Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

basur ağrısından kalıcı olarak kurtulma yolu önerisi

Değişen yaşam ve beslenme alışkanlıkları sebebiyle basur ne yazık ki gün geçtikçe daha fazla kişiyi etkileyen bir hastalık haline geliyor. Zira insanlar gittikçe daha hareketsiz hale geliyorlar, toplumda fazla kilolar artıyor, bunlara bir de yanlış beslenme ve alkol tüketimi eklenince basur sorunu ile karşılaşmak neredeyse kaçınılmaz oluyor.

Anüsteki damarların genişlemesi olarak kısaca tarif edebileceğimiz basur ciddi şekilde ağrı ve acı hissi verdiğinden kişilerin tüm yaşamlarını olumsuz şekilde etkiliyor, hatta yaşam kalitesini düşürüyor da diyebiliriz. Peki, son derece can sıkıcı olan ve yaşam kalitesini düşüren basur ağrısına evde çözüm var mı? Elbette var, basur ağrısı için evde uygulanabilecek yöntemlerden bir kaçını sizler için derledik.

Kabızlığı engelleyecek şekilde beslenin

Basura evde çözüm için öncelikle basurun ana nedenlerinden biri olan kabızlığı önlemek ve varsa bu sorundan acilen kurtulmak gerekiyor. Kabızlığa önlem olarak bol meyve ve sebze özellikle de lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin. Kabızlıktan kurtulmanız basurun rahatlamasını sağlayacak en önemli etkenlerden biri.

Sıcak su banyosundan faydalanın

Basur ağrısına iyi gelen yöntemlerden biri sıcak su banyosu. Özellikle büyük tuvaletinizi yaptıktan sonra anüs bölgenizin içine gireceği kadar sıcak su dolu bir leğene ya da küvete oturmanız oldukça etkili bir yöntem. Ancak bu yöntem için kesinlikle çok sıcak su kullanmamalısınız, yıkanırken kullandığınız sıcaklıkta su sıcak su banyosu için ideal olarak tanımlanabilir.

Temizliğe maksimum özen gösterin

Basur ağrısı çekmemek için basur bölgesinin temizliğine de maksimum özen göstermek gerekiyor. Bunun için size tavsiyemiz tuvalete girdikten sonra bebekler için kullanılan alkolsüz ıslak mendillerden faydalanmanız. Tüm bunlara dikkat ederek basurunuzun iyileşmesini dolayısıyla ağrısının da dinmesini sağlama şansına sahipsiniz.

Bu yazımızda şu konulardan bahsettik:

Basur ağrısından nasıl kurtulabilirim

Basur ağrısı için evde ne yapılabilir

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın