etkiliyor. Fiziksel hiçbir neden yokken yaşanan aşırı çarpıntı, nefes alma sorunları gibi belirtilerle kendini gösteren panik atak ciddi bir kaygı bozukluğu olarak tanımlanabilir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Panik atak hastalarının bunlardan uzak durması gerekiyor!

Panik atak nasıl yenilir diye düşünenlerin öncelikle panik atak nöbetlerini tetikleyen maddelerden kesinlikle uzak durması gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Panik atak sorunu yaşayanların uzak durması gereken şeyler arasında şunlar sayılabilir;

  • Kola, kahve ve diğer tüm kafein içeren yiyecek ve içecekler (kafein endişe duygusunu tetikleyici etkiye sahip)
  • Alkol (alkol içildiği ilk anda iyi geliyor yanılgısı yaratsa da ertesi gün şiddetli kaygıya neden olur)
  • Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler
  • Bunların hepsi kaygıyı tetikleme riski taşıdığı için panik atak sorunu yaşayanların kullanması kesinlikle doğru değildir.

Telkin önemli bir araçtır

Panik atak için beynin verdiği yanlış bir alarm tanımını kullanmak pek de yanlış olmaz ve bu açıdan bakıldığında telkin, yani kişinin kendine yaşadığı hislerin gerçek olmadığını hatırlatması panik ataktan kurtulma konusunda oldukça etkilidir. Kendinize bunların gerçek olmadığını, kısa süre sonra geçeceğini tekrar ederek panik atak nöbetlerini daha kolay atlatabilirsiniz.

Düzenli uyuyun

Düzenli uyku da panik atak nasıl atlatılır sorusunun yanıtlarından biri. Düzenli ve yeterli uyuyan bireylerde panik atak nöbetleri görülme sıklığının daha az olduğu biliniyor. Dolayısıyla düzenli uyumaya mutlaka özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın