Saudade Ne Demek? Geçmişe Özlem Duygusu Sizde de Varmı?

Saudade ne demek? Saudede ne anlama gelir gibi sorular son zamanlarda günümüzde oldukça popülerleşmiş bir durumdadır. Saudade, kaybolan veya uzakta olan bir şeyi özleme duygusudur. Artık olmayan veya kaybolan bir şeye karşı özlem duygusunun duyulması manasına gelir.

Saudade nedir? maddeler halinde irdelersek.

  • Geçmişte olan anılara özlem duyulmasıdır.
  • Sevilen birinin yokluğunun hissedilmesidir.
  • Özlemi ve umutsuzluk duygusunu ifade eder.
  • Özlenen şeye hiçbir zaman kavuşulamayacağı duygusunu barındırır.

Saudade Ne Demek Saudade Ne Anlama Gelir?

Özlem, umutsuzluk ve üzüntü duygularını ifade eden sözcük, bir kişinin geçmişe özlem duyması ve kaybettiği şeyleri geri getirip içindeki boşluğu doldurmak istemesini ifade eder. Saudade, aşık olunan birinin yokluğunda hissedilen derin duyguları da belirtir.

aile son anlamı portekiz-madde özlemi

Saudade ne demek sorusundan sonra kelimenin kökeninin nerden geldiğine de biraz değinelim.

Saudadenin kökeni nedir?

Saudade kelimesinin Latince “solitatem” kelimesinden türetildiği belirtilmektedir. “Solitatem” kelimesi de yalnız kalma ve yalnızlık anlamına gelir. Bazı kaynaklar da saudade kelimesinin Arapça olduğu öne sürülür. Arapça “sauda” kelimesi ticaret için bir yerlere gitme manasını taşır. Bu açıklamaya örnek olarak Portekizli denizcilerin uzun yolculuklarından sonra eve geldiklerinde ailelerini ve diğer tüm sevdiklerini özlem ile hatırlamaları için “saudade” kelimesini kullanmış olmalarını verebiliriz.

Saudade, ilk 13.yy’da Portekiz Edebiyatı içerisinde kullanılmıştır. Ardından zaman içerisinde Portekizce konuşan ülkelerde yaygınlaşmıştır. Bu ülkelerde kültürel bir öneme sahip kelime, artık dünya çapında da popüler bir hale gelmiş durumdadır.

Saudade Kelimesinin Kültürel Önemi

Portekizce dilinin konuşulduğu ülkelerde önemli bir değere sahip olan saudade kelimesi, Portekiz müziği ve edebiyatı içerisinde de kullanılır. Birçok roman ve şiir içerisinde yerini alır. Edebiyatta özellikle Jose Saramago, Fernando Pessoa, Luis de Camoes gibi yazarlar eserlerinde saudade kelimesine sık sık yer vermiştir. Müzik sanatı içerisinde ise fado müziği saudade kavramını en iyi ifade eden müzik türündendir. Fado müzik türü özlem, ayrılık ve kayıp gibi duyguları konu edinir. Melankolik bir hava taşıyan sözleri ile saudade kelimesini en iyi şekilde ifade eder. Portekizce konuşan ülkelerde önemli bir yere sahip kelime insanların birbirine olan bağlarını gösterebilmeleri için sürekli kullanılır.

Saudade Ne Kadar Popüler?

Saudade kelimesi Galiçyaca-Portekizce dillerinde geldiği bir şeye duyulan özlem manası ile dünya çapında da bilinen bir hale gelmiştir. Sanat dünyasında da sıklıkla karşılaştığımız kelime, Amerikalı şarkıcı Chris Rea’nın albümü ile de karşımıza çıkmaktadır. Madonna gibi ünlü bir sanatçı da şarkısında saudade sözcüğünü geçirmiştir. Müziğin yanı sıra resim üzerinden baktığımızda ise Brezilyalı Candido Portinari adlı ressamın saudade isimli bir tablo yaptığına şahit olabiliriz.

Ülkemizde ise instagram, facebook gibi sosyal medya hesapları sayesinde, saudade kelimesi sıklıkla duyulmaya başlanmıştır. Son dönemin en çok izlenen dizilerinden olan Aile dizisinde geçen bir bölümde de yer alan kelime, popülerliğini korumaya devam etmektedir.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın