Yakıt Tüketimi Hesaplama Aracı İle Hesabınızı Bilin!

Yakıt tüketim hesaplama aracı ile aracınızın en kolay şekilde ne kadar yaktığını hesaplayın.Yakıt tüketimi hesaplama, aracınızın kaç kilometre yol alacağını veya ne kadar ne kadar yakıt tüketeceğini anlayabilmeniz adına size faydalı olan bir işlemdir. Bu hesaplama işlemi belirli bir kilometre gittiğimde arabam kaç yakar? Ortalama yakıt tüketimi ne olur? sorularınıza cevap olur.

Yakıt tüketimi hesaplama işlemimiz ile kolay bir şekilde aracınızın ne kadar yaktığını öğrenebilirsiniz. Ödenen tutar, kaç km gittiniz, yakıtın litre fiyatı(tl) kısımlarını doldurduktan sonra aracınızın km başına ortalama tüketim miktarı dahi otomatik hesaplandığında işinizin ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz. Sizde hemen sizden istenilen bilgileri girerek aracınızın yakıt tüketiminin değerlerini hesaplayın.

Yakıt Tüketimi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

tüketilen yakıt hesaplaması

Arabanızın ne kadar yaktığını hesaplamanız dikkat gerektiren bir işlemdir. Araç yakıt tüketimi işleminde ilk önce aracınıza yakıt aldığınızda onun üzerine ne kadar yol gittiğinizi de bilmeniz gerekir. İşlemleri yapabilmek için unutmamak adına bu süreçlerde not alabilirsiniz. Aldığınız yakıtın litre değerini km cinsinden gittiğiniz mesafeye bölünmelidir. Çıkan sonuç size aracınızın kilometre başına ne kadar yakıt harcadığını gösterir. Bu sonucu da 100 ile çarptığınız takdirde araç yakıt tüketimi hesaplama işleminizi bitirmiş olursunuz ve aracınızın 100 km mesafede ne kadar yakıt harcadığını bulabilirsiniz.

Manuel olarak yapılan bu tüketim hesaplama işlemine örnek verecek olursak;

60 litre yakıtla 450 km yol gittiğinizi düşünelim, burada 60 litreyi 450’ye bölmemiz gerekmektedir. Sonuç bizi aracın kilometrede 0,13 litre yakıt tükettiğini göstermektedir. 100 ile çarpıldığında da ortalama olarak 13,3 litre değere denk gelen değer aracınızın 100 km mesafede tüketilen yakıt hesaplaması miktarı olmaktadır.

Tüm bu hesaplamalar için detaylı bir şekilde uğraşmamanız adına araç yakıt tüketimi hesaplama yöntemleri işlemini otomatik bir şekilde gerçekleştiren hesaplama aracımızdan kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Yakıt tüketimi hesaplamak artık çok kolay. İstediğiniz sonuçları size anlık olarak sunan hesaplama aracımız işinizi çok kolaylaştıracak. Aracının harcadığı yakıtları merak ediyorsan yakıt hesaplama aracı ile hemen hesapla!

Araç Yakıt Tüketimi Ne Demektir?

arabam kaç yakar benzinli kilometre hesaplamaları litre araç yakıt

Motorlu taşıtlar kullanım esnasında belirli bir yakıt miktarı harcarlar. Bu yakıt miktarı ortaya yakıt tüketimini çıkarır. Yakıt tüketim şehir içi, şehir dışı ve ortalama yakıt tüketim olarak 3’e ayrılır. Şehir içi yakıt tüketiminde motor soğuk bir şekilde çalıştırılır ve hız maksimum 50 km/s’ ye çıkar. Hız ortalama 4 km ile 19 km arası mesafe oranları dahilinde testten geçer. Burada elde edilen veri şehir içi yakıt tüketimidir. Şehir dışı ise maksimum 120 km hıza çıkılarak 7 km’lik bir mesafede yapılır.

Araç Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler

Araç yakıt tüketim miktarını etkileyen bazı faktörler bulunur. Mevsim koşulları içerisindeki rüzgarlı hava bile araç yakıt tüketim miktarını etkiler. Bununla birlikte en etki eden faktör lastik basıncı olmaktadır.

Araç yakıt tüketim miktarını etkileyen diğer faktörler ise araç ağırlığı, araçtaki yük miktarı ile birlikte yolcunun trafik içerisinde aracı nasıl kullandığı gibi yol ve sürüş tarzlarıdır. Bu faktörler dışında araç tavanında bagaj bulunması, aracın başka bir aracı çekiyor olması gibi durumlar da araç tüketim miktarını etkilemektedir.

Araçların yakıt miktarını etkileyen mekanik unsurlar da bulunur. Yakıt enjektörlerinin tıkanmışlığı veya hava filtresinin tıkanmışlığı bu mekanik unsurlara örnektir. Aracı birden fazla kişinin kullanması da araç yakıt tüketim miktarını etkiler. Nitekim sürücülerden biri gaza yüklenip ani fren yaptığında normal olandan daha fazla yakıt tüketimine sebep olabilir. Araç yakıt tüketim miktarınızı düşürmenin en cazip yollarından biri net görece hızı sabit tutma, devir göstergesini kırmızıya çıkarmama, yüksek vites ile yavaş gitme, gaz ve fren pedallarına sakin basmakdır.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın