Aldatılan Kadın Ne Yapmalı, Nasıl Davranmalı?

Aldatılan kadınların sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Evliliklerinde yaşadıkları bu olayla sarsılan kadınlar bu dönem içinde nasıl davranması gerektiğine karar veremiyor. Eşlerini seven ve evliliklerinde mutlu olan bu kadınlar, aldatılmanın şokunu uzun süre üstlerinden atamıyorlar. Aldatılan kadınların yapması gerekenler ise şu şekilde sıralanıyor:

Aldatıldığını Öğrenmenin İlk Evresi:

aldatılan kadın ilk öğrendiğinde karışık hisler içinde olabilir

Uzmanlar aldatıldığını öğrenen bir kadının çok büyük bir öfke patlaması yaşayarak yanlış şeyler yapabileceğinin altını çiziyor. Bu yüzden ilk olarak sakinleşmeye çalışarak, bu durumun şokunu üstünden atmayı tercih etmelerinin faydasını göreceklerini belirtiyor. Özellikle bu durumda sakinleşmeden karşısındaki insanla konuşmamaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Bu yüzden oldukça zor bir dönem olmasına karşın, bu dönemde sakince hareket etmekte fayda var.

Aldatılan kadının yapması gereken ilk şey sakinliği sağlamaya çalışmak olurken, bunun yanında başka şeylere de dikkat etmesi gerekiyor. Bu konuyu çevresiyle paylaşmasını ise önermiyorlar.

Özellikle çevresinden zarar görmemesi adına, aldatıldığını yakın dostlarıyla paylaşmanın bu konuda pek çok zararını görebilirler. Kadınların yanlış yönlendirmesiyle işler daha çok büyüyerek, belki de olmaması gereken şeyler yaşanacaktır. Bu yüzden aldatılan kadın bu dönemde sakinleşerek kendi başına ne yapması gerektiğini düşünmeye başlamalıdır.

Bu dönemden sonra ise yapması gereken şey konunun iyi şekilde sonlanabilmesi için psikolojik destek almaktır. Bazı kadınlar bu dönemleri kendi başına atlatmayı seçerken, bu konunun yalnız şekilde daha iyi kapanabileceğini düşünüyor. Kendilerinin güçlü olduğunu düşünen kadınlar, aldatmanın ortaya çıkardığı etkileri kendi başına taşıyacağını zannediyor. Ama durum aslında tam olarak böyle değil. Hatta bu dönemlerde psikolojik destek almaktan kaçınarak, pek çok zorluğun içinde de kendilerini bulabiliyorlar.

Bundan Sonra Ne Yapmalısınız?

aldatılan kadın ne yapmalı, nasıl davranmalı hemen bakalım

Başta depresyon olmak üzere, psikolojik olarak çöküntü içinde olacağınız dönemler içindesiniz. Zaten zor olan aldatma sürecine bu tarz sancılı bir yaşayış tarzı da eklenince olaylar iyice içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Fazla zaman kaybetmeden psikolojik destek almak bu konuda en iyisi olacaktır.

Aldatılan kadın ne yapmalı diyorsanız, ilk önce kendi başınıza bir müddet zaman geçirmenizde yarar var. Bu dönem boyunca ilişkinizin durumunu genel olarak sorgulamak iyi olacaktır. İlişkinizdeki eksi ve artı yönlerin belirlenmesini de bu şekilde sağlayabilirsiniz. Yalnız kaldığınız bu süreçte ilişkinizi daha geniş açılardan görmüş olacaksınız. Buna göre yapmanız gereken şeyler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu süreç içinde ayrıca aldatma belirtilerinin ne olduğunu da gözden geçirmenizde yarar var. Aldatma belirtileri olarak düşündüğünüz konuların da tespitini yaparak, o şekilde konuya bir açıklık getirmeye çalışmalısınız. Tabi bunu yapmaya çalışırken de, sakin kalmaya devam etmelisiniz. Ancak bu şekilde aldatma gibi  zor bir konuyu sonuca bağlarsınız. Öfke ile başlanan her şey size sadece zarar olarak geri dönecektir.

Eş İle Yüzleşme Evresi:

aldatan koca ile yüzleşmek gerekir

Bütün bunları yaptıktan sonra ise, evliliğinizi kurtarmak adına bir şey yapmak istiyorsanız, eşinizle mutlaka konuşmayı denemelisiniz. Onunla yüz yüze gelerek aldatılmanın nedenleri nelerdir bunu öğrenmeye çalışmalısınız. Eğer evlilik devam edecekse eşinizden alacağınız cevaplar ile evliliği yeni baştan başlatabilirsiniz. Yani bu konuda oturup eşinizle dürüst bir şekilde konuşmanızda fayda var. İki tarafında eksik olduğu konuları, eşinizin ve sizin memnun olmadığınız konuları anlatmanız gerekir. Bundan sonra da dilerseniz evliliği sürdürmeyi tercih edebilirsiniz. Tabi bunun oldukça zor bir karar olduğunu da bilmelisiniz. Eğer bu karardan sonra sık sık aldatma konusunu dile getirecekseniz, bu barışma konusunu tekrar düşünmenizde fayda var.

Affetme söz konusu olduğunda ise, geçmişi artık düşünmeden önünüze bakmakta fayda var. Çünkü geçmişte olan aldatılma mevzusunu sürekli olarak düşünmekte psikolojik açıdan zarar görmenize neden olacaktır. Ayrıca bu paranoyak halleriniz eşiniz tarafından fark edilerek, evliliğin durumuna da zarar vermiş olacaksınız.

Evliliği Yeni Baştan İnşa Edin:

aldatılma sonrası evliliği baştan inşa etmek gerekir

Aldatmadan sonra yapılacaklar arasında kaybedilen sevgi ve saygıyı geri kazanmak var. Aldatma konusunu affettiyseniz ve eşinizde bu konudan bir hayli pişman olduysa, artık bu konuyu sürekli olarak gündeme getirmeye gerek yoktur. Bu zamandan sonra hem kadına, hem de erkeğe evliliği korumak için yapılacaklar arasında çok fazla şey düşmektedir. Bu dönemde her zamankinden daha ılımlı, anlayışlı, pozitif ve sakin kalmaya bakmalısınız. Üzerinizdeki bu kötü dönemi atabilmek için, hem eşinizin hem de kendinizin bunlara dikkat etmesi gerekecektir.

Aynı zamanda çocuklarınız varsa, bu dönemde biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Bu durumun onlara yansıtılmaması iyi olacaktır. Aldatılma gibi bir durumdan haberdar olmaları kötü sonuçlar getirebilir. Bu durum haliyle onları etkileyecek bir durum olacağından, uzun süre etkisinden kurtulamayacakları bir şey hale dönüşebilir. Bu yüzden böyle bir risk oluşmaması için herkesi tembih etmelisiniz.

Sadece Çocuklar İçin Evliliği Sürdürmeyin:

aldatılma sonrası kadının mutlu olması için sorunları çözmesi gerekir

Bazı kadınlar çocuklarının varlığı üzerine evliliklerine kaldıkları yerden devam etmek istiyor. Bunu ise yalnızca çocuklarının geleceği için yaptıklarını belirtiyorlar. Bu durum son derece yanlış olup, ileride pek çok kötü olayın da başınıza gelmesine neden olabilir. Bu yüzden sadece çocuklarınız var diye bir ilişkiyi sürdürmek son derece yanlış olacaktır. Eşinizi tam olarak affetmeden bu ilişkiyi sürdürmemeniz gerekir. Özellikle affetme konusundan emin oluncaya kadar, kendinize zaman vermelisiniz. Onu tam olarak affettiğinizden emin değilseniz ise, onunla barışmayı kesinlikle düşünmemelisiniz.

Öte yandan bazı kadınlar da eşlerini çok sevdiği için, aldatılma gibi bir konuya göz yumabiliyor. Hatta pek çok kez aldatılmaya bile kocalarını çok sevdiği için ses çıkarmayabiliyorlar. Bu durum ömürleri boyunca kendilerini perişan bir halde hissetmesine neden olan şeyler arasında oluyor. Özellikle aldatılan bir erkeğe tekrar bunu yapabileceği düşüncesi verildiği için, uzmanlar aldatılma gibi bir konuda kadınların acele etmemesini tavsiye ediyor. Çünkü bunu alışkanlık haline getiren erkekler bu durumun sonuçlarını düşünmeden tekrar aldatma gibi bir hataya düşebilirler. Bu yüzden sadece aşkın boyutu büyük diye ve çocuklar var diye bir evliliği sürdürmeye karar vermekte yanlış bir karar olarak görülüyor.

Tekrar Güvenmeye Başlayın:

aldatan kocaya güvenmeye başlamak önemlidir

Güven olmadan bir ilişkinin yürüyemeyeceğini belirten uzmanlar, evliliği kurtarmak için yapılacaklar arasında güvenmek olduğunu söylüyorlar. Eşlerini sürekli olarak telefonlarını kontrol etmenin ve takip etmenin de peşini bırakmaları gerektiğini tavsiye ediyorlar. Özellikle yaşanan bu güvensizlik sorunlarının eşlerine de yansıtmamaları konusunun altını çiziyorlar. Güven sorusunda sıklıkla sıkıntı olduğunu keşfeden kadınların ise, psikolojik olarak destek alması gerektiğini söylüyorlar. Bu şekilde ilişkinin tekrar güçlenebileceğini ve ilişki bağlarının eskisi gibi olacağını belirtiyorlar.

İntikam İçin Aldatma Yoluna Girmeyin:

Son olarak uzmanlar kadınların aldatıldığını hazmedemediğini belirtiyor. Bu durumda ise erkeklere bu durumun hesabını sormak adına zarar vermeye çalışabiliyor. Aldatılan bir kadının ise en çok tercihi ettiği şeylerden biri intikam için aldatmak. Bu şekilde geçmişte karşılarına çıkan bu travmatik olayın acılarının geçeceğini düşünüyorlar. Aynı zamanda erkekten intikam almak adına da bundan daha iyi bir yöntemin olmadığını düşünüyorlar. Hâlbuki onların bildiğinin aksine, bu evlilikleri sırasında yapabilecekleri en talihsiz olarak anılar arasında kalıyor. Bu yüzden mümkün olduğu bu fikirden kurtulmaya çalışmalısınız.

İçeriği Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yorum yapın