Influencer Ne Demek? Influencer Kavramı Kimler İçin Kullanılır?

Influencer ne demek? Influencer nedir? gibi sorular, ülkemizde influencer kavramının yayılması ile birlikte sizlerin de merak ettiği sorular arasına girmiş olabilir. Günümüzün en çok merak edilen ve talep gören mesleklerinden olan ınfluencer’lık tam olarak ne demek? Birlikte inceleyelim.

Influencer ne demektir sorusunun birçok kapsamlı yanıtı bulunur. Influencer kelimesinin  tanımlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Influencer, bir kitleye sosyal medya vasıtası ile ulaşarak farklı hizmet ve ürünlerin tanıtımını yapan kişidir.
  • Dijital kanallar veya sosyal medyalarından ürün tavsiyesinde bulunanlardır.
  • Sosyal medyadan ürün veya hizmet tanıtımı yapan kişilerdir.
  • Pazarlama aktiviteleri gerçekleştirerek takipçilerini veya diğer toplum insanlarını etkileyerek yönlendiren kişilerdir.

Influencer kelimesini influence şeklinde incelediğimizde influence kelimesinin tesir etmek, etki etmek anlamlarını taşıdığını görebiliriz. Influencer kelimesi ise dikkat çekici ve etkileyici anlamlarını taşır. Yani aslında meslek haline gelmiş olan influencer kelimesi influence kelimesi ile bağdaşabilir.

Influencer Ne Demek? Influencerlar Ne Yapar?

Influencer ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra influencer nedir? sorusunun yanıtına bir bakalım. Influencarlar, influencer kavramının içeriğini yerine getiren kişilerdir. Yani sosyal medyada paylaşım yaparlar ve etkilerler. Video paylaşımı yapılan tüm web siteleri içerisinde ürün tanıtımı ve paylaşımı yapabilirler. Influencerlar günümüzde dijital pazarlamanın da etkisi ile oldukça önem kazanan kesimlerden olmuşlardır.

sosyal medya influancerlar kimdir nedir

Genellikle çoğu firma takipçi sayısı çok olan influencerlar ile anlaşarak ürün tanıtım ve hizmet görevlerini onlara vermektedir. Ürün tanıtım video ve görsellerinde, ürünü öne çıkaran özellikleri ile iyi yanları ifade edilmektedir. Hizmet ve ürün tanıtımını yapan influencarlar, tanıttıkları şeylerin genellikle tüm avantajlarından bahsetmektedir.

Influencerlar giydikleri kıyafetler ve ayakkabılardan, gittikleri mekanlara kadar sosyal medya platformlarında paylaşımda bulunurlar. Moda, yemek, cilt bakımı, güzellik, makyaj gibi her türlü alan ile ilgilenebilirler. Yemek yedikleri, vakit geçirdikleri mekanları takipçilerine tavsiye ederek görevlerini yerine getirmiş olurlar. Kendi kullandıkları cilt bakım ve makyaj ürünlerini gerek reklam niyetine gerekse de normal bir öneri olarak takipçilerine sunuyorlar. Renk, stil, tarz ve daha birçok şey için tavsiyede bulunan influencerlar, takiçilerinin odak noktası oluyorlar.

İnfluencarlar Bizlere Ne Gibi Fayda Sağlıyor?

Markaların iş birliği teklifinde bulunduğu influencarlar, takipçilerinin ürünleri satın almasında büyük rol oynuyorlar. Bu durumu meslek olarak veya bir hobi olarak sürdüren influencerlar, takipçi sayısı yüksek ve güvenirlik verebiliyor ise bu işi sürdürebiliyorlar. Deneyimli ve kaliteli markalar genellikle işi yapabilme kapasitesi ve hedef kitlesi yüksek kesimlerle iş birliği yapıyorlar. Bu durumda sosyal medya kullanıcılarından takipçi kesim de, merak ettiği veya tanıtımını gördüğü ürünü daha rahat bir şekilde alabiliyor.

Influencerlar ürünleri farklı özellikleri işlevleri ve bazen de fiyatları ile öne çıkarıyorlar. Örneğin kıyafetler için bu yılın moda olan ürünleri ve renkleri hakkında bilgilendirme yaparak ürün tanıtımında bulunuyorlar. Bir başka örnek olarak ise ev de kullanılabilecek malzeme ve materyaller için kullanışlı olduğuna dair bilgiler vererek hayat kolaylaştırıcı tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu bilgileri markalarla ücretli olarak anlaşıp verebildikleri gibi sponsorlu içerikler olarak da paylaşabiliyorlar.

Influencerlar ürünlerle alakalı yaptıkları gözlemler sonucundaki paylaşımları sayesinde, tereddüt ettiğimiz için alamadığımız ürünleri almamızı sağlıyorlar. Aynı zamanda yüksek fiyatlı bir ürünün indirime girmesi gibi haberleri de gönderi, hikaye, reels veya canlı yayın yardımı ile takipçilerine duyuran influencers istediğimiz ürüne uygun fiyat ile sahip olmamızı sağlıyorlar.

Influencer ne demek? Influencer nedir? gibi soruların yanıtlarını sizler için vermiş olduk. Sizler de sosyal medyanın avantajlarından olan influencarlardan yararlanarak birçok indirimli ve kullanışlı ürüne sahip olabilirsiniz.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın