Polisiye Diziler Aksiyon Dolu En İyi Polisiye Diziler

Polisiye diziler suç ve suçlu olan kişilerin yaşadığı olayların belirli bir çerçevede incelenmesini içerir. Suçluların hayatlarında yer alan olayların hayata dair nasıl bir tavır sergilediklerini anlatan bir dizi anlatımlardır. Suç filmlerinde suçluların büyütülerek gösterilmesinin yanı sıra polis dizisi senaryoların ise genellikle polisiye romanlardan alıntı olarak uyarlandığı bilinir.

Türk Polisiye Diziler Hangileridir?

Özellikle Türkiye’de dikkat çeken yapımlar arasında yer alan Türk polisiye diziler arasında en çok izlenen ve geniş bir izleyici kitlesine sahip olan diziler şu şekilde belirtilir;

  • Şahsiyet – Bir internet dizisi olarak bilinen gizem dolu bir Türk polisiye dizisidir. Oldukça yoğun bir izleyici kitlesi bulunmaktadır.

  • ÇarpışmaAksiyon, dram, polisiye türünde hazırlanan bir Türk dizisi olarak etkileyici özelliklere sahiptir.

  • Arka Sokaklar – Bir grup özel polisten oluşan asayiş ekibinin İstanbul içerisinde meydana gelen olaylar karşısında baş etmeleri ile ilgili çalışmalarını anlatır. 2004 yılından bugüne günümüzde devamlılığı olan bir dizi olarak bilinmektedir.

  • Behzat Ç.- Bir Ankara polisiyesi olarak tanımlanan aykırı bir polisin hikayesini anlatır.

  • Çember – Aksiyon ve dram türünde hazırlanan ve 2 sezondan oluşan çok etkileyici ilginç bir polisiye dizi olarak görülür.
dedektif dram içerikli en iyi polisiye dizileri

En iyi polisiye dizileri olarak kabul edilen ve çok yoğun bir izleyici kitlesine sahip olan dizi “Narcos” Amerika hakkında pek çok farklı dönem hakkında bilgi veriyor. Türkiye’de tarihi bir rekora imza atmış ve 20 yıllık bir geçmişe çok geniş bir izleyici kitlesine sahip olması ile bilinen en sevilen Türk polisiye dizi olarak “Arka sokakla”’ ilk sırada yer almaktadır.

Özellikle ülkemizde ve tüm dünyada herkes tarafından özel bir ilgi ile izlenen polisiye diziler içerisinde bulunan hareket ve olayların neden sonuç ilişkisinin ekrana yansıtılma şekli dolayısıyla oldukça sevilen yapımlar arasında yer almaktadır.

Polisiye Dizi Özellikleri Nelerdir?

Farklı hikayelerin yer aldığı polisiye dizi özellikleri ile ön plan da olan yapımlar olarak bilinir. Hayali kişiler ve hayali olayların sıklıkla yer aldığı veya var olan hikayelerin abartılı bir şekilde anlatılması ile oluşturulabilir.

En Uzun Polisiye Dizisi Kaç Bölüm Devam Etmiştir?

Polisiye film bölüm sayısı 19 yıl boyunca radyoda 57 yıl ise televizyonda yayınlanarak büyük bir rekora imza atarak binlerce bölüm sayısına ulaşmış olan ‘Guiding Light’ en uzun polisiye dizi olarak örnek gösterilebilir.

imdb puanı yüksek dedektif dram suç dolu ilginç polisiye dizisi

Polisiye Film Konuları Nelerdir?

Genellikle suç ve suçluların çok daha abartılı bir şekilde anlatılarak polisliğin önemini vurgulayan, iyi ve kötü ayrımının yapılmasını sağlayan yapımlar farklı polisiye film konuları ortaya çıkarabilir.

Polisiye Dizilerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Toplumun ve bireylerin psikolojisi üzerinde yoğun bir iz bırakan en sevilen Türk polisiye dizileri oldukça abartılı ve yoğun duygular ile anlatılması sebebiyle ilgi çekmektedir. Kişilerin psikolojileri üzerindeki etkileri de yine dramatik veya özendirici izler olarak ortaya çıkmaktadır.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın