Tüvtürk Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

Tüvtürk muayene randevusu nasıl alınır? merak ediyorsanız sizin için yazdığımız içeriğe göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüvtürk muayene randevu işlemi nasıl yapılır sorusunun üç çeşit cevabı bulunmaktadır. İlk seçenek olarak muayene randevusu tüvtürk web sitesi üzerinden kolaylıkla yapılır. Hatta çoğunluk tüvtürk randevu işlemlerini web sitesi üzerinden gerçekleştirir. Nasıl randevu alınır sorusunun diğer cevapları ise E-devlet seçeneği ile telefon numarası seçeneğidir.

Şimdi trafik ve araç güvenliğine oldukça büyük katkılar sağlayan Tüvtürk internet sitesinden araç muayenesi randevusu nasıl alınır? Maddeler halinde inceleyelim.

 • Tüvtürk muayene randevusu alınırken ilk öncelikle yapmanız gereken Tüvtürk’ün internet sitesine girmek ve araç plaka numarası, ruhsat seri numarası kriterlerini girmektir. Ardından muayene yapılacak şehir de seçilerek işleme devam edilmelidir.

https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx

tüvtürk muayene randevu

 • İkinci adımda araç ile ilgili tip seçimi gelecektir.

tüv türk muayene randevu alma

 • Açılmış olan ekranda “Genel muayene & Muayene Tekrarı” ile “Tespit Muayenesi” olmak üzere iki seçenek ile karşılaştığınızda “Genel muayene & Muayene Tekrarı” seçeneğini seçmelisiniz.

muayene randevusu nasıl alınır

 • Karşınıza gelen sayfa üzerinden muayeneye geleceğiniz gün seçimini net olarak yapabilirsiniz.
 • Seçilen gün seçiminden sonra saat seçimi de yapmalısınız.

muayeneden geçer tüvtürk istasyonlarında araç trafik cari

 • Karşınıza çıkan son sayfa da araç muayenesi randevu özetiniz açılacaktır. Sizden istenmekte olan bilgileri girerek randevunuzu onaylayabilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden Araç Muayene Randevusu –

Tüvtürk Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tuvtürk araç muayene randevu işlemi web sitesi üzerinden yapılabildiği gibi E-devlet üzerinden de yapılabilir. Peki E-devlet üzerinden araç muayenesi randevusu nasıl alınır?

E devlet’e girip kimliğinizi doğruladıktan sonra “Tüvtürk Muayene Randevu Kayıt” sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinden istenilen bilgileri seçip girmeniz ardından periyoduk araç muayenesi için randevu oluşturabilirsiniz.

Telefon ile Tüvtürk Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk muayenesi randevu işlemi telefon ile de yapılabilir. 0850 222 88 88 numarası ile Tüvtürk çağrı merkezine ulaşılarak araç muayene randevusu alınabilir. Bu sistem haftanın 6 günü 08.00 ve 20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Araç Muayene İşlemini İptal Etme ve Erteleme Durumunda Ne Yapmamız Gerekiyor?

Yaptıracağımız araç muayenesinde aldığımız randevu günü için herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmışsak, randevuyu iptal etme ve erteleme hakkımız bulunur. Bu işlemleri gerçekleştirmemiz de oldukça basittir.

Muayeneden herhangi bir sebeple vazgeçmeniz neticesinde öncelikle Tüvtürk sitesine girmelisiniz. Ardından randevunuzu iptal edebilmeniz için plakanızı, ruhsat seri numaranızın bilgisini ve işlem için tercih ettiğiniz şehri seçmelisiniz. İşleme sırası ile devam ettikten sonra karşınıza almış olduğunuz randevu bilgileri çıkacaktır. İptal et butonu ile bu randevuyu iptal ederek muayeneden vazgeçmiş olursunuz.

Tüvtürk istasyonlarında yaptıracağınız araç muayenesi iptal durumunuz ardından, aracın muayenesi için yeni bir tarih belirlemeyi ve muayene için tekrar randevu almayı unutmayınız.

Araç Muayenesinin Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Araç muayene işleminin gerçekleştirilebilmesi için alınan randevu dışında dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekilen bazı faktörler bulunmaktadır. Muayene öncesinde bu faktörler özenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Gerçekleştirilmediği durumlarda muayene sırasında problemler ortaya çıkabilir. Aracın muayenesi öncesinde nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız sizde listeler halinde paylaştığımız net bilgilerden faydalanabilirsiniz.

 • Plakanıza kayıtlı borçlar varsa muayene öncesi ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde plaka üzerine kayıtlı ceza olarak herhangi bir trafik cezası, trafik ihlali veya vergi ceza işlemi olduğu durumda muayene işlemi gerçekleşmez. Bu durum OGS geçiş borcu durumunda da geçerlidir.
 • Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekilen bir diğer faktör egzoz emisyon ölçümüdür. Egzoz emisyon ölçümü muayene öncesinde yapılmalıdır. Bu hizmetler muayene öncesi başka firmalarda yapılabildiği gibi Tüvtürk istasyonlarında da yapılabilmektedir.
 • Araç muayenesi için lazım olacak gerekli tüm evrakların ve aracınız içerisinde olması gereken ekipmanların tümünün tam olduğuna dikkat etmelisiniz. 

Araç Muayenesi İçin Gerekli Olan Evrak ve Ekipmanlar Nelerdir? 

Araç muayeneye girebilsin diye dikkat etmeniz gereken faktörler arasında evrak ve ekipman detaylarının olduğunu belirtmiştik. Peki bu evrak ve ekipmanlar nelerdir bir bakalım.

 • Ruhsat
 • Araç muayene getiren kişi üzerine kayıtlı değilse vekalet belgesi
 • İlk yardım çantası
 • Zorunlu Trafik Sigorta poliçesi
 • PG’li ve CNG’li araçlar için etiket (Bu etiket görünür olmalı)
 • Stepne (Motosiklet ve lastikli tekerlekli traktörler hariç)
 • Yangın söndürme tüpü
 • Motorlu araçlarda 2 adet olmak üzere üçgen reflektör (Motosiklet ve motorlu bisikletler hariç)

Araç Muayenesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince araç muayenesi yaptırmak da trafik sigortası yaptırmak gibi zorunludur. Araç muayenesi yalnızca yetkili tek kuruluş olan Tüvtürk’te yapılmaktadır.

Tüvtürk’te aracın muayene tarihi, bir önceki muayene gününüzden geçmiş olan süre üzerinden hesaplanarak ruhsatınıza işlenmektedir. İsterseniz aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden öncede Tüvtürk araç muayeneden işlem yaptırabilirsiniz.

Araç Muayenesi Hakkında Ücret Detayları

Muayene ücretleri Tüvtürk istasyonlarında tahsil edilmektedir. Araç muayenesi yaptıran araçlar muayeneden geçer ise hiçbir problem oluşmamaktadır.

Muayenesi yapılan araçlar eksikleri var ise muayeneden geçemediği takdirde 1 ay içerisinde tekrar muayene işlemine girmelidir. Bu araçlar muayeneden geçemedikleri takdirde ücretsiz muayene hakkı için, aynı il ve aynı istasyondan muayeneye girmelidir. 1 aylık verilen süre dolduğu takdirde muayeneye gelinir ise, ücretsiz muayene hakkı kaybedilir ve yeni baştan ücretli genel muayene yaptırılır.

Araçlarımızın ve bizlerin güvenliği için büyük önem taşıyan araç muayenesi ücretleri taşıt tipine göre değişiklik gösterir. 2023 yılı verilerine göre muayene ücretinde %61,5 oranında bir artış söz konusudur. Ücretler nakit olarak, banka kartıyla veya kredi kartıyla da ödenebilmektedir.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın