Telegram Sesli Arama Özelliğini de Kullanıma Sunuyor

telegram sesli görüşme özelliğini sunacak

Dünyaca ünlü mesajlaşma programı Telegram yakın zaman içerisinde sunmuş olduğu uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilir olmuştu. Şimdi ise tıpkı whatsapp ve viber gibi sesli arama özelliğini de devreye alıyor.

Hali hazırda Amerika ve Batı Avrupa da sesli arama özelliğini kullanıma açan Telegram, bu servisini yakın zamanda tüm dünyaya sunma hedefinde. Şu an ülkemizde ne yazık ki sesli görüşme özelliği aktif değil, ama yakın zamanda yine şifreleme teknolojisi ile güvenli şekilde sesli görüşme yapabileceğiz.

Telegram hafif yer kaplamayan program yapısı, hızı ve kullanım kolaylığı ile günden güne kullanımını arttıran bir proje. Ek özelliklerinde yavaş yavaş dahil edildiği anlaşıldığında kullanımının daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Kaydolurken saçma sapan sözleşmelerle sizi uğraştırmayan, reklam göstermeyen bu yazışma servisini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Devamını Oku

Elon Musk İnsan Beynini Bilgisayarlarla Birleştirecek!

elon musk neurolink teknolojisi

Tesla CEO’su Elon Musk bu sefer iddialı bir girişimle karşımızda. Kurduğu Neuralink adlı şirket ile yine kendi adını verdiği nöral ağ teknolojisi geliştirmeyi amaçlıyor. Peki tam olarak bu teknoloji ile nelerin yapılması planlanıyor? İnsan beynine yerleştirilen micro sensörler ile insan düşüncelerinden tutun, çok daha gelişmiş bilgileri bir bilgisayara aktarma ve görme fırsatı elde etmek amacındalar.

Kaliforniya merkezli kurulan şirketin faaliyet alanının tıbbi teknolojiler olarak tescil edilmiş olduğu görülüyor. Musk’ın Tesla ve SpaceX adlı çılgın projelerini başarıyla yürütmesi aslında bu yeni girişiminin de ne boyutlara geleceğinin de ipuçlarını bize vermiyor değil.

Son yıllarda beyin ve nöral çalışmalarının çok ciddi şekilde arttığını düşünürsek Musk’ın zamanlamasının iyi olduğunu da söyleyebiliriz. Bu zor işin üstesinden gelebileceği konusunda birçok kişi olumlu anlamda görüş bildiriyor.

Devamını Oku

Robotlar Alemi: En hızlıları ve hayvan robotlar!

robot hayvanlar

Uzun zamandır piyasada insansı robotlar ve benzerlerinin ne denli mükemmel olduklarını görüyoruz. Peki neden sadece birebir insansı robotlar yapmak için bu kadar çabalanıyor? İnsanların ellerinden sahip oldukları işleri ellerinden alsın diye mi? Tabi ki bu sorunun birçok cevabı olacaktır ama bu yazımızın konusu değil.

Gelelim işlevsel olarak mükemmel çalışan robotlara. İşlevsel olarak en hızlıları nasıl acaba?

En hızlı robot sıralaması şöyle:

  1. Outrunner adlı bu robot tek şarjla 2 saat boyunca 32 km gidiyor (dışarıda),
  2. Robot Arm yüksek elastikiyet özellikli kol robot,
  3. Raptor 46 km/sa koşabilen Güney Kore yapımı robot (deney ortamında),
  4. MIT Cheetah sıçrama ve koşma özellikli robot,
  5. 0,837 salisede kubik rubik küpü çözen robot (alanında dünya rekoru).

Devamını Oku

Yapay zeka kendi kendine konuşma dili icat etti!

yapay zeka kendi dilini icat etti

Yapay zeka alanında baş döndürücü gelişmeler yaşanırken bir haber de Berkeley Üniversitesinden geldi. Yapılan çalışmada yapay zeka bir simuator eşliğinde birbirlerine çeşitli komutla vererek konuşuyorlar. Kendine özel bir dil şeklinde olan bu komutlarda basit fiiller (git, gel, izle, gör gibi.) şeklinde olsa da gelinen noktanın
boyutlarını bize göstermesi açısından önemli.

Ses, görme ve dokunma ile iletişim kurdular!

Yapılan deneyde yapay zeka birimlerine çeşitli ses işlevleri yüklenerek birbirleri ile iletişim kurmaları istendi. İlk zamanlarda birbirleri ile anlaşamayan birimler bir süre sonra bunları anlamlı hallere getirdi ve o sesler vasıtasıyla iletişim kurmaya başladılar.

Devamını Oku