Negro Ne Demek? Anlamı ve Tarihçesi Hakkında Şaşıracağınız Bilgiler

Negro ne demek? Negro nedir? gibi kavramlar ünlü marka Eti’nin negro isimli ürününün ismini değiştirmesi ile oldukça gündem haline gelmiştir. Aynı zamanda seneler önce Paris Saint Germain Medipol Başakşehir maçında da gündem olan kelime ne anlama geliyor, anlamı nedir, sizler için bu yazımızda açıkladık.

Negro kelimesi birçok çeşitli kaynağa göre farklı tanımlar içermektedir. Bu tanımlar ise şu şekildedir;

  • Negro beyaz olmayan toplumlar için kullanılan bir sözcüktür.
  • Negronun Türkçe anlamı zenci demektir.
  • İspanyolca’da negro siyah demektir.

Negro Ne Demek? Negro Kelimesi Neyi İfade Ediyor?

Negro kelimesi köken olarak Latin ve Yunan dillerinden gelir. Latincede niger zenci anlamındadır. Siyah ten rengine sahip insanları ifade ede kelime, Avrupa dışında da “beyaz olmayan” toplumlar için kullanılır. Net olarak hangi topluluğa dendiği tartışma konusu olsa da yerine göre Afrikalılar, yerine göre Amerikalılar ve Asyalılar için kullanıldığı söylenmektedir.

Negro kelimesi batıda esmer insanları ifade etmek için kullanılan, ırk ifade eden bir kelimedir. Kelime Soğuk Savaş esnasında da kullanılmıştır. Irkçılık karşıtı propaganda yapan sosyalist ülkelerde gündeme gelmiştir. Aynı zamanda insan hakları savunucuları sosyalist ülkeler ve demokrasi savunucuları kapitalist ülkelerde de gündem haline gelmiştir.

Negro Kelimesinin Tarihçesi

negro nedir

Negro kelimesi, 15.yy’da başlamış olan Keşifler Çağı’nda İspanyol kolonicilerin Amerika kıtasına getirdiği Afrika kölelerini ifade etmek için kullandığı bir kelimedir. O dönemlerde Amerika’ya götürülmekte olan Afrikalıların birçoğu siyah tenli olduğundan onları ifade etmek için negro kelimesi kullanılmıştır.

Kölelik döneminden itibaren tarihsel bir öneme sahip olan kelime ile kölelik zamanlarında Afro-Amerikalılar ayrımcılık ve kötü davranış şekillerine maruz bırakılmıştır. Negro kelimesi o zamanlarda onları tanımlamak adına yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

Yani negro kelimesi Afro-Amerikalılar için tarih boyunca ayrımcılığa tabi tutulmalarının bir parçası olmuştur. Onların siyah olduklarını belirtmek için yaygın olarak kullanılmıştır. İlerleyen zamanlarda tartışma konusu olan sözcüğün aşağılayıcı ve ezici olduğu ifade edilmiştir.

cümle türkçe anlamı ingilizce

Negro Kelimesinin Kullanım Alanı

Negro kelimesi ilk kullanım alanında nötr bir ifade ile kullanılsa da zamanla aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir kelime olarak farklı bir anlama dönüşmüştür. 20.yy zamanlarında Amerika’da yalnızca siyah insanları tanımlama için kullanılan bu kelime zamanla ırkçılık olarak algılanmaya başlanmıştır. Günümüzde birçok kez örneği ile karşılaşabileceğimiz bu durumun daha uygun bir şekle dönüşmesi için artık negro kelimesi yerine Afro-Amerikalı gibi uygun sözler kullanılmaktadır.

Bu durumu özetleyecek olursak negro kelimesi anlamı ve kullanım alanına göre şu şekilde ifade edilebilir;

  • Latincede zenci anlamına gelen kelime, tarihsel süreçte siyah ten rengine sahip insanları tanımlamak için kullanılmıştır.
  • Şu an ırksal bir terim olarak kabul edilmeyip, aşağılayıcı bir anlam içerdiği kabul edilir.
  • Negro yerine, siyah, Afrikalı veya Amerikalı terimlerinin günümüzde yaygın kullanıldığına rastlanır.

Bu içeriğimizde sizler için negro ne demek? Negronun tarihçesi gibi bilgilere yer verdik. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın