Evlilikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Evliliğe başlarken her çift uzun süreli ve mutlu bir evlilik yaşamayı hayal ediyor ancak bunu hepsi başaramıyor. Evliliklerin mutlu ve uzun süreli olmasında en önemli unsur tabi ki sağlıklı bir cinsel yaşam. Cinsellik evlilik konusunda deyim yerindeyse hayati önem taşıyor ve düzenli cinsel yaşamı olmayan çiftlerin evliliklerinin uzun sürme olasılığı da ciddi anlamda azalıyor. Bu nedenle evliliğe başlanan ilk günden itibaren cinsel yaşama özen göstermek mutlu bir evliliğin ilk kuralı demek pek de yanlış olmaz. İşte evlilikte cinsel ilişki ile ilgili tüm merak ettiğiniz konuların yanıtları.

Evlilikte cinsellik yoksa ne olur?

Cinselliğin evlilik için ne denli önemli olduğunu daha iyi anlatabilmek için öncelikle evlilikte cinsellik yoksa ne olur sorusunu yanıtlamalıyız. Cinsellik yaşamayan bireyler boşaltamadıkları cinsel enerji nedeni ile gergin olurlar ve bu enerjiyi mutlaka başka bir şekilde boşaltmak isterler.

Bu yol kimi zaman kavga, kimi zaman başka olumsuz durumlar olabilir. Bu nedenle cinsellik yaşamayan evli çiftlerin arasında sorunlar çıkmaması imkansızdır. Yeterli cinsellik yaşamak hem çiftler için bir ihtiyaçtır hem de bireylerin kişisel ihtiyacıdır, dolayısıyla eğer bir evlilikte cinsellik yoksa bu çiftlerin hem bireysel hem de çift olarak ciddi sorunlar yaşamalarına neden olan bir durumdur.

Evliliğiniz bitme noktasına geldiyse evliliği kurtarmanın yolları yazısında anlattığımız teknikleri incelemeniz faydalı olacaktır.

Evlilikte cinsel isteksizlik nedenleri

Evliliklerde görülen cinsel sorunların en önemli sebebi tabi ki cinsel isteksizlik. Erkeklerde de görülebilmekle birlikte bu sorunu daha çok kadınların yaşadığı da bilinen bir gerçek. Kadınlarda cinsel isteksizliğin en sık karşılaşılan sebepleri doğum yapma ve bazı fiziksel sorunlar. Ancak elbette bunlardan başka bazı sorunlar da cinsel isteksizliğe yol açabiliyor. Ayrıca doğum kontrol için kullanılan bazı ilaçlar da cinsel isteksizliğe neden olabilme riski taşıyor.

Erkeklerde ise baba olma, eş ile duygusal sorunlar yaşama ve bazı fiziksel sorunlar cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Bu nedenle eğer siz ya da eşiniz cinsel isteksizlikten muzdaripse öncelikle bir doktora başvurarak bu sorunun altında herhangi bir fiziksel etken yatıp yatmadığınızı öğrenmelisiniz.

Evlilikte cinsel sorunlar nasıl çözülür?

Cinsel sorunların çözülebilmesi için öncelikle bu sorunların altında yatan fiziksel, psikolojik ya da duygusal nedeni belirlemek gerekir. Evlilikte cinsel isteksizlik yaşayan bireyin isteksizliğine neden olan etkeni doğru şekilde belirleyip ortadan kaldırmadan isteksizliği de gerçek anlamda ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu sebeple isteksizlik yaşayan eşin yaşadığı isteksizliği tahlil edip altında yatan nedeni bulması gerekiyor.

Eğer bunu tek başına yapamıyorsa bir uzmana başvurmak tabi ki en doğrusu. Bunun yanı sıra eşinizi başka erkek ya da kadınlarla kıyaslamak, eleştirmek gibi cinsel açıdan soğukluğa yol açan hareketlerden uzak durmak, çiftlerin bu sorunu konuşması da cinsel isteksizliğin çözümünde oldukça etkili yöntemler.

Evlilikte cinsel ilişki sıklığı

Evliliklerde cinsel ilişki sıklığının ne olması gerektiği de çok merak edilen bir konudur ayrıca cinsel ilişki sıklığı sağlıklı bir cinsel yaşamın da kriterlerinden biridir, ancak bu soruya kesin bir yanıt vermek elbette doğru değil. Zira yaş, kaç senedir birlikte olunduğu gibi bazı unsurlar evlilikte cinsel ilişki sıklığında belirleyici rol oynuyor.

Yeni evli, genç çiftlerde haftada 3-4 kez olan cinsel ilişki sıklığı uzun süreli evliliklerde haftada hatta ayda bire dek düşebiliyor. Burada şu uyarıyı da yapmakta fayda var; cinsel ilişki sıklığından çok tatminkâr bir cinsel ilişki yaşamayı önemsemek gerekiyor. Çiftler çok sık ilişkiye girdikleri halde eğer çiftlerden biri tatmin olamıyorsa bunu sağlıklı cinsel yaşam olarak tanımlamak tabi ki mümkün değil.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın