Denizli’nin Neyi Meşhur: Gezilecek Yerler ve Hediyelik Eşyalar Daha Neler Neler!

Denizli’nin neyi meşhur dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden biri olan hediyelik eşya alternatifleri, yöreyi temsil eden ürünlerden oluşmaktadır. Denizli’den hediyelik eşya olarak ne alınır dendiğinde ise yöresel kıyafetler, aksesuar, yazma, oya gibi seçenekleri sıralayabiliriz.

Peki Denizli’ye gittiğinizde kendinize veya sevdiklerinize başka hangi türde hediyeler alabilir, Denizli hatıralarınızı daha canlı tutabilirsiniz. Birlikte bakalım.

denizlinin nesi meşhur

 • Horoz figürü içeren heykel ve süslemeler: Horoz, Denizli şehrinin sembollerinden biri olduğu için şehrin birçok noktasında farklı boyutlarda heykel süsleri bulunur. Çeşitli dükkân ve çarşılardan satın alarak sevdiklerinize ve kendinize Denizli’den bir anı bırakabilirsiniz.
 • Honaz kirazı: Honaz Denizli’de geçimini tarım ile sağlayan ilçelerdendir. Lezzetli ve güzel kirazları ile oldukça dikkat çeker. Sizde Honaz’a uğrayarak bu kıpkırmızı kirazlardan satın alabilirsiniz.
 • Çivril elması: Çivril’de tarımcılığın yoğun olduğu ilçelerdendir. Bu sebeple Çivril’den de meşhur Çivril elması alınabilir.
 • Yanık yoğurt: Yanık yoğurt Denizli’ye has bir kese yoğurdu türüdür. Çoğunlukla koyun sütünden yapılır. Sütü kaynatırken dibinin tutması gerekir. Yanık kokusu ve toprak kapları ile dikkat çeker. Sizde tatmak için Denizli’de bulunan şarküteri ve marketlerden bu lezzete ulaşabilirsiniz.
 • Magnetler: Denizli’yi ifade eden semboller ve faktörler içeren magnetler, hatıra ve hediyelik eşya ürünleri için en bilinen seçeneklerdendir. Hediyelik eşya dükkanları ve çarşılardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Denizli’ye özgü tüm bu hediyelik eşya çeşitleri dışında

 • Lokum ve Şekerleme
 • Helva
 • Üzüm ve üzüm pekmezi
 • Çanak ve çömlek
 • Peştamal
 • El dokuması halı ve kilim gibi eşya seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Denizli’nin Neyi Meşhur: Tabii ki Doğa Harikası Pamukkale Travertenleri

pamukkale hediyelik eşya ürünleri alınır

Pamukkale Travertenleri, Denizli’nin nesi meşhur sorusunun kültür ve turizm açısından akla gelen ilk cevabıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan travertenler, pamuk gibi olan beyaz rengi ve yamaçta olması dolayısıyla Pamukkale ismini almıştır. Meşhur ve özel alanlardan olan Travertenler, Denizli merkezin 20 km kuzeybatısında, Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer alır.

Pamukkale’nin benzersiz traverten alanları, sıcak su kaynakları, Antik Hierapolis kenti gibi kültür miraslarını da içinde barındırır. Pamukkale’de Apollon Tapınağı, Anıtsal çeşmeler, kapılar, havari Aziz Filipos’un yeri, Nekropol gibi gezilecek alanlarda mevcuttur.

Gezmek için büyük bir alana sahip olan Pamukkale de berrak termal sularda yüzebilir, gün batımında harika manzaraları seyredebilirsiniz.

Denizli’nin Meşhur Gezilmesi Gerekilen Yerleri

 • Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı milli parkı Denizli’de doğal güzellik keşfetmek isteyenlerin tercih edebileceği yerlerdendir. Burada nadir görülen endemik bitkiler, yaban keçisi, porsuk, tavşan gibi birçok doğa harikası canlılar bulunmaktadır. Kayalık dik yamaçlar, şelaleler özellik bakımından peyzaj özelliği gösterir. Günübirlik konaklama, doğa yürüyüşü ve kamp alanı imkanları da bulunan milli parkı Denizli’de iseniz mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. 

 • Keloğlan Mağarası


Keloğlan Mağarası, karstik yapı ve kültürel özellik taşıyan yapıları sevenler için Denizli’de gidilmesi gerekilen alternatiflerden biridir. Mağara özellik olarak jura kratase ile kireç taşları içinde gelişmiştir. Damlataş sütunları ile birbirinden farklı odalara ayrılır. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan mağarada binlerce yıl boyunca oluşan ince ve dantel sarkıtlar mevcuttur. Gizemli havası olan mağara, girişinde küçük bir yarasa kolonisi bulundurmaktadır. Sizde bu tarz gezi alanlarını seviyor iseniz Denizli Acıpayam’a uğrayarak ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Seyir Tepesi Şehir Ormanı


Seyir tepesi şehir ormanı, Denizli Çamlık Parkı ve Pamukkale Üniversitesi kampüsünün üst tarafında yer alıyor. Kamp, piknik alanı ve restoran imkanlarının yanı sıra eğlence alanları imkânları da sunuyor. Tepede adrenalin dolu anlar yaşayabileceğiniz macera parkuru, zipline kuleleri, dağ kızağı seçenekleri ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Şehir tepesi şehir ormanında dikkat çeken en önemli faktörlerden birisi de 27 metrelik dev horoz heykelidir. Türkiye’nin en büyük tematik parkları arasında yer alan Seyir tepesindeki bu heykel, ziyaretçiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Horoz heykeli ile fotoğraflar çekilip, eğlence alanlarında vakit geçirmek için sizde buraya uğrayabilirsiniz.

 • Denizli Ufo Müzesi


Denizli’de görülmesi gerekilen enteresan yerlerden birisidir. Müze aslında 2002 yılında İstanbul’da kurulmuştur fakat turistlik faaliyetlerin gelişmesi adına 2005 yılında Denizli’ye taşınmıştır. 4.Uluslararası Ufo Müzesi özelliğini taşır. Bilim kurgu ve macera sever müze ziyaretçileri için gezip görülmesi gerekilen yerlerden olan Ufo Müzesi, uçan daire ve mutasyon canlandırmaları ile de ön plana çıkar. 

 • Acıpayam Kanyonu (Olukbaşı veya Benlik Kanyonu)


Denizli’nin saklı kalmış güzelliklerindendir. Tarihi değirmenleri, kanyon seyir terasları, iskeleleri ile insanı dinlendiren bir havası vardır. Acıpayam Kanyonu’nda eski zamanlardan kalmış büyük çeşitli ağaçlarda bulunur. Yeşil ve mavinin muhteşem bir uyum yakaladığı yer de dilediğiniz gibi gezebilir, huzurlu anlar yaşayabilirsiniz.

Denizli’nin Meşhur Yöresel Yemekleri

 

Denizli’nin neyi meşhur başlığı altında inceleyebileceğimiz bir konu da yemeklerdir. Yemekler çeşitli lezzetleri ile yörenin kendine has tariflerini yansıtır. İşte ister evde yapabileceğiniz isterseniz de Denizli’de farklı yerlerde tadabileceğiniz Denizli ilinin yöresel ve meşhur yemekleri;

 • Denizli Kebabı (Kuyu Kebabı): Denizliye gelenler tarafından mutlaka yenilmesi gereken bir yemektir. Tandır ateşinde pişirilir. Geleneksel yöntemlerle çatal bıçak kullanmadan el ile tüketilir. Denizli ziyaretlerinde mutlaka tadılması gerekilen bu kebap en lezzetli Kocabaylar Kebap Hüsamettin Usta’da yenir.
 • Yen Böreği: Denizlinin meşhur hamur işi yemeklerindendir. Kıyma, mısır unu, soğan gibi malzemelerden hazırlanan börek, Denizli yöresinin neredeyse her evinde mutlaka pişer.
 • Çaput Aşı: Kuzu eti, asma yaprağı, üzüm, baharat ile yapılan bulgurlu bir pilav türüdür. Yerli halk için vazgeçilmez yöresel yemeklerdendir.
 • Biber Tatari: Daha çok acı severlerin tercih ettiği bir lezzettir. Süzme yoğurt üzerine kızartılmış biber ve patates dizilmesi ile soğuk olarak yenilir. Restoranlarda meze olarak tercih edebilirsiniz.
 • Hamur Dolması: Bir çeşit mantı türüdür. Kıyma ve kavurma ile yapılır. Üzerine çökelek peyniri serpiştirilir.
 • Sucuklu Un Karıştırması: Sucukların kızartılarak yine yağda kızartılan unun üzerine dökülmesi ile hazırlanan yiyecek, Denizli yöresine ait farklı lezzetlerden biridir.
 • Pekmezle Kabak Aşı: Pekmezli kabak aşı bir çeşit tatlıdır. Kavrulmuş soğan, su ve pekmez üzerine kabak doğranarak yapılır. İsterseniz sıcak isterseniz de soğuk olarak yenilebilir.
İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın