Aşk Filmleri: Aşka Dair Ünlü Yerli ve Yabancı Film Listesi Yandoki’de

Aşk filmleri, bazen tutkulu bazen duygusal anlar yaşatan, romantizmi ruhumuzun derinliklerinde hissetmemizi sağlayan filmlerdir. Dram ve komedi de içeren bu filmler genellikle aşkın gücü ve romantik anları konu edinirler.

Aşka inananlar ve aşk duygusunu hissetmiş olanların çok beğeneceği hatta aşka inancını kaybetmiş olanlarında izledikten sonra fikrini değiştirebileceği en sevilen ve en beğenilen aşk filmlerini listeledik.

İşte geçmişten bugüne imdb puanı yüksek en beğenilen ve severek izlenilen aşk filmleri;

 • Kazablanka (Casablanca)

aşk filmi

Unutulmaz aşk filmleri klasiğinden Kazablanka konusunun yanında Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın oyunculukları ile de akıllarda kalan bir eser olmuştur. Filmin içeriğinde Fas’ta bulunan bir kent olan Kazablanka 2.Dünya Savaşı olduğu sırada Hitlerden kaçmakta olan Avrupalı’larla dolmuştur. Rick Blaine şehirde bulunan en popüler barı işleten bir karakterdir. Bara bir gün eski aşkı, direniş lideri olan kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick Blaine, eski aşkı Ilsa ve kocası Victor’un şehirden kaçmalarına yardım edebilecek tek kişidir.

 • Titanik

Genellikle herkesin bildiği Titanik filmi son derece görkemli bir filmdir. İzleyen kişinin favorisi haline gelen bu film 11 ödüle de layık görülmüştür.

Teknolojinin ilerlemiş olduğu bir dönemde insanlar artık aşamayacakları hiçbir problem olamayacağına inanmaya başlamışlardır. Titanik ise insanlığın doğaya olan gösterisi gibidir. Bu Düşler Gemisi’nin yolcuları çerisinde Avrupa’da biraz zaman geçirdikten sonra Amerika’ya dönme yolunda olan Jack isimli bir genç ressam ile nişanlısı vardır. Rose adlı genç kız da annesi ile birlikte Philadelphia’ya gitmektedir. Jack ve Rose tesadüf eseri karşılaşarak aralarındaki farklılıklara aldırmadan birbirleri ile yakınlaşacaktır. Tüm bu olaylar yaşanırken doğa, insanoğlunun kibrine nokta koyabilmek için beklemektedir. Yola çıkmasının ardından 4.5 gün geçtikten sonra Titanik 2 saat 40 dakika süren sulara gömülme faciası ve hazin olaylara sebep olacak buzdağına çarpma olayı ile karşılaşır. Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane gibi ünlü oyuncuların yer aldığı bu muhteşem filmi daha önce izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

 • Amelie

Amelia, ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin beş dalda Oscar’a aday gösterilmiş olan önemli yapıtlarındandır. Filmde Amelia adlı bir genç kızın hikayesi anlatılmaktadır.

Amelia kendisine has bir dünyada yaşayan saf, masum bir kızdır. Annesinin ölüm haber ile sarsılarak iyice içine kapanık bir kız olmuştur. Paris’te garsonluk yaparak kendisini oyalayacak eğlenceli ve hoş şeylerle oyalanmaya çalışmaktadır. Ama hayatı yine de sıkıcıdır. Kendisini son derece yalnız hisseden Amelie’nin bir anda hayatı değişecektir. Evde bulduğu kutu ile kutunun sahibini keşfetmesi Amelie’nin aşkının başlangıcı olacaktır.

 • Sil Baştan

Joel Barish kki yıl boyunca birliktelik yaşadığı sevgilisinden şaşırtıcı bir haber almıştır. Bir teknolojik deneye katılan sevgilisi hafızasını sildirmektedir. Joel Barish hafızası tamamen silinmeden her şeyi hatırlatmak ister. Fakat sevgilisi Joel Barish’in kim olduğunu dahi hatırlamamaktadır. Anladığı bu gelişme ile sinirlenen Barish, aynı uygulamayı kendi de yapmak ister. Filmde Barish’in hafızası silinirken yaşadığı ilişkinin gözler önüne serilmesi konu edinir. Oldukça iyi başlayıp sonra tatsızlaşan ilişki gözler önüne gelir. Zaman geçtikçe ve yaşanılan güzel olaylar geldikçe Barish pişman olmuştur ve yapılan müdahaleyi durdurmak ister.

Aşk Filmleri Son Derece Romantik ve Duygusal

Romantiklik ve dramı konu edinen duygusal aşk filmleri ile gözyaşlarınıza hâkim olamayabilirsiniz. Olay örgüleri ile sizi çok etkileyecek romantik aşk filmlerinin listesi;

 • Senden Önce Ben (Me Before You)

favorisi gün kişinin saat romantik abd kullanır

2016 yılı ABD yapımı bir film olan Senden Önce Ben, Jojo Moyes’un 2012 yılında yayımlanmış olan romanından uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Emilia Clarke, Sam Claflin, Jenna Coleman, Charles Dance, Matthew Lewis gibi isimler yer almaktadır.

Filmde Will Traynor (Sam Clafin) başarılı, zengin, karizmatik, hayatını seven, istediği her şeyi elde etme gücünü kendinde bulan genç bir adamdır. Ancak bir gün talihsiz kaza sonucu felç kalarak yaşama isteğini ve özgüvenini kaybetmiştir. Bu genç adam ölmeyi bile istemiştir. Louisa Clark (Emilia Clarke) hayattan bir beklentisi olmayan, kafede garsonluk yapan, her zaman ablasının gölgesinde kalmış olan bir genç kızdır.

Louisa kafadeki işini kaybedince yeni bir iş arayışına girer. Kader onu Will ile birleştirir ve Will’in bakıcısı olarak işe girer. Kültür seviyesi yüksek ve bilgili bir genç olan Will ilk başlarda Louisa’ı küçümsemiş olsa da zamanla ona alışmaya başlar ve onun varlığının kendisine yaşama sevinci kattığını hisseder. Aralarındaki arkadaşlık zamanla yakın bir ilişkiye döner.

 • Aynı Yıldızın Altında (The Fault In Our Stars)

ABD yapımı romantik dram türünde bir aşk filmi olan Aynı Yıldızın Altında Shailene Woodley, Ansel Elgort, John Green gibi ünlü oyuncu kadrosundan oluşur. Filmde Hazel Grace karakteri tiroid kanseridir ve küçük yaştan beri bu hastalık karşısında mücadele verir. Tam tüm umutlar tükendiğinde yeni şeyler denenir ve Hazel tekrar yaşama tutunmaya çalışır. Kanser akciğerlerine dahi sıçramış olduğundan Hazel sürekli oksijen tüpü ile dolaşır. Konusunun bu olay örgüleri dahilinde geliştiği filmin içeriği de şu şekildedir.

Sürekli evde duran ve sosyalleşmekten kaçan Hazel ailesi tarafından destek grubuna gitmesi için ikna edilir. Grupta çarpışma sonucu August ile tanışır. August’ta kanser hastasıdır. Bacağının birinin dizden aşağı kısmını kaybetmiştir. Bu iki genç birbirlerine aşık olurlar. Hayatla mücadelelerinde birlikte olan gençler çok iyi vakit geçirmeye başlarlar. Hazel sürekli okuduğu romanın nasıl bittiğini merak ettiğinden dolayı August onu romanın yazarı ile tanıştırmak ister. Yazar Peter Amsterdamdadır. August ne pahasına olursa olsun yazarı bulmak istediği için Hazel’in annesi ile birlikte yollara düşer. Yazardan istedikleri sonucu alamazlar, kaba bir tavır ile karşılaşırlar ve dönmek zorunda kalırlar. Döndüklerinde Hazel’i daha da kötü bir haber bekliyordur.

August kalçasının birçok yerine tümörün sıçradığını söyler. August bir süre sonra vefat eder. Cenazede tıpkı daha önce provalarını yaptıkları gibi Hazel ve arkadaşı konuşma yapar. Yazar Peter’de cenazeye gelmiştir ve cenazenin ardından Hazel’e bir mektup bırakır. Mektup Augusttandır ve Hazel okuduğunda onun ne kadar değerli olduğunu tekrardan hatırlar.

Türk Yapımı En İyi 5 Aşk Filmi

Türk yapımı aşk filmlerinden en çok izlenen ve en beğenilenler sizler için bir araya getirdik. Siz de usta oyuncu kadrolarından oluşan bu filmleri doyasıya izleyebilir aşk ve heyecan dolu anlara şahitlik edebilirsiniz.

 • İncir Reçeli: Filmi Aytaç Ağırlar yazıp yönetmiştir. 1 saat 35 dakika boyunca süren film AIDS hastası bir kadın ve skeç yazarı bir adamın yüreklere dokunan hikayesini ele alır. Duygu isimli genç kadın artık hastalığının son evresindedir ve skeç yazarı Metin ile tanıştıktan sonra sırf bu yüzden ondan uzak durmaya çalışır.

 • Sevmek Zamanı: Filmde geçimini boyacılık yaparak geçiren Halil’in işe gittiği bir köşke bir fotoğraf görmesi ile değişen hayatı ele alınır. Bu fotoğraftaki kişi köşkün sahibi Meraldir. Birçok kez bir araya gelen bu ikili farklı olay örgülerine tanık olur.
 • Kader: Film aşkından ne olursa olsun vazgeçmeyen bir adamın hikayesini konu ediniyor. 1 saat 45 dakikalık bir süre beyaz perdede oynatılan film, Ufuk Bayraktar’ın başrolde olduğu karakterin sevdiği kız uğruna herkesi karşısına almasını anlatıyor.

 • Aşk Tesadüfleri Sever: Şöhrete sahip bir fotoğrafçı ve oyunculuk hayalinin peşinde koşan birinin hikayesini anlatan film, daha önce aşık olmuş ve aşkı çok iyi anlayanlar için ideal bir tercihtir. Başrollerinde Mehmet Günsür ve Belçin Bilgim’in yer aldığı bu aşk filmini izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

 • Issız Adam: Filmde Alper karakteri birisine bağlanmaktan korkan sürekli tek gecelik ilişkilerle yaşayan bir adamdır. Ada adlı bir kadınla tanıştığında tüm hayatı değişen Alper, eski korkuları yüzünden onu kaybederek ikisi içinde farklı bir yol çizer.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın