Panik Atağı Ne Tetikler?

Günümüzde panik atak kavramından haberdar olmayan kimse kalmamış durumda, bunun en önemli sebebi panik atağın artık çok erken yaşlardan itibaren bireyleri etkiliyor oluşu. Toplumda panik atak sorunu yaşayanların sayısının büyük bir hızla artması beraberinde bu hastalığın isminin herkesçe öğrenilmesini de getirmiş durumda. Peki, neden panik atak bu kadar büyük bir hızla yayılıyor ve panik atağı tetikleyen durumlar neler? İşte bu soruların yanıtlarına birlikte göz atacağız.

Panik atağın beslenme ile ilişkisi

panik atak nöbetlerini ne tetikler

Uzmanlar panik atak ile beslenmenin direkt ilişkisi olduğu konusunda hemfikirler. Zira bazı yiyecekler panik atağı tetiklerken bazı yiyecekler ise nöbetlerin engellenmesine yardımcı olabiliyor. Alkol panik atağı tetikleyen en önemli etkenlerden biri ve alkol tüketildiği anda geçici süreli bir rahatlama yaşatsa da sonrasında yaşattığı endişe duygusu panik atak nöbetlerini tetikliyor.

Ayrıca yine endişeye ve çarpıntı gibi durumlara yol açan kafein içeren tüm yiyecek ve içecekler panik atak nöbetlerini tetikliyor. Dolayısıyla panik atak sorunu yaşayan kişilerin tüm bu yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durması gerekiyor.

Uykusuzluk

Panik atak hastalarının özen göstermesi gereken hususlardan biri de düzenli ve yeterli uyumak. Zira uykusuzluk da panik atağı tetikleyen durumlar arasında yer alıyor. Yetersiz ve düzensiz uyku panik atak hastalarının uzak durması gereken noktaların ilk sıralarında yer alıyor.

B vitamini eksikliği

B vitamini sinir sistemi için hayati önem taşıyor ve B vitamini eksikliği de panik atağı tetikleyebiliyor. Panik atak sorunu yaşayanların B vitamini takviyesi alması da öneriliyor.

Hızlı kilo kaybı

Özellikle yaz aylarında birçok kişi kilo vermek için sıkı diyetlere giriyor ve hızlı kilo kaybı vücutta sadece kilo değil sıvı ve kas kaybı anlamına da geliyor ve bu etkenler de panik atak nöbetlerinin daha sık yaşanmasına yol açabiliyor.

Uzun süre aç kalmak

Uzun süre aç kalmak kan şekeri dengesini bozduğu için yine panik atak nöbetlerini tetikleyen durumlardan biri. Bu nedenle panik atak hastalarının uzun süre aç kalmaktan uzak durması gerekiyor.

Bu yazımızın konusu özetle şöyleydi:

Panik atağı ne tetikler?

Panik atağı tetikleyen durumlar nelerdir?

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın