Gerilim Filmleri: Sizi Gereğinden Fazla Gerecek 10 En İyi Film

Gerilim filmleri izleyicisinde heyecan ve korku oluşturur. Aksiyon ve heyecanlı olay örgülerini sevenler, çeşitli gerilim filmleri arayışlarına girer. Bizde sizlerin heyecan ve macera dolu film arayışlarınız için en beğenilen gerilim filmlerini bir araya getirdik.

İşte türü gerilim imdb puanı yüksek filmler;

  • Başlangıç

gerilim filmi

Başlangıç, başrolünde Leonarda DiCaprio’nun Dom Cobb isimli hırsız rolünde yer aldığı, ABD yapımı gerilim ve bilim kurgu türünde bir filmdir. Dom Cobb insanların zihinlerine girerek onların hayallerini ve sırlarını çalar. Bir zaman sonra bu durum onun için hiçte iyi sonuçlanmaz ve sevdiği her şeyden olur.  Ona içinde bulunduğu durumdan kurtulması adına imkânsız bir iş olan başlangıcı tamamlama görevi verilir. Artık fikir ve hayalleri çalmak yerine yerleştirmelidir. Başardığında mükemmel bir suç elde edecektir. Dikkatle yapılan planlamalar ne sonuç getirecek ortaya neler çıkacak merak ediyorsanız en iyi gerilim filmler kategorisi içerisindeki bu Başlangıç filmini mutlaka izleyin.

  • Kara Şövalye

gerilim imdb beyaz perde saat göster

Filmin orijinal adı The Dark Knight olarak bilinir. 2008 yılında vizyona giren film ABD yapımıdır ve Christopher Nolan tarafından yönetilmiştir. Türü aksiyon ve gerilim imdb puanı ise 9’dur. Bir süper kahraman filmi olan Kara Şövalye’de halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile ona karşı Gotham Sokaklarını kurtarıcı görevini üstlenen Batman’ın hikayesi anlatılıyor. İşleri fena halde bozan Joker’e karşı Batman’ın büyük mücadeleler vermesi gerekiyor. İyi ve kötü arasındaki bitmeyen savaşı anlatan bu film, karanlık ve sert bir dünyaya şahit olmak isteyenler için idealdir.

  • Prestij

favorisi kötü oyuncular abd dakika gerilim filmi fragman

Prestij Christopher Priest’in romanından sinemaya uyarlanmıştır. 19.yy sonlarında Londra’da yaşayan iki sihirbazın hikayesini ele alır. Film üç evreden oluşur. Bu evreler vaat, dönüm noktası ve prestij şeklindedir. Vaat sihirbazın yapacağı sinir sunumunu ifade eder. Dönüm noktası gerekli hazırlıkların yapılması, nesnelerin tanıtımı ve seyircilerin bekleyişidir. Sihirbazlığın en üst noktası olan prestij ise vadedilen sihir sunumunun gerçekleştiği andır.  Bu noktada seyirciler şaşkın ve meraklı bakışlarla sihirbazı alkışlar. Filmde en çok dikkat çeken izleyicilerin aklını zorlayan açıklanması güç birçok sahnenin olmasıdır. Sihirbazların saygı duyulan esrarengiz kişiler olduğu kabul edilen dönemi anlatan Prestij, iki sihirbaz arasındaki düşmanlığı anlatan konusu ile de ilginizi çekecek.

  • Köstebek

gerilim filmlerdir içeriğin aşağıda gör

Oyuncularının performansı ile dikkat çeken Köstebek en iyi gerilim filmlerinden biridir. Filmde başrol oyuncular Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson ve Matt Damon şeklindedir. Filmin geçtiği yer Güney Boston’dur. Film Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehirde bulunan en büyük suç organizasyonunu çökermek için mücadele başlatması ile başlar. İçeriğin bu olay örgüsü altında geçtiği filmde amaç güçlü mafya babasının egemenliğine son vermektir. Filmde Billy ve Colin’in düşman ile sürekli karşı karşıya kalmaları ile ortaya çıkan gerilim ve aksiyon dolu anlar yaşanır.

Son Zamanların En Beğenilen Gerilim Filmleri

  • Nefesini Tut: 2

1.filminde korku, dram ve gerilimi bize tattıran Nefesini Tut, 2. Serisi ile de aksiyon ve gerilimi bizlere tattırıyor. Körlüğü nedeniyle hafife alınan bir adamın hikayesi ile başlayan filmin özeti şu şekildedir. Kör olan Norman Nordstrom karakteri yaşanmış olayların üzerinden sekiz sene sonra yeni bir yaşam kurar. Çalına ailesini yeniden yaratabilmek için yangın sonucu evi yanarak yetim kalmış 11 yaşında Phoenix isimli bir çocuğu yanına alır. Düzenli giden hayatlarını evlerine gelen davetsiz bir misafir bozar. Phoenix için her şeyi yapmaya hazır olan Norman, içindeki kötü karakteri açığa vurmak zorunda kalır.

  • Davet

Davet 2022 yapımlı yeni bir gerilim filmi. 1 saat 40 dakika bir süreden oluşur. Filmde varlığından yeni haberdar olduğu akrabalarının davetine katılan kadının hikayesi anlatılıyor. Davetten sonra hayatı değişen kadın kendisini yaşamla verdiği mücadele içerisinde buluyor. Detaylı bahsedecek olursak başrol oyuncusu Evie akrabalarının arayışına annesinin ölümünden sonra başlıyor. DNA testi ile kuzeninin olduğunu öğreniyor. Kuzeni ve ailesi tarafından İngiliz Kırsalında gerçekleşecek bir düğüne davet ediliyor. Evie düğünde aristokrat olan ev sahibi ile yakınlaşıyor. Her şey yolunda gözükse de ailenin geçmişteki sırları açığa çıktıkça işler Evie için kabusa dönüyor.

  • Canavar

Canavar filmi izleyicilerine gerilim, aksiyon ve dramı bir arada yaşatır. Daniels karakteri karısının ölümü ile perişan bir hal alır. Kendine gelebilmek için kızları Meredith ve Norahıda alarak karısı ile tanıştığı Güney Afrika’ya gider. Eski aile dostları Martin Battles’ın yönetiminde olan doğal hayat alanının kendilerine iyi geleceğini düşünür. Toparlanmak için geldikleri bu yerde avcılardan kaçan korkunç büyüklükte bir aslan peşlerine düşer. Bu saldırgan aslandan kurtulmaya çalışan Daniels ve kızları zorlu maceralara girişir. İzlerken nefesinizi tutacağınız anlar yaşayacağınız filmin, fragman kısmına Beyaz Perde’den ulaşabilirsiniz.

Kesinlikle İzlemeniz Gereken Psikolojik Gerilim Filmleri

Psikolojik gerilim filmleri, izleyicilerine gergin anlar yaşatan karakterlerinin dengesiz konumlarda olduğu filmlerdir. Psikolojik gerilim filmleriyle izleyiciler gizem ve dramın içine düşebilirler. Aşağıda sizler için mutlaka izlemeniz gereken, en beğenilen psikolojik gerilim filmlerine örnekler verdik.

  • Kuzuların Sessizliği


1991 yılında seyircisi ile buluşmuş eski yapımlı bir filmdir. Bu psikolojik gerilim filmi başarısı ile 4 dalda Oscar ödülü almıştır. Thomas Harris’in aynı isimde olan romanından Beyaz Perde içerisine aktarılmıştır.  Filmde akademiden mezun olmuş Clarice Starling genç bir FBI ajanıdır. Bu ajan masum bir kadını kurban ettiği insanların derisini yüzen sapık bir katilin elinden kurtarmak için çabalar. Starling sapık katile ulaşabilmek için psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakın temasa geçer. Lecter’den yeterli bilgileri almak için onun güvenini kazanmaya çalışır. Filmin devam niteliğini taşıyan Hannibal ise 2001 yılında Ridley Scott tarafından çekilmiştir.

  • The Gift (Geçmişten Gelen)

2015 yılında beyaz perde de yerini alan film 1 saat 48 dakika sürmektedir. Simon ve Robyn isimli genç çiftin hikayesi anlatılır. Çiftin güzel ve yolunda giden hayatları Simon’un lise arkadaşı ile karşılaşmasından sonra rayından çıkar. Simon’un lise arkadaşı Gordo, geçmişe ait kötü sırların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durumlardan rahatsız olan Robyn hayatını tekrar gözden geçirir.

  • The Ones Below (Alt Kattakiler)

The Ones Below filmi farklı konusu ile izleyen kişinin favorisi oluyor. Film çekişmeli ve gerilim dolu anlardan oluşuyor. Konusu hakkında kısaca bahsedecek olursak, Justin ve Kate çifti doğacak ilk çocuklarını beklemektedir. Çiftin alt katına yeni taşınmış olan komşuları Jon ve Theresa’da doğacak ilk bebekleri için heyecanla beklemektedir. Kate ve Justin çifti yeni taşınan komşularını tanışmak için akşam yemeğine davet eder. Yemekte muhabbet esnasında Kate ve Justin daha önceleri çocuk sahibi olmak istemediklerinden, ister istemez de Kate’nin hemen hamile kaldığından bahsederler. Jon ve Therasa çifti ise 7 yıldır bebek sahibi olmak için çaba gösterdiklerini anlatırlar. Bu muhabbet esnasında Kate kadar hızlı hamile kalamadığına üzülen Therasa bir an önce evine gitmek ister ve merdivenlerden düşerek bebeğini kaybeder. Kıskanç ve öfkeli Theresa, Justin ve Kate çiftinin yeni doğacak bebeğini huzursuz etmek için bekler.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın