En Çok İzlenen Eski Diziler

En çok izlenen eski diziler konuları itibariyle çok daha fazla anıya kucak açan ve içerisinde özellikle dram türüne ait pek çok eski dizi günümüzde halen izlenmek isteniyor. Diziler tamamen kişisel zevklere göre izlenen ve eski dizilerin aile yapısına çok daha uygun içeriklere sahip olması sebebiyle de altın değerinde bir izleyici kitlesini çatısı altında barındırmaktadır.

En Çok İzlenen Eski Diziler Hangileridir?

En çok izlenen eski diziler özellikle çok fazla izleyici kitlesine sahiptir. En çok izlenen Türk dizileri içerisinde 2024 yılı itibari ile yeni diziler çekilse de Avrupa yakası gibi efsaneleşmiş işler gibi çok daha fazlasını izlemek adına geniş bir izleyici kitlesine sahip olduğu bilinmektedir.

En çok izlenen dizileri bir sıralamada görmek ve tekrar tekrar izlemek isteyenler için şu şekilde bir liste yapılabilir;

 • Ekmek Teknesi – Türk dizileri arasında aile hayatını anlatan ve sıcacık bir mahalle hayatının ekrana yansıtıldığı çok özel ve çok sevilen bir dizidir. 2002 – 2004 yılları arasında ekrana gelen dizi güncel olarak da çok sevilerek izlenen diziler arasında yer almaktadır.

  • Kurtlar Vadisi – 2003-2005 yılları arasında ekrana gelen Türkiye siyasi yapısını ve politik yapısını ele alan Türk dizi tarihinin en dikkat çeken işlerinden biridir.

 • Aşk-ı Memnu – Yasak bir aşkın aile içerisindeki yaşattığı dramı konu alan bir hikayedir. 4 eylül 2008-24 haziran 2010 tarihleri arasında yayınlanan genellikle dram türü bir hikayenin anlatımıdır.

  • Süper Baba – 1993-1997 yılları arasında çekilen dizi dram türü bir aile hikayesinin yansıması olarakta adlandırılır.

  • Muhteşem Yüzyıl – 2011-2014 yılları arasında çekilmiş tarihi bir dizidir. Karakterleri dolayısıyla çok fazla ilgi gören dünyada en çok izlenen Türk dizisi olarak biliniyor.

  • Asmalı Konak – 2002-2003 yılları arasında çekilen duygusal bir drama türüne sahip dizi çok sevilen ve ilgiyle izlenen diziler arasında güncel yerini koruyor.

  • Bizimkiler – 1989-2002 yılları arasında farklı kanallarda gösterilse de bir aile Bir apartmanda yaşayan kişilrin hayatlarını anlatır.

  • Ezel – 2009-2011 yılları arasında yayınlanan ve yıllar geçse de çok iyi bir izleyici fanının bulunduğu ender dizilerden biridir. İntikam üzerine yaşanan bir hikayenin çok daha özel bir bakış açısıyla incelemesini konu alır.
Dünyada en çok izlenen Türk dizisi
 • Avrupa Yakası – 2004-2009 yılları arasında yer alan Türk dizi tarihinde en çok izlenen durum komedi işlerinden biri olarak ilk günden itibaren büyük ilgi görmüştür.

Unutulmayan Türk komedi dram aile komedi türk dizisi Avrupa Yakası

Türkiye’nin En Uzun Dizisi Hangisidir?

Herkes tarafından çok sevilen ve uzun yıllar dünyada en çok izlenen Türk dizisi olarak bilinen “Ferhunde hanımlar” aile ve komedi dram olarak seyirciye sunulan en uzun saat dilimine sahip bir dizidir. 29 Mart 1993 – 15 Ocak 1999 yılları arasında izlenen Türk dizileri arasında çekilmiş en iyi işlerden biridir. Eski dizilerin samimiyetini en iyi yansıtan türlerden birine sahiptir. En çok izlenen eski diziler arasında aksiyon, dram gibi pek çok türe yer veren “Ezel” gibi diziler arasında unutulmaz replikleri ile de hatırlanmaya devam ediyor. Farklı ülkelerdeki sevilen yapımlardan yola çıkılarak uyarlanan dizide Türk izleyicisi bir hayli ilgi göstermişti.

Alıntı veya benzer senaryosu yapılan çekimlerin Türk dizi kültürün de geliştirilerek defalarca izlenen farklı türler çıkabilmektedir. Bu nedenle dizi sektörüne ait yeni yeni bir bakış açısı geliştirilebilir işler ortaya çıkmaktadır.

Türk dizi seçimleri arasında yer alan Kurtlar Vadisi çekilmiş en iyi dizilerden biri olarak Türkiye tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Eski diziler çok daha etkileyici ve basit bir dil kullanılarak çekilmiş sevilen bir duygu yoğunluğuna sahiptir. Buna ilişkili olarak dram, komedi dram gibi pek çok farklı türler ele almaktadır. Diziler misafir ile birlikte Türk adetlerine uygun bir şekilde ortak izlenebilecek içeriklerde olabilmektedir. Bundan dolayı yorum yapılması zevkli ve samimi bir ortam hazırlamak için ideal bir seçim olmaktadır.

En çok izlenen dizileri rüyada görmek kendi hayatın kesitlerinden bir parça çıkarmak gibi durumlarda etkilenildiğini göstermektedir. Bu durum kişiye özel duyguların ortaya çıkması anlamını taşımaktadır. Çekilmiş aile komedi türüne sahip bölümlü olan eski dizilerde ise eğlenceli zaman geçirilmektedir. Eski dizileri seyretmek hemen her yaşta kişiyi mutlu eden bir durum olmakla birlikte, Türk dizi içerikleri genellikle aile hayatını anlatan çok daha komedi dram sahneleri alan yapımlardır.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın