Hemoroid Kanaması Nasıl Durdurulur?

hemoroid kanaması durdurma hakkında öneri

Hemoroid ya da halk arasında daha fazla bilinen ismi ile basur anüsteki toplardamarların şişmesine, kimi zaman makat dışına çıkmasına ve kanamaya neden olabilen bir hastalıktır. Çeşitli nedenlerle şekillenen bu hastalık bazen kişilerin hayatını son derece olumsuz biçimde etkileyebilir zira kanamaya neden olmasının yanı sıra ağrı ve acı hissine de yol açar. Hemoroidin başlıca nedeni olarak kabızlık söylenebilir.

Kabızlık hem hemoroidin hem de hemoroid kanamasının en önemli nedenidir, çünkü kabızlık bu bölgede ve toplardamarlarda aşırı basınca yol açar bu da beraberinde basur oluşumunu ve kanamayı getirir. Dolayısıyla hemoroid kanaması neden olur sorusunun öncelikli yanıtı da kabızlıktır.

Öncelikle yeme alışkanlıklarını değiştirmek gerekiyor

Birçok kişi hemoroid kanamasının iyi olduğuna ilişkin bir yanılgı içinde olsa da hemoroid kanaması iyi midir sorusunun cevabı hayır. Ne basur varlığı ne de hemoroid kanaması normal ve sağlıklı kabul edilmez. Dolayısıyla hemoroidi olan ve kanama sorunu yaşayan kişilerin bu sorunları tedavi etmesi gerekir. Hemoroid kanamasına ne iyi gelir diye düşünen herkesin yapması gereken öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Kabızlığa yol açan yiyeceklerin yanı sıra dışkılarken ıkınmaya neden olan acı ve baharat gibi besinlerin de tüketilmemesi hemoroid kanaması yaşamamak için son derece önemlidir.

Hemoroid kanaması için bitkisel çözümler

Tüm hastalıklar gibi hemoroid kanaması için bitkisel çözümler kullanabilmek mümkün. Hemoroid kanaması için bitkisel çözümler hemoroid bölgesine uygulanabildiği gibi içmek yolu ile de uygulanabiliyor.

hemoroid kanamasına iyi gelen bitkiler

Salatalık çekirdeği: Kanama kesici özelliği olan salatalık çekirdeği hemoroid kanaması için kullanılan en etkili doğal şifa kaynaklarından biri. Her gün 15 gram kadar salatalık çekirdeğini ezip suyunu içmek kanamaları engeller.

Keçiboynuzu: Keçiboynuzu dışkının sertliğinin normalleşmesine yardımcı olur bu sayede dışkı yapılırken anüs bölgesinde basınç ve tahriş oluşmasını engelleyerek kanamanın da önüne geçer.

Kuşburnu: Kuşburnu meyvesini de çay olarak tüketmek hem hemoroid kanamalarının hem de ağrı ve acı hissinin azalmasına yardımcı olur.

Yazımızı bitirirken tüm bu yöntemlerin etkili olması için beslenmenize dikkat etmenin yanı sıra bol sıvı ve su tüketmeniz gerektiğinin de altını çizelim.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın