Panik Atak Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Son yıllarda hemen herkesin çevresinde “ben panik atağım” diyen birçok kişi var ancak aslında panik atak tanısı kişinin kendisinin koyacağı bir tanı değil ve bu hastalığın mutlaka doktorlar tarafından teşhis edilmiş olması gerekiyor. Tabi ki panik atak olduğumu nasıl anlarım diye düşünen ve kendinde bu sorunun varlığından şüphelenen kişilerin sorularının yanıtını bulabileceği bazı ipuçları da bulunuyor.

Ani gelişen ve tekrarlayan korku nöbetleri

Panik atak hastalığının en tipik belirtisi kişide aniden ortaya çıkan, yoğun ve tekrarlayan korku, endişe nöbetlerine neden olması. Eğer siz de çeşitli durumların tetiklemesi ile aniden korku hissi yaşamaya başlıyorsanız ve bu nöbetler tekrarlıyorsa panik atak sorununa sahip olabilirsiniz.

Kalp krizi geçiriyorum endişesi

Her yıl binlerce kişi hastanelerin acil servislerine kalp krizi geçirdikleri düşüncesi ile gidiyor oysaki bu kişilerin birçoğunun kalp krizi geçirmedikleri ve bu hissi yaşamalarına neden olabilecek herhangi bir fiziksel rahatsızlığa da sahip olmadıkları belirleniyor. Kalp krizi geçiriyorum hissi, yoğun ölüm korkusu da panik atak hastalığının önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Delirme korkusu

Panik atak olduğunu nasıl anlarsın sorusunun yanıtlarından biri de delirme korkusu. Bu sorunu yaşayan kişiler nöbetler sırasında delirme korkusunu yoğun olarak hissettiklerini belirtiyorlar. Eğer siz de ani gelişen ve tekrarlayan nöbetler esnasında ölüm, kalp krizi geçirme korkularının yanı sıra çıldırma endişesi de yaşıyorsanız bu da panik ataktan mustarip olduğunuzu gösterebilir.

Yine de bir uzmanın teşhis koyması gerekiyor

Evet, yukarıda saydığımız tüm durumları yaşıyor olabilirsiniz ancak yine de yapmanız gereken bir uzmana başvurarak bu sorunların altında yatan nedenin doğru olarak teşhis edilmesini sağlamak.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın