Doğum Sonrası Basur Nasıl Geçer?

basur için doğum sonrası doğal tedavi yöntemi yazımız

Basur ya da diğer ismi ile hemoroid birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor ve kadınlar arasında basur oluşumuna neden olan etkenlerden biri de gebelik. Hamilelik sırasında basur sorununun daha sık görülmesine yol açan etken progesteron hormonundaki artıştır. Bir kadınlık hormonu olan progesterondaki artış ile birlikte damarların çevresindeki duvarlar kolaylıkla büyür.

Ayrıca bu hormon kabızlık oluşmasına da yol açar ki basur oluşumunun ilk sebeplerinden biri kabızlıktır. Hamilelikte artan progesteron hormonu hem damarlarda yarattığı değişiklik hem de kabızlığa yol açması nedeni ile basur oluşumuna zemin hazırlar ve doğum sonrası basur neden olur sorusunun yanıtı da bunlardır.

Doğum sonrası basur neden olur konusuna açıklık getirdikten sonra bu sorundan kurtulmanın yollarını inceleyebiliriz.

Hamilelik sonrası basur geçici bir sorundur

Hamile kadınların büyük bir kısmında görülen basur sorunu geçici bir sorundur. Doğum sonrası basur nasıl geçer diye merak ediyorsanız öncelikle şunu söylemeliyiz, basurun kendiliğinden geçmesini beklemeniz doğru değildir. Doğum sonrası basur için uzman bir hekime başvurup medikal tedavi hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi doğal tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz.

Doğum sonrası basur nasıl geçer birkaç doğal tedavi yöntemine göz atalım.

Zeytinyağı en etkili çözümlerden biri

Doğum sonrası kimyasal içerikli ilaçlar kullanmaktan kaçınan bilinçli anneler için basurun en makul ve etkili çözüm yollarından biri saf zeytinyağı. Zeytinyağını bir pamuğa döküp bu pamuğu basurlu bölgede bekleterek ve bu uygulamayı her gün düzenli olarak yaparak basurdan kısa sürede ve yan etkisiz şekilde kurtulabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı seçimine dikkat!

Hamilelik sonrası basur sorunu yaşıyorsanız tuvalet kağıdı seçimine de büyük bir özen göstermeniz ve sert tuvalet kağıtlarından kesinlikle uzak durmanız gerektiğini de anımsatalım.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın