Başarı İle İlgili Sözler

Başarı ile ilgili sözler size başarı hakkında olumlu motivasyon sinyalleri veren, tecrübelere dayalı olan değerli ve kısa anlatımlardır. Her insan hayatı boyunca kazanmak için mücadele eder. Çünkü yaşayabilmenin ve ayakta kalmanın en keskin kuralı gayret etme konusundaki devamlılıktır.

Bazı dönemlerde motivasyon denilen manevi benzimiz tükenince hareket etmekte zorlanırız. Başarı sözleri ve hikayeleri ise bize unuttuğumuz şeyleri yeniden hatırlatarak umuda yeniden sarılmamıza neden olabilir. Başarıya dair umudumuzu yükseltecek örneklerden bazıları;

 • Başarısızlık daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. / Henry Ford
 • Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil. / Ben Sweetland
 • Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların sizi yenmesine izin vermemektir. / Mark Kay
 • Üstelemek başarının ana unsurudur. / Henry Wadsworth Longfellow
 • Zorluklar başarının değerini artıran süslerdir. / Moliere
 • Bütün başarıların başlangıç noktası, istektir. / Napoleon Hill
 • En sıradan iş bile büyük başarılar getirme potansiyeline sahiptir. / H.Jackson Brown
 • Ders alınmış başarısızlık; başarı demektir. / Malcom S. Forbes
 • Başarı insana çok şey öğretmeyebilir, ancak başarısızlık çok şey öğretir. / Çin Atasözü
 • Mağlubiyet karşılığında ümitsizliğe kapılma, her başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar. / Germain Martin
 • Başarıyı ölçmek için bir insanın ulaştığı noktaya değil, başarmak için aştığı engellere bakılması gerekir. / Booker T. Washington
 • Başarının büyüklüğünü belirleyen şey; inancın büyüklüğüdür. / Seneca
 • Başarısızlıklar, güçlü kişilere daha çok güç verir. / Saint Exupery
 • Hayatta mutlak başarı her zaman söz konusu değilse de verilen mücadelenin sonunda kalbin rahatlaması başarı adına yeterlidir. / Guillermo Roemmers
 • İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir. / Andre Gide
 • Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir. / Sweeney
 • Başarı, küçük hataların ve başarısızlıkların biraz ilerisinde duran şeydir. / J. Watson
 • Başarının sırrı işini tatile çevirmekte yatar. / Mark Twain
 • Başarıya ulaşamayanların çoğu yenilgiye uğramamıştır. Sadece pes etmişlerdir. / Paul J. Meyer
 • Başarmanız için tek engel kendi düşünceleriniz ve zihninizdir. / Joseph Murphy

Başarı hakkında binlerce eser, özlü söz ya da kişisel gelişim kitabı okuyabilirsiniz. Bu konu dünyanın adeta takıntısı haline gelmiş bir durumda. Ancak iki şeyi asla unutmamak gerekiyor; başarmak için eyleme ihtiyacımız olduğu ve her eylemin sonucunda her zaman başarılı olma garantimizin olmadığı.

Her zaman %100 başarılı olamayız. Başarı denilen olgu, bir çok başarısız denemenin ardından gelen bir hazdır. Önemli olan vazgeçmeden denemeye devam etmek, olumlu sonuç için ısrarcı olmaktır.

Bazen başaramaz ama öğrenirsiniz. Bu da bir sonraki başarı gayreti için değerli bir tecrübe olacaktır. Başarı özlü söz ve onun derin anlamı içerisinde gizlenmiş olabilir. Olumlu ve güzel sözler her zaman güç verici bir etkiye sahiptir. Bu etkiyi kullanarak hayatınızı değiştirmek sizin elinizdedir. Ancak eyleme geçmek şartıyla.

başarı ile ilgili özlü sözler

Başarı ile İlgili Sözler ve Bu Sözlerin Motivasyon Üzerindeki Etkisi Gerçek midir?

Özlü söz iyiliği, başarıyı, sabrı ya da güveni anlatıp tembihleyen, uygulamayı pekiştirmek amacıyla söylenmiş sözlerdir.

Özlü sözlerin her zaman ve herkes üzerinde bir etkisi olmasını bekleyemeyiz. Kişi eğer kendi içinde gelişime ve değerlendirmeye açıksa okuduğu sözü dikkate alacaktır. Ancak konuya karşı ilgisizse bir cümlenin sihir etkisi yapmasını bekleyemeyiz.

Örneğin iyi bir iş bulmak için İngilizce öğrenmek istiyorsunuz ve içinizde gereken motivasyonu bulamıyorsunuz. Başlamak için bir motivasyona ihtiyacınız varsa, dili öğrenirsem ve hayallerimdeki işi alırsam hayatım nereye evrilir sorusunu kendinize sormalısınız.

Bu sorunun en çarpıcı sonuçları hakkındaki yanıtı ise; “eğer şimdi uyuyakalırsan rüya göreceksin. Eğer şimdi çalışırsan rüyanı yaşayacaksın.”, sözleri ile olacaktır. Burada kişi başarı ile farklı bir yol arasındaki seçimi ile geleceğini şekillendiriyor olacaktır.

size başarı hakkında söylenmiş özlü güzel sözleri listeledik

Bir Özlü Söz Başarının Anahtarını Getirebilir mi?

Elbette özlü sözler başarı getirme konusundan bir sihre sahip değillerdir. Evrenin başarı ve sonuç için tek kuralı; eylemdir. Ancak anlamı derin ve öğretici olan güzel sözlerin olumlu etkisini göz ardı etmemek lazım.

Hayattaki her şeyin bir başlangıç noktası ve tetiklenme anı vardır. Bazen televizyonda izlediğiniz bir filmdeki karakterin yaşadıkları, bazen Afrika’daki bir çocuğun gözlerindeki çaresizlik, bazen de pazarda elma satan amcanın ellerindeki derin bir çatlak aklınızda bir şeylerin tetiklenmesine neden olur.

Bir cümle tek başına başarının anahtarını getiremez elbette ancak bir cümle başlangıç noktanız olabilir. Olumlu sözleri başarı sağlayacak motivasyonu kazanmak için anımsayıp, ardından eylem ile hayat vermek gerekir. Unutmayın; başlamak başarmanın yarısıdır.

Gerçek Kişisel Başarı Hikayelerine Birlikte Göz Atalım

Tarihten günümüze; zorlu başarı yollarını yürüyüp, gerçek başarıyı yakalamış pek çok ünlü figür başarılı sözler de sarf ederek kendi sırları hakkında bazı ipuçları vermişler. Kişisel başarı hikayelerini yazdıktan sonra milyarca insana kendi tecrübelerinden süzülen cümleleri paylaşmış olmaları çok hoş değil mi?

Aziz Sancar ülkemizin yegane gururu, 2015 yılında Nobel Ödülü almış değerli bir bilim insanıdır. Sancar; ödülünü DNA onarımları konusunda yaptığı çalışmalar sayesinde almıştır. Onun aldığı bu derece ise bir Türk’ün bilim alanında aldığı ilk Nobel ödülüdür.

Kendisi Mardin’li, 8 çocuklu bir ailenin görece zor şartlarında yetişmiş bir evladıdır. İçinde bulunduğu tüm koşulları zorlayarak, adeta başarının kitabını yazmıştır.

Sayın Sancar gurur tablomuz olduğunda, başarı konusunda şu dikkat çekici tanımlama ile hafızalara kazındı; “Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum.”

Onun bu değerlendirmesinde başarı ile çabanın güçlü ilişkisinin adeta Nobel ile tescillenmiş halini gözlemlemiyor muyuz?

Bir diğer çarpıcı başarı öyküsü ise koca yürekli Seyit Onbaşı’ya aittir. Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşı sırasında 276 kg ağırlığındaki top mermisini kundağa yerleştirmeyi başarıp insan üstü bir başarı ile ilgili tarih yazmıştır. Seyit Onbaşı o güne dair bilgileri şöyle aktarır;

“Anamın öğrettiği dua ile mermiyi kaldırdım. Niğdeli Ali beni az destekledi. Basamaktan çıkarken kemiklerimin çatırtısını duyuluyordu. Namluyu mermiye sürdüm, patlattım ancak isabet ettiremedim. İkincisinde de başaramadım. Ancak üçüncü mermi ile onların en büyük gemilerinden Ocean zırhlısını dümeninden vurdum. Gemi savrulmaya başladı. Denizin ortasında yaşanan paniğe şahit oldum”,diye anlatır.

Başarı ile İlgili Sözler Üzerine Birkaç Değerli Örnek

Herkesin okumaktan zevk alacağı ve motive olacağı, başarı sözleri üzerine birkaç derlemeyi sizlerle paylaşıyoruz;

 • Başarı, başaracağına inananlarındır.
 • Başarının tadını çıkarabilenler, başkalarından daha erken başlayanlar ve daha çok çaba sarf edenlerdir.
 • Başarmak için; “bugün” bir daha asla geri gelmeyecek.
 • Bir şeyi başarmak ne kadar zorsa, zaferin tadı o kadar güzeldir.
 • Sessizce çalışın, sesiniz başarı olsun.

Başarı Yolu Taşlı Olsa da Sabrın Sonunda Altın Bir Denize Ulaşırsınız

Başarıya giden yol için kesin ve genel bir tanımlama yapmak çok kolay olmayacaktır. Çünkü her hikaye sahibinin hayatındaki dinamikler farklı ve eşsizdir. Başarı yolunda gösterilen sabır zordur, ancak sonuçları çok mutluluk vericidir.

Hayatta verilen hiçbir mücadele kolay değildir. Ama direnip, başarıya doğru yılmadan koşmak mutlaka o altın denizi size sunacaktır. Başarı ile ilgili sözler, derinlerdeki anlamları keşfedilip uygulandıktan sonra vereceği sonuçları ile rüştünü ispat eder.

Şimdi hemen kendimize bir söz verelim ve başarı için önce plan yapıp, ardından o planları hayata geçirelim.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın