Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır?

vajinal enfeksiyon kitabı yazımız

Kadın hastalıkları denilince akla gelen ilk sorunlardan biri vajinal mantar. Aslında vajinal mantarın akla gelen ilk kadın hastalıklarından biri olması pek de şaşırtıcı değil zira vajinal mantarın kadınlarda görülme yüzdesi oldukça yüksek.

Vajinal mantar, mantar hastalıklarının birçoğundan farklı olarak genellikle dışarıdan bulaşmıyor. Bu hastalığa vajinada doğal olarak bulunan bakteriler neden oluyor.

Bu bakteriler normalde hastalığa sebep olmazken bazı etkenler mantar hastalığına sebep olmalarına yol açıyor. Vajinada mantar nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtlarını yazımızda bulacaksınız.

Mantar vajinada birçok soruna yol açar

Vajinal mantar vajina bölgesinde tek bir soruna ya da belirtiye değil birçok belirtiye yol açar. Vajinal mantar belirtileri arasında şunlar sayılabilir;

  • Vajinada beyaz renkli akıntı
  • Kaşıntı
  • Kaşıntı ve tahriş sebebiyle vajinal bölgede kızarıklık ve şişlik
  • Cinsel ilişki sırasında acı ya da ağrı hissi duyma

Bunlar vajinal mantarın en önemli belirtileridir. Eğer kendinizde bu belirtilerin varlığını fark ettiyseniz vajinal mantar sorunu yaşıyor olma olasılığınız yüksektir.

Mantardan korunmayı başarabilirsiniz

Vajinal mantar belirtilerini öğrendikten sonra bu mantar türünden korunmanın yoluna bir bakalım.

Vajinal mantar çok yaygın bir sorun olsa da aslında birkaç önlem ile bu hastalıktan korunma konusunda başarılı olabilirsiniz. Vajina bölgesinde havasızlığa dolayısıyla bakteri üremesine yol açan sentetik iç çamaşırlarından uzak durarak, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanmayarak vajinal mantar hastalığına yakalanma olasılığınızı düşürebilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın